خانه » علمی » ارائه روشي براي توليد نوع جديدي از ساختارهاي کربني

ارائه روشي براي توليد نوع جديدي از ساختارهاي کربني

پژوهشگران با رشد بلورهايي بر روي نانولوله کربني موفق به کنترل اندازه حفره در باکي پيپر‌ها شدند. باکي پيپر ساختارهايي از جنس کربن هستند که از کنار هم قرار گرفتن ...

پژوهشگران با رشد بلورهايي بر روي نانولوله کربني موفق به کنترل اندازه حفره در باکي پيپر‌ها شدند. باکي پيپر ساختارهايي از جنس کربن هستند که از کنار هم قرار گرفتن نانولوله‌هاي کربني ايجاد مي‌شوند.

به گزارش سرويس فناوري ايسنا، دانشمندان روشي براي توليد نوع جديدي از ساختارهاي کربني به نام باکي پيپر ارائه کردند که فاقد مشکلي است که در نانولوله‌هاي کربني وجود دارد. براي اين کار محققان تک بلورهاي پليمري را در اطراف نانولوله‌ها قرار داده تا نوع جديدي از باکي پيپر به‌ دست آيد.

نتايج اين کار در قالب مقاله‌اي تحت عنوان Polymer Single Crystal-Decorated Superhydrophobic Buckypaper with Controlled Wetting and Conductivity در نشريه «ACS Nano» به چاپ رسيده است.

در اين مقاله «کريستوفر لي» و همکارانش توضيح دادند که راه‌هاي متعددي براي توليد باکي پيپر وجود دارد. نام اين ماده از فولرين يا کربن 60 گرفته شده است که کاشف آن در سال 1996 برنده جايزه نوبل شيمي شد. اين ماده داراي هدايت الکتريکي و گرمايي بهتري نسبت به مواد ديگر است.

براي توليد باکي پيپر نانولوله‌هاي کربني کنار هم قرار داده شده و به ‌صورت لايه‌هاي نازک در مي‌آيند، محصول نهايي چيزي شبيه به ورق کاغذ خواهد بود.

«لي» و همکارانش مي‌گويند: روشي براي افزايش اندازه حفره‌ها و فواصل ميان نانولوله‌هاي کربني بعد از توليد باکي پيپر وجود ندارد. اين گروه تحقيقاتي به‌ دنبال راهي جهت اضافه کردن مواد به باکي پيپر بودند تا با اين کار اين ماده براي استفاده در حسگرها يا ديگر ادوات الکترونيکي مناسب شود.

براي کنترل اندازه حفره‌ها، اين تيم تحقيقاتي تک بلورهايي را روي نانولوله‌ها رشد دادند که براي ساختار به وجود آمده نام «کباب سيخ شده» را انتخاب کردند. در اين ساختار، نانولوله نقش سيخ و بلورهاي رشديافته نقش کباب را دارد. بعد از اين که باکي پيپر تشکيل شد، بلورهاي روي نانولوله موجب فاصله افتادن ميان نانولوله‌ها مي‌شود.

«لي» ثابت کرد که بلورها دانشمندان را قادر مي‌كند تا اندازه حفره‌ها را کنترل کنند که با اين کار هدايت الکتريکي باکي پيپرها و همچنين زبري سطح و توانايي دفع آب اين ساختارها بهبود مي‌يابد. نويسنده اين مقاله از بنياد ملي علم تشکر کرده است.

چهارشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۰
بازدیدها 1,079
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 962

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری