خانه » خانواده » پژوهشگران: والدین کمتر سرما می‌خورند!

پژوهشگران: والدین کمتر سرما می‌خورند!

یافته‌هاي يك پژوهش جدید نشان مي‌دهد: افرادی که فرزند دارند در مقایسه با اشخاص بی‌فرزند، کمتر به سرماخوردگی مبتلا می‌شوند. به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، پژوهش ...

یافته‌هاي يك پژوهش جدید نشان مي‌دهد: افرادی که فرزند دارند در مقایسه با اشخاص بی‌فرزند، کمتر به سرماخوردگی مبتلا می‌شوند.

به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، پژوهش محققان دانشگاهي به رهبري دانشگاه آمریکایی کارنگی ملون، حاکی از آن است که احتمال سرماخوردگي افراد بچه دار به هنگام مواجهه با ویروس سرماخوردگی در مقایسه با افراد بدون فرزند، 52 درصد کمتر است.

برای انجام این پژوهش، محققان مرکز سلامت دانشگاه ویرجینیا و دانشگاه پزشکی پتسبورگ آمریکا، 795 نفر از افراد 18 تا 55 ساله را در معرض ویروس سرماخوردگی قرار دادند.

طی این تحقيق، پژوهشگران متوجه شدند، والدینی که یک یا دو کودک داشتند، 48 درصد احتمال كمتري برای سرماخوردن آن‌ها وجود داشت. این درصد برای والدینی که سه کودک یا بیشتر داشتند، به عدد61 افزایش می‌یافت.

محققان این پژوهش اظهار كردند: پدر يا مادر بودن افراد برای پژوهش ما بسیار جالب بود، چرا که این موضوع هر دو جنبه مثبت و منفی را بر روی سلامتی افراد ایفا می‌کند. برای مثال پدر یا مادر بودن از یک سو پرتنش است و از سوی دیگر در توسعه روابط اجتماعی نقش تکمیلی را ایفا می‌کند و هدف مشخصی را در زندگی فرد به وجود می آورد.

بر اساس يافته‌هاي اين پژوهش اگرچه بچه دار بودن یک ویژگی محافظتی محسوب می‌شود، اما محققان هنوز قادر به تشخیص و توضیح رابطه بین سرماخوردگی و خاصیت محافظتی بچه دار بودن نشده‌اند.

این پژوهش در مجله «Psychosomatic Medicine» منتشر شده است.

یکشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۱
بازدیدها 1,155
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 7860

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری