خانه » علمی » با قابليت كوچك‌سازي اجسام نوك نانومقياس صد هزار بار تيزتر از مداد ساخته شد

با قابليت كوچك‌سازي اجسام نوك نانومقياس صد هزار بار تيزتر از مداد ساخته شد

يک تيم تحقيقاتي از دانشگاه‌ پنسيلوانيا، دانشگاه ويسکونسين ماديسون و مرکز تحقيقات آي بي ام در زوريخ موفق به ساخت يک نوک فوق‌العاده تيز از جنس کاربيد سيليکون شدند. به گزارش ...

يک تيم تحقيقاتي از دانشگاه‌ پنسيلوانيا، دانشگاه ويسکونسين ماديسون و مرکز تحقيقات آي بي ام در زوريخ موفق به ساخت يک نوک فوق‌العاده تيز از جنس کاربيد سيليکون شدند.

به گزارش سرويس فناوري ايسنا، مزيت اين نوک، استحکام بالاي آن است؛ به ‌طوري که مقاومت آن در برابر خستگي هزاران بار بيشتر از نوک‌هاي ديگر است. تيزي اين نوک 100 هزار بار بيشتر از نوک مداد است. نتايج اين کار براي ساخت حسگرهاي زيستي جهت استفاده در ادوات پزشکي مفيد است.

«مارک لانتز»، از مرکز تحقيقات آي بي ام در زوريخ مي‌گويد: ساخت يک نوک با استحکام بالا، پايداري خوب، بي‌اثري شيميايي و هدايت گرمايي بالا يک رويا براي توليدکنندگان ادوات نانومقياس است. با چنين نوکي، ما مي‌توانيم اجسام کوچک‌تر را مشاهده کنيم.

براي اين کار، محققاني از چند دانشگاه مختلف در قالب پروژه‌اي مشترک با هم همکاري کرده و يک نوک جديد نانومقياس ساختند که با نرخ کمتر از يک اتم در هر ميليمتر روبش روي دي‌اکسيد سيليکون خسته مي‌شود. اين رقم بسيار کمتر از مقدار خستگي است که نوک‌هاي سيليکون معمولي دارا بوده و 100 برابر قوي‌تر از نوک دي اکسيد سيليکون تقويت شده با کربن الماس مانند است که توسط همين گروه تحقيقاتي در سال قبل ساخته شده است.

«رابرت کارپيک» از دانشگاه پنسيلوانيا مي‌گويد: در مقايسه با کار قبلي که روي سيليکون انجام داديم، اين نوک کاربيدي جديد مي‌تواند روي دي اکسيد سيليکون 10 هزار برابر بيشتر حرکت کرده، قبل از اين که به همان اندازه خسته شود. اين يک دستاورد بزرگ محسوب مي‌شود.

براي توليد اين نوک، سطح سيليکون نانومقياس در معرض يون‌هاي کربن قرار گرفته و سپس دوباره گرمادهي مي‌شود تا دي کاربيد سيليکون مستحکم به‌ دست آيد. هر چند کاربيد سيليکون مدت‌هاست که به ‌عنوان گزينه‌اي مناسب براي توليد نوک مورد نظر است، اما ساخت نوک و مستحکم‌تر کردن آن کاري دشوار بوده است.

در مقايسه با نوک‌هاي سيليکون و کربن قبلي، اين نوک بسيار تيزتر بوده و مي‌تواند در ميکروسکوپ‌هاي نيروي اتمي مورد استفاده قرار گيرد. مزيت اين نوک اين است که نه تنها تيزي نوک آن در نانومقياس است، بلکه استحکام بالايي دارد؛ به ‌طوري که در حين روبش روي سطح ماده‌اي بسيار سخت نظير دي اکسيد سيليکون دچار مشکل نمي‌شود. از آن جايي که سيليکون در بيشتر ادوات الکترونيکي مورد استفاده قرار مي‌گيرد و در معرض هوا اکسيد شده و توليد دي اکسيد سيليکون مي‌دهد، بنابراين از اين سيستم مي‌توان در نانوليتوگرافي و ساخت ادوات نانومقياس استفاده کرد.

چهارشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۰
بازدیدها 1,059
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 997

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری