خانه » فرهنگ و ادب » شعر » رسول يونان: امسال شعر خوش درخشيد

رسول يونان: امسال شعر خوش درخشيد

سول يونان گفت: در سالي كه گذشت، شعر خوش درخشيد و ما در هر دو قالب شعري كلاسيك و نو محصولات خوبي را ديديم كه شاعران ارائه كردند. اين شاعر ...

سول يونان گفت: در سالي كه گذشت، شعر خوش درخشيد و ما در هر دو قالب شعري كلاسيك و نو محصولات خوبي را ديديم كه شاعران ارائه كردند.

اين شاعر در گفت‌وگو با خبرنگار بخش ادب خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در ارزيابي از وضعيت شعر در سالي كه گذشت، در ادامه عنوان كرد:‌ هرچند اكثر اين محصولات به شكل مكتوب نبود و ما اين شعرها را در وبلاگ‌ها و سايت‌هاي الكترونيكي ديديم، نشرهاي الكترونيكي، شعرهاي خوبي ارائه كردند؛ شعرهايي كه در آن‌ها پرتاب‌شدگي مشهود بود. اين ساختارشكني و اين جسارت‌هاي زيبا دست كم من يك نفر را هيجان‌زده كرد و به نظر من، به هيجان درآوردن مبناي ادبيات است.

يونان درباره‌ي ارتباط برقرار كردن شعرهاي اخير با مخاطب، گفت:‌ من معتقدم شعر به خوبي با مخاطب ارتباط برقرار كرده است؛ اما بايد ديد مخاطب‌ها چه مي‌گويند.

او عيب وارد به برخي از اين شعرها را تكنيكال بودن آن‌ها خواند و گفت:‌ به نظر من، تنها عيبي كه مي‌توان به برخي از اين شعرها وارد كرد، تكنيكال بودن آن‌هاست؛ به طوري كه تكنيك خودش را گاه به رخ مي‌كشد. البته در عين حال بايد يادآوري كرد كه گاه اين موضوع حسن هم مي‌تواند باشد.

او در ارزيابي از شعر شاعران جوان‌تر بيان كرد: جواناني‌ كه در راه‌اند، صداي پاي‌شان به گوش مي‌رسد. بايد آن‌ها را جدي گرفت و به آن‌ها احترام گذاشت.

يونان در پاسخ به اين‌كه آيا به نظر او اتفاق ادبي خاصي در سال 90 رخ داده است، گفت:‌عموما خيلي‌ها به دنبال اتفاق هستند؛ اما همين كه شعر خلق مي‌شود، اتفاق است، همين كه ما اين همه شاعر داريم كه شعر مي‌گويند، خودش بهترين اتفاق است. اتفاق آن‌چناني كه ممكن است مدنظر برخي باشد كه بيش‌تر به عنوان حادثه از آن ياد مي‌شود، در سال گذشته نديدم. بايد بگويم اتفاقات نادر پشت سر هم رخ نمي‌دهد و بايد زمان بگذرد. برخي هر روز مي‌خواهند يك سبك جديد توليد كنند و بيش‌تر از آن‌كه شعر بگويند، به فكر ايجاد سبك هستند. گاهي هم سبك‌هايي ارائه مي‌شود و تعداد اين سبك‌ها زياد است و گاه متنوع‌تر از انواع شكلات است. گاهي اين سبك‌ها موج هستند و تا وقتي سبكي اسمش موج باشد، در ساحل مي‌ميرد.

يونان در پاسخ به اين سؤال كه جاي چه مسائلي را در ادبيات خالي مي‌بيند، گفت: ‌گاهي اوقات شاعران براي هم شعر مي‌گويند. اين في‌نفسه بد نيست؛ اما نبايد مخاطب را از ياد برد. گاهي شاعران تكنيك‌هايي به خرج مي‌دهند كه براي هم‌قطاران خودشان ساده و براي مخاطب سنگين است. اين موضوع سبب مي‌شود كه هم‌قطاران اين شعرها را نخوانند و مخاطبان هم با اين شعرها ارتباط برقرار نكنند.

چهارشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۰
بازدیدها 1,470
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 902

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری