خانه » فناوری » طراحی لباس كاهنده دمای بدن

طراحی لباس كاهنده دمای بدن

محققان لباسي طراحي كرده‌اند كه عرق را به طور مساوي بر روي لباس پخش كرده و باعث سريع تر خشك شدن و ايجاد حس خنكي در بدن فرد مي شود. محققان ...

محققان لباسي طراحي كرده‌اند كه عرق را به طور مساوي بر روي لباس پخش كرده و باعث سريع تر خشك شدن و ايجاد حس خنكي در بدن فرد مي شود.

محققان لباسي طراحي كرده‌اند كه عرق را به طور مساوي بر روي لباس پخش كرده و باعث سريع تر خشك شدن و ايجاد حس خنكي در بدن فرد مي شود.

به گزارش ايسنا، در روش هاي طراحي لباس هاي خنك كننده، پوشش هاي شيميايي منتول مانند به پارچه افزوده مي شود كه هيچكدام نتوانسته اند مانند سيستم طبيعي خنك كننده بدن مفيد باشند.

سيستم خنك كننده بدن انسان با استفاده از افزايش و كاهش تعريق، دماي بدن را متعادل نگه مي دارد.

محققان شركت طراحي لباس ورزشي Columbia Sportswear از همين شيوه استفاده كرده و لباسي طراحي كرده اند كه عرق بدن را به طور مساوي در سراسر لباس پخش مي كند.

تي شرت Omni-Freeze ZERO از الياف پلي استر توليد شده و تنها 136 گرم وزن دارد. اين لباس متشكل از هزاران حلقه پليمري 0.15 اينچي آب دوست است كه همزمان با شروع تعريق، اين حلقه ها رطوبت را به طور مساوي در سراسر لباس جذب كرده و متورم مي شوند؛ حلقه هاي پليمري انرژي مورد نياز براي متورم شدن را از گرماي بدن تأمين مي كنند.

در آزمايشات انجام شده مشخص شد كه در مقايسه با لباس هاي تهيه شده از مواد ديگر، اين لباس مي تواند دماي بدن را تا 10 درجه خنك تر كند.

لباس Omni-Freeze ZERO با درجه حفاظتي 50 در برابر اشعه خورشيد به قيمت 60 دلار به بازار عرضه شده اس

یکشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 2,006
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 9563

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری