خانه » خانواده » چگونه كودكان را از ناخن‌جویدن باز داريم؟

چگونه كودكان را از ناخن‌جویدن باز داريم؟

"بسیاری از والدین زمانی که متوجه می‌شوند فرزندشان در حال جویدن ناخن‌هایش است، ناراحت و آزرده‌خاطر می‌شوند و او را از این کار منع می‌کنند. والدین از این که ناخن ...

“بسیاری از والدین زمانی که متوجه می‌شوند فرزندشان در حال جویدن ناخن‌هایش است، ناراحت و آزرده‌خاطر می‌شوند و او را از این کار منع می‌کنند. والدین از این که ناخن جویدن مانند مکیدن انگشت، تاباندن موی سر و چرخیدن در اتاق به شکل یک رفتار درآید، نگران هستند.”

 

به گزارش ايسنا به نقل از روزنامه خراسان، “ناخن جویدن موضوع مهمی در روان‌شناسی و روان‌پزشکی است؛ زیرا تعدادی از افراد درگیر این اختلال هستد.

 

دکتر علیرضا اکرمی‌نژاد متخصص اعصاب و روان پزشک خانواده در این‌باره می‌گويد: در کشور ما نیز آمارها نشان می‌دهد، یک سوم کودکان دبستانی، نیمی از نوجوانان دوره راهنمایی و یک چهارم دانش آموزان دبیرستان به جویدن ناخن عادت دارند و این اختلال باعث ایجاد مشکلات متعددی از جمله بیماری‌های جسمی می‌شود و احتمال بروز عفونت‌های قارچی، باکتریایی و ویروسی را افزایش می‌دهد. از طرفی وجود این اختلال در کودکان، به دندان آسیب می‌رساند و در برخی موارد باعث تغییر شکل ناخن و قرمزی اطراف انگشتان دست کودکان می‌شود.

 

به گفته وي بروز این اختلال، علل متفاوتی دارد. کارشناسان معتقدند معمولا افرادی که ناخن می‌جوند دچار اضطراب و افسردگی هستند و کمتر در جمع حضور پیدا می‌کنند. همچنین ترس از سرزنش دیگران، عادت و یا الگو گرفتن از اطرافیان، از دیگر عوامل بروز این اختلال است. البته خوب است بدانید، نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد، این رفتارها در برخی موارد علت ژنتیکی دارد.

 

وی ادامه مي‌دهد: با توجه به عوارض جویدن ناخن، پیش‌گیری از آن و درمانش اهمیت زیادی دارد. اما پرسش‌هایی که در این زمینه مطرح می‌شود این است که چگونه می‌توان از این اختلال پیشگیری و آن را درمان کرد و نقش بزرگ‌ترها در کمرنگ شدن این عادت چیست؟ باید گفت والدین هرگز نباید فرزند خود را برای ناخن جویدن تنبیه کنند؛ زیرا خود تنبیه ترس و اضطراب کودک را بیشتر می کند.

 

راهکارهای عملی

 

این متخصص اعصاب و روان توصیه مي‌کند: برای کمک به این کودکان می‌توان از ناخن آسیب‌دیده تصویری تهیه کرد و وضعیت آن را با ناخن سالم مقایسه کرد. همچنین هنگامی که کودک مشغول جویدن ناخن است بدون این که متوجه شود، از او فیلم تهیه کنید و سپس برای او به نمایش بگذارید. احتمال دارد با مشاهده فیلم به خود بیاید و این عادت را کنار بگذارد. قرار دادن آیینه جلوی کودک او را متوجه این عادت ناپسند می‌کند. کودک را تشویق کنید در مجلات، تصویر دست‌های زیبا را جست‌وجو کند یا روی کتاب یا آینه بچسباند تا مرتب تصویر این دست‌ها را با دست‌های خود مقایسه کند. اقدام دیگری که در این زمینه مفید است، شناسایی مکان و زمانیست که این رفتارها در او بیشتر می‌شود. به عنوان مثال، شاید کودک با ایجاد موقعیت‌های خاص به ناخن جویدن می‌پردازد. این حالت را که در او استرس ایجاد می‌کند شناسایی و کاری کنید که در موقعیت‌های استرس‌زا قرار نگیرد. اگر کودک هنگام تماشای برنامه تلویزیونی ناخن می‌جود، شیئی به دست او بدهید تا سرش گرم شود. به مکان‌هایی که این عادت کودک زیاد می‌شود نیز دقت کنید تا علت این اختلال را بفهمید. هنگامی که این عادت کم شد، با تعیین پاداش، این رفتار خوب او را تقویت کنید. به عنوان مثال، برای تشویق هر بار ناخن نجویدن ستاره‌ای به جدول برنامه‌های روزانه او اضافه کنید و به ازای هر ۱۰ ستاره به او هدیه دهید. هم‌چنين در صورت آسیب‌رسیدن به دندان‌های کودک به دندان پزشک مراجعه کنید. اگر این عادت با اضطراب شدید همراه باشد، حتما از متخصصان بهداشت روان کمک بگیرید؛ زيرا گاهی رفتار والدین یا اطرافیان، زمینه اضطراب کودک را زیاد می‌کند.

 

تأثیر رفتار والدین بر ناخن جویدن کودکان

 

متخصصان علاوه بر بررسی رفتار کودک، بر رفتار والدین او نیز تمرکز می‌کنند؛ زیرا عامل اصلی این رفتار، ممکن است عملکرد والدین و اطرافیان باشد. متخصص در این شرایط به والدین کمک می‌کند تا رفتار و واکنش خود را نسبت به کودک سنجیده‌‌تر کنند تا اضطرابی به کودک وارد نشود. کودک با ناخن جویدن به نحوه رفتار والدین یا اطرافیان با او واکنش نشان می‌‌دهد. در این زمینه والدین باید سعی کنند ناراحتی و مشکلات ناشی از مشغله‌های کاری خود را به منزل منتقل نکنند.

 

دكتر اكرمي‌نژاد ادامه مي‌دهد: از جمله روش‌هایی که یک روان‌شناس می‌تواند برای برطرف کردن این مشکل کودک از آن استفاده کند، روش‌های خاص ریلکسیشن است.

 

اگر به علت بالابودن استرس کودک، این روش درمانی نیز جواب ندهد، پزشک داروهایی را تجویز می‌کند تا اضطراب کودک کمتر شود.

 

 

این متخصص تاکید مي‌كند: لاک‌های با طعم تلخ که برای مقابله با ناخن جویدن از آن‌ها استفاده می‌شود، چندان موثر نیست و توصیه نمی‌شود. والدین نباید به این عادت فرزند خود واکنش تند نشان دهند؛ زیرا در برخی موارد ناخن جویدن روشی برای جلب توجه دیگران است و عکس‌العمل والدین همان توجهی است که کودک خواستار آن است. در مورد این عادت با او صحبت کنید اما درباره رفتارش قضاوت نکنید. صحبت با او درباره ناخن جویدن نباید باعث افزایش اضطراب وی شود. به او بگویید که این مشکل را با کمک او حل خواهید کرد.

سه شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 1,321
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 9642

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری