خانه » مطالب جالب » بزرگتـرین تــــرورهای تاریـخ

بزرگتـرین تــــرورهای تاریـخ

ترور یا قتل سیاسی، نوعی آدم کشی است که عمدتاً با اهداف سیاسی یا عقیدتی انجام می‌گیرد. فرد کشته شده دارای مقام یا شهرت یا علایق سیاسی است و یا ...

ترور یا قتل سیاسی، نوعی آدم کشی است که عمدتاً با اهداف سیاسی یا عقیدتی انجام می‌گیرد. فرد کشته شده دارای مقام یا شهرت یا علایق سیاسی است و یا به دلیل اهانت به یک مرام عقیدتی مانند یک مذهب مورد سوء قصد قرار می‌گیرد. ضمن اینکه واژه ترور، گاه برای مشروعیت بخشیدن به اقدامات تروریست‌ها استفاده می‌شود. در ادامه ایمیل در جریان نمونه هایی از ترورهای بزرگ تاریخ قرار خواهید گرفت :


ماهاتما گاندی

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

بنیانگذار کشور هندوستان و پدر مبارزات ضد استعماری ملت هندوستان بر علیه انگلستان یکی از قربانیان معروف ترور است. او از جمله افرادی بود که معتقد به زندگی آرام گروه های مختلف مذهبی در هند در کنار یکدیگر بود. وی در شامگاه 30 ژانویه 1948 میلادی توسط یک جوان هندوی متعصب به ضرب گلوله از پای درآمد. معروف است که آخرین کلمات گاندی قبل از جان دادن، آه خدا، بوده است. “ناتارام گودسه” ضارب گاندی انگیزه خود از کشتن گاندی را مسئول دانستن وی در ضعف هندوستان به خاطر جدایی پاکستان از این کشور اعلام کرده بود. وی اعدام شد.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

الکساندر دوم

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

این تزار روسیه از دیگر رهبران معروف در طول تاریخ است که با ترور پرونده زندگی او بسته شده است. شاید بتوان گفت که ترور او برای دنیا بسیار گران تمام شد. وی که در سال 1881 میلادی توسط گروه های آنارشیست ترور شد در حقیقت یکی از اولین رهبران طالب تغییرات در روسیه بود که به سمت مشروطه طلبی و به راه اندازی پارلمان و حاکم کردن قانون اساسی در روسیه پیشرفت. متاسفانه جانشینان وی راه وی را ادامه ندادند که به روی کار آمدن کمونیستها و حوادث طولانی پس از آن منجر شد.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

مارتین لوتر کینگ

گروه اینترنتی پرشین  استار | www.Persian-Star.org

نام این مرد با مبارزات مدنی در تاریخ آمریکا برای حقوق اقلیتها و خصوصا سیاه پوستان گره خورده است. این مرد مبارز در حقیقت پدر معنوی جنبشی بود که در دهه های 50 و 60 میلادی برای احقاق حقوق اقشار ضعیف آمریکایی از جمله سیاه پوستان به پاخواسته و توانست تا صدایی مظلومیت و مشکلات این بخش از جامعه آمریکایی را به جهان برساند. وی در 4 آوریل 1968 میلادی در یک هتل در شهر ممفیس ایالت تنسی آمریکا به ضرب گلوله یک سفید پوست به نام “جیمز ارل ری” شدیدا مجروح شد و در بیمارستان جان باخت. قاتل وی به 100 سال زندان محکوم شد و در سال 1998 در زندان از دنیا رفت.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

آرشیدوک فرانتس فردیناند

گروه  اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net

شاید بتوان لقب پرهزینه ترین ترور تاریخ را به این مورد نسبت داد. ولیعهد اتریش و همسرش در سفری به شهر سارایوو که در آن زمان جزء صربستان بزرگ بود توسط یک جوان متعصب صرب هدف قرار گرفته و کشته شدند. امپراطوری اتریش که در آن زمان یکی از قدرتهای بزرگ اروپا و جهان به حساب می آمد دولت صربستان را مسئول این واقعه دانست. اولتیماتوم های طرفین به یکدیگر در نهایت پای قدرتهای بزرگ را به میان کشیده و منجر به آغاز جنگ اول جهانی شد که در نتیجه آن چیزی نزدیک به 15 میلیون نفر جان باختند.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

ژولیوس سزار

گروه اینترنتی پرشیـن  استار | www.Persian-Star.org

شاید ترور امپراطور روم در 44 سال قبل از میلاد مسیح معروف ترین ترور در دوران کهن باشد. سزار که اولین تزار و از جمله مشهورترین سرداران رومی بود در سنایی که به نوعی خود بنا نهاده بود توسط تعدادی از سناتورها به قتل رسید. بنا به اعتراف مورخین این ترور امپراتوری روم را برای سالهای متمادی در شک و ترس فرو برده و در نهایت نیز به جنگ داخلی و فروپاشی آن منجر شد.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

جان اف کندی

گروه اینترنتی پرشین استار  | www.Persian-Star.org

شاید بتوان بدون هیچ شکی ترور جان اف کندی، جوان ترین ریس جمهور آمریکا از حزب دموکرات را مشهورترین ترور در طول تاریخ دانست. کندی به باور بسیاری از مورخین محبوب ترین رئیس جمهور تاریخ آمریکا بود که تا به امروز نیز جملات و تفکرات او برای بسیاری تکرار شدنی نیست. در هر حال وی در 22 نوامبر 1963 در شهر “دالاس” در ایالت تگزاس آمریکا به ضرب گلوله شخصی به نام لی هورلی اوسوالد به قتل رسید. اوسوالد نیز چندین ساعت پس از دستگیری توسط پلیس توسط “جک رابی” مالک یک باشگاه شبانه در دالاس به ضرب گلوله به قتل رسید. تا به امروز هم سوالات فراوانی در مورد انگیزه های اوسوالد و طرفهای درگیر در قتل کندی بی جواب مانده است. بسیاری سازمان جاسوسی آمریکا “سیا” را در پشت این ماجرا می دانند.
پنج شنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۱
بازدیدها 2,025
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 7752

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری