خانه » شهر من » «تن تن كارتون … تن تن كارتون»

«تن تن كارتون … تن تن كارتون»

يک دکور شاد و فانتزي به همراه تعداد زيادي عروسک آن سوي دوربين خودنمايي مي‌کند. مجري برنامه با لباسي به رنگ شاد در پشت دکور قرار مي‌گيرد و برنامه با ...

يک دکور شاد و فانتزي به همراه تعداد زيادي عروسک آن سوي دوربين خودنمايي مي‌کند. مجري برنامه با لباسي به رنگ شاد در پشت دکور قرار مي‌گيرد و برنامه با تيتراژي شاد و آهنگين آغاز مي شود. عروسک هاي فانتزي “تن تن” و “يابي” با دستان عروسک‌گردان‌ها و صداپيشه‌هاي برنامه جان مي‌گيرند و وارد دنياي پاک و بي‌آلايش کودکان مي شوند.

به گزارش سرويس تلويزيون ايسنا، اين نمايي کوتاه از پشت صحنه ضبط برنامه “تن تن کارتون” در خيابان بهار جنوبي است که گروهي 20 نفره آن را همراهي مي‌کنند. ما نيز به عنوان مهمان در يکي از روزهاي سرد زمستاني، بر سر ضبط اين برنامه حاضر شديم و با عوامل آن به گفت‌وگو نشستيم.

*** تن تن کارتن با کارتن‌هاي جديد

فاطمه شيرازي مقدم ـ تهيه‌کننده جوان برنامه “تن تن کارتون نوروزي” است که از پاييز سال جاري تهيه‌کنندگي اين برنامه را بر عهده دارد.

او در تشريح برنامه نوروزي تن تن کارتون مي‌گويد: برنامه تن تن کارتن در 16 قسمت 80 دقيقه اي هر روز صبح حدود ساعت 10 در ايام نوروز مهمان خانه‌هاي کودکان و خردسالان مي‌شود. اين برنامه با يک تيتراژ شاد و با صداي عروسک تن تن شروع مي‌شود که بعد از آن وله‌هاي تبريک سال جديد توسط بچه‌ها پخش مي‌شود. سپس در لابه‌لاي برنامه کارتون‌هايي براي کودکان پخش مي شود که تاکنون پخش نشده و تکراري نيستند. مانند فضايي‌ها، موجودات چهار چشم و …؛ اين کارتون‌ها ريتم تند و بهاري دارند و متناسب با ايام نوروز براي کودکان انتخاب شده‌اند؛ البته در کنار اين کارتون‌ها، تعدادي کارتون‌هاي پايه‌اي که ريتم تند دارند، مانند پلنگ صورتي، گوفي و…. نيز پخش مي شوند.

شيرازي ادامه مي‌دهد: در برنامه امسال تن تن کارتون سعي شده بار آموزشي اين برنامه براي خردسالان بيشتر از سال هاي قبل لحاظ شود و اکنون بيش از 50 درصد اين برنامه براي کودکان با رويکرد آموزش مهارت هاي فردي، اجتماعي، ‌بهداشتي و زندگي تهيه شده که با بياني ساده و در قالب نمايش عروسکي به کودکان ارائه مي‌شود.

تهيه‌کننده برنامه تن تن در معرفي شخصيت‌هاي برنامه “تن تن کارتون نوروزي” مي‌گويد: اين برنامه حاصل يک کار گروهي است که نزديک به 20 نفر در آن همکاري دارند. يابي، تن تن، خاله مهتاب، دايي راهور از جمله شخصيت‌هاي اصلي اين برنامه هستند که مفاهيم مهارت‌هاي اجتماعي و زندگي در كلان شهر تهران را در قالب نمايش عروسکي به کودکان ارايه مي‌دهند. از سوي ديگر، نزديک به 50 درصد اين برنامه رويکرد آموزشي و مابقي آن با محوريت سرگرمي و تفريح براي کودکان درنظر گرفته شده است.

وي ادامه مي‌دهد: کار براي کودکان بسيار لذت‌بخش و مهيج است، زيرا دنياي بچه‌ها پاک و بي آلايش است اما کار در اين حوزه حساسيت بالايي نيز دارد.

شيرازي در مورد محتواي پيامک هاي ارسالي به برنامه تن تن مي‌گويد: روزانه تعداد زيادي پيامک از سوي مخاطبان اين برنامه براي ما ارسال مي شود که پخش کارتون هاي درخواستي، تشکر و قدرداني از تهيه برنامه و…… محتواي اين پيامک‌هاي را شامل مي شود که انشاء‌الله قرار است در سال 91 با تلاش و پشتکار بتوانيم اين درخواست‌هاي مخاطبان را اجرايي کنيم.

*** به شعور کودکان احترام بگذاريم

مهتاب رضايي يا همان خاله مهتاب، هنگام گفت‌وگو نيز به اندازه جلوي دوربين شاد و پرانژري است. او کار اجراي برنامه براي کودکان را از سال 76 آغاز کرده است و عاشق بچه‌هاست.

به گفته‌ي خاله مهتاب او چند سالي اجراي برنامه رنگين کمان را برعهده داشته و بعد از آن به برنامه تن تن کارتون دعوت مي شود که خودش نيز از اين اتفاق بسيار خوشحال است و در اين مورد مي‌گويد: با نظر مدير گروه کودک و نوجوان شبکه تهران براي اجراي اين برنامه دعوت شدم كه از اين موضوع بسيار خوشحال هستم.

رضايي در مورد نقش و شخصيت خاله مهتاب مي‌گويد: خاله مهتاب به عنوان مجري به برنامه سمت و سو و جهت مي‌دهد. به طور معمول بچه‌ها با مجري برنامه همواره ارتباط خوبي برقرار مي‌کنند و آنها دوست دارند، از زبان مجري برنامه حرف‌هايي بشنوند که شايد از معلم مهد کودکشان يا بزرگترهاي خانواده نمي‌شنود.

خاله مهتاب حرف‌هاي ديگري هم دارد و مي‌گويد: بچه‌ها خيلي باهوش هستند. بچه‌ها حس را به خوبي دريافت مي‌کنند و مي‌دانند اين حس چه زماني واقعي و چه زماني شکل بازي و سطحي به خود مي‌گيرد. حتي در نحوه ارتباط برقرار کردن با بچه‌ها، مجري بايد رده سني، نوع پيام را مد نظر بگيرد.

خاله مهتاب که خودش عاشق بچه‌ها و کار کودک است، مي‌گويد: بايد ياد بگيريم که به شعور و درک کودکان احترام بگذاريم و به دنياي کودکان به همان شفافي دل‌هايشان نگاه کنيم.

*** تن تن کره اسب بانمک و پرشور

«تن تن کارتون … تن تن کارتون»

اين عبارت كوتاهي است که کودکان همواره در لابه‌لاي برنامه آن را بسيار زياد مي‌شنوند. صداپيشگي عروسک تن تن ـ کره اسب کوچک و بانمک ـ را علي باقرلي برعهده دارد و عروسک گرداني آن را رضا تقي پور اجرا مي‌كند.

علي باقرلي بيش از يک دهه در حوزه گويندگي و مديريت دوبلاژ فعاليت دارد؛ او در خصوص صداگذاري براي عروسک تن تن مي‌گويد: مولفه‌هايي مانند چهره، نوع شخصيت، متن تنظيم شده …. همه مواردي بوده‌اند که به من در تعيين صداگذاري اين عروسک کمک کرده‌اند. شخصيت تن تن در واقع کره اسب بي‌تجربه، پرشور، خوش قلبي است که به دليل بي‌تجربگي کارهاي اشتباه زيادي انجام مي‌دهد، اما دوست داشتني و بانمك است.

باقرلي معتقد است: براي آنکه بتوانيم تاثيرگذاري خوبي بر روي کودکان داشته باشيم، بايد شخصيت‌پردازي و متن قوي براي برنامه طراحي کنيم تا پيام برنامه به درستي به مخاطب آن (خردسالان) منتقل شود.

*** ورود به دنياي خيالي و فانتزي

“يابي” دوست و همسايه تن تن است. او بسيار فراموش کار است و بايد همواره همه چيز براي او تکرار کرد. شخصيت دوست داشتني و جذاب “يابي” نيز يکي از شخصيت‌هاي برنامه تن تن كارتن است که صداپيشه آن محمد عسکري و عروسک‌گرداني آن بر عهده مهناز خطيبي است.

محمد عسگري نيز درباره‌ي صداگذاري بر روي شخصيت يابي مي‌گويد: چهره، فيزيک، شخصيت عروسک و … در تعيين صدا بسيار تاثيرگذار است از سوي ديگر آشنا شدن با شخصيت عروسک سبب مي‌شود تا گاهي اوقات تکيه‌کلام‌هايي نيز خودمان به متن برنامه اضافه کنيم.

عسگري هنرمند حوزه تئاتر معتقد است که بايد برنامه هاي گروه کودک و نوجوان محتواي تخيلي و فانتزي داشته باشد؛ زيرا تخيلي بودن برنامه دنياي جديدي را براي کودکان درست مي کند.

گروه تهيه و توليد برنامه تن تن كارتن اميدوارند كه ايام نوروز لحظات شاد و مفرحي را براي كودكان و خردسالان فراهم كنند.

چهارشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۰
بازدیدها 2,187
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 977
برچسب:

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری