خانه » علمی » مادر مصنوعي مرواريد هم متولد شد!

مادر مصنوعي مرواريد هم متولد شد!

با تقليد از شيوه ايجاد مادر مرواريد در طبيعت، دانشمندان دانشگاه كمبريج براي اولين بار موفق به ساخت پوشش قوي و رنگین کمانی درون برخي از نرم‌تنان و در واقع ...

با تقليد از شيوه ايجاد مادر مرواريد در طبيعت، دانشمندان دانشگاه كمبريج براي اولين بار موفق به ساخت پوشش قوي و رنگین کمانی درون برخي از نرم‌تنان و در واقع مادر مصنوعي مرواريد شدند.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، صدف كه مادر مرواريد نيز خوانده مي‌شود، يك پوشش رنگين‌كماني است كه درون برخي از نرم‌تنان و در پوشش خارجي مرواريد يافت مي‌شود.

دانشمندان با بازسازي گامهاي زيستي شكل‌دهنده صدف در نرم‌تنان توانستند ماده‌اي را بسازند كه از ساختار، ‌رفتار مكانيكي و ظاهر نوري مشابه با نمونه‌هاي كشف شده در طبيعت برخوردار است.

اين محققان با انجام سه گام توانستند اين صدف مصنوعي را بسازند. ابتدا آنها به انجام يك اقدام پيشگيرانه براي اطمينان از بلوري نشدن كربنات كلسيم در زمان رسوب از حلال پرداختند كه با استفاده از مخلوطي از يونها و تركيبات آلي در حلال و تقليد از عملكرد نرم‌تنان براي كنترل آن انجام شد. رسوب سپس قابل جذب توسط سطح بوده و لايه‌هاي سختي را تشكيل مي‌دهد.

در گام بعدي لايه رسوبي با يك لايه آلي داراي سوراخهاي 10 نانوميليمتري پوشانده شد كه با روند مصنوعي ابداعي الكس فينمور از دپارتمان فيزيك دانشگاه كمبريج انجام گرفت.

در انتها بلورسازي انجام شده و تمام اين گامها براي انباشت لایه‌های متناوب بلوري و آلی تكرار شدند.

ابن پژوهش در مجله Nature Communications منتشر شده است.

چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 1,841
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 8848

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری