خانه » علمی » رابطه توفان و پيچيدگي‌هاي زايمان!

رابطه توفان و پيچيدگي‌هاي زايمان!

مطالعات جديد دانشمندان دانشگاه پرينستون حاكي از آن است مادراني كه حين دوران بارداري‌شان در 30 كيلومتري توفان زندگي مي‌كنند 30 درصد بيشتر از مادران ساكن مناطق با آسمان آرام ...

مطالعات جديد دانشمندان دانشگاه پرينستون حاكي از آن است مادراني كه حين دوران بارداري‌شان در 30 كيلومتري توفان زندگي مي‌كنند 30 درصد بيشتر از مادران ساكن مناطق با آسمان آرام ممكن است كه با پيچيدگي‌هاي زايمان مواجه شوند.

به گزارش سرويس پژوهشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)،اين مادران 60 درصد بيشتر احتمال دارد كه با زايمان همراه با پريشاني و اندوه را تجربه كنند.

همچنين نوزادان متولد شده پس از توفان بيشترين آسپراسيون مكونيوم را تجربه كردند. اين امر هنگامي رخ مي‌دهد كه نوزادي حين زايمان تركيبي از مايع آمنويتيك و مدفوع اوليه را تنفس مي‌كند. افزون بر اين،احتمال ابتلاي نوزادان به مشكلات تنفسي بيشتر بود و پس از تولد نيز بيش از 30 دقيقه را در دستگاه تهويه گذراندند. همچنين نوزاداني كه حين سه ماهه سوم بارداري در معرض توفان بودند، بيشتر امكان داشت كه از پشت و نه از سر متولد شوند و احتمال تولد نوزاداني هم كه در طول سه ماهه دوم در معرض اين واقعه طبيعي قرار گرفته بودند، با استفاده از سزارين بيشتر بود. با اين حال، توفان بر وزن نوزادان تاثير نداشته و درد زايمان زودرس را نيز موجب نشد.

شايد مهم‌ترين يافته مطالعه حاضر اين باشد كه قرار گرفتن در معرض استرس حين دوران بارداري تاثيرات منفي بر نوزاد خواهد داشت اما اين اثر نسبت به ادعاهاي تعدادي از مطالعات قبلي ظريف‌تر است.

دكتر كاري و همكارانش در اين پژوهش هشت توفان شديد و محلي كه تگزاس را بين سال‌هاي 1996 و 2008 در هم كوبيده بودند، مورد بررسي قرار دادند. تمامي اين توفان‌ها منجر به وارد آمدن خسارت 10 ميليون دلاري شده بودند.

آن‌ها از سوابق تولد تگزاس براي مطالعه مكان زندگي مادران و زمان زايمان آن‌ها در مقايسه با مكان و زمان رخداد توفان و همچنين نتايج اين زايمان‌ها استفاده كردند.

در صورت آگاهي پزشكان از داشتن تجربه مادر از توفان حين بارداري، ممكن است به مادر و نوزاد وي پس از تولد كمك كنند.

تحقيقات قبلي نشان داده‌اند كه شرايط تروماتيك مي‌توانند اثرات منفي بر بارداري داشته و منجر به سقط جنين يا تولد نوزادان بسيار زودرس يا كوچك شود. اما اكثر اين مطالعات در جداسازي اثرات ناشي از استرس از اثرات ديگر بازمانده‌اند.

نتايج تحقيق در مجله National Bureau of Economic Research انتشار يافت.

شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۱
بازدیدها 1,366
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 7811

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری