خانه » علمی » سقوط فرودگر قمري ناسا حين فرود آزمايشي در پايگاه فضايي كندي

سقوط فرودگر قمري ناسا حين فرود آزمايشي در پايگاه فضايي كندي

...


getty-377.jpg

فرودگر كوچك ناسا كه براي ماموريت به سوي ماه و ديگر مقاصد وراي زمين به آزمايش گذاشته شده بود، روز گذشته(پنج‌شنبه) پس از يك انحراف مسير در يك كارآزمايي در مركز فضايي كندي سقوط كرده و آتش گرفت.

به گزارش سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، به گفته مقامات ناسا اين حادثه كه به آتش كشيده شدن اين پيش‌ساخت موسوم به «مورفیس» در نزديكي باند فرود پيشين شاتلهاي ناسا منجر شد، هيچ تلفاتي در بر نداشت.

اين خودروي حشره مانند كه توسط مهندسان مركز فضايي جانسون ناسا طراحي و ساخته شده بود، پيش از اين پرواز آزاد، چندين پرواز متصل به يك جرثقيل را انجام داده بود.

موتورهاي مورفيس كه با سوخت اكسيژن مايع و متان كار مي‌كنند، طبق برنامه روشن شده و اين دستگاه 794 كيلوگرمي را به هوا بلند كردند اما چند ثانيه بعد به يك سو غلتيده و روي زمين سقوط كرد.

ناسا در بيانيه‌اي اعلام كرد: شكستهايي از اين قبيل پيش از آزمايش پیش بینی مي‌شوند و بخشي از فرآيند توسعه براي هر نوع سخت‌افزار پيچيده پرواز فضايي بشمار مي‌روند.

پروژه مورفيس با همكاري شركت خصوصي آرماديلو آغاز شده كه به ساخت خودروهاي زيرمداري قابل استفاده مجدد كه به صورت عمودي برخاسته و فرود مي‌آيد، مي‌پردازد.

ناسا كه در دو سال گذشته حدود هفت ميليون دلار بر روي اين پروژه سرمايه‌گذاري كرده، به توليد فناوريهايي كه براي انتقال محموله به ماه و ديگر ماموريتهاي آينده در خارج از مدار زمين قابل استفاده باشند علاقمند است.

مورفيس در ماه ژوئيه براي سه ماه آزمايش پروازي از جمله فرود خودكار در يك منظره سطح ماه ساختگي با دهانه و سنگهاي مشابه به مركز فضايي كندي منتقل شده بود.

اين فرودگر براي انتقال حدود 500 كيلوگرم محموله به ماه طراحي شده بود.

انتهاي پيام

جمعه ۲۰ مرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 1,038
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 9819
برچسب:


Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری