خانه » سینما و فیلم » تئاتر » محدوده‌ي خط قرمزها روز به روز بسته‌تر مي‌شود

محدوده‌ي خط قرمزها روز به روز بسته‌تر مي‌شود

10 سال از توليد و پخش برنامه‌ي طنز «جمعه ايراني» مي‌گذرد؛ برنامه‌اي راديويي كه ادامه‌دهنده‌ي همان برنامه‌‌ي معروف «صبح جمعه با شما»ست و قريب به 45 عضو در حوزه‌هاي مختلف ...

10 سال از توليد و پخش برنامه‌ي طنز «جمعه ايراني» مي‌گذرد؛ برنامه‌اي راديويي كه ادامه‌دهنده‌ي همان برنامه‌‌ي معروف «صبح جمعه با شما»ست و قريب به 45 عضو در حوزه‌هاي مختلف نويسندگي، شاعري، بازيگري‌، مجري‌گري‌، موسيقي،‌ فني و عوامل هماهنگي دارد.

سعيد توكل ـ سردبير جمعه ايراني ـ در آستانه‌ي سالگرد 10 سالگي برنامه‌اش درباره‌ي شرايط كاري در «جمعه ايراني» اظهار كرد: متاسفانه «جمعه ايراني» روند خوبي ندارد؛ با توجه به اينكه كارمان را انجام مي‌دهيم اما از شرايط كار راضي نيستيم، به اين دليل كه محدوده‌ي خط قرمزها روز به روز بسته‌تر مي‌شود.

اين برنامه‌ساز راديو در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس راديو ايسنا با اعتقاد بر اينكه به خاطر فضاها و رسانه‌ها نظرات مسؤولان در اعمال خط قرمزها خيلي شديدتر شده است، خاطرنشان كرد: خط قرمز همانند كش دور ظرف ماست است‌، در حال حاضر آنقدر آن را كشيده‌اند كه دايره وسيعي از محدوديت‌ها اعمال مي‌شود. برخلاف انتظاري كه داشتيم تا فضا بهتر و بازتر باشد، دوستان يك مقدار با خرده‌گيري‌ها و ايرادهايي كه مي‌گيرند، عرصه را محدود كرده‌اند؛ البته پيش از اين هم نظارت مي‌شديم اما به اين شكل نبود و فضا روز به روز براي كار محدودتر و بسته‌تر مي‌شود.

توكل در ادامه گفت: برنامه‌اي كه مسائل پر تنش و روز جامعه را مطرح مي‌كند، ممكن است حتي جاهايي هم با آن برخورد شود؛ منتهي حمايتي كه مديريت از بدنه‌ي برنامه در سال‌هاي پيش داشت اكنون كمتر شد‌ه‌؛ در اين شرايط اصلا نمي‌توانيم به هيچ بحثي بپردازيم‌، با اين شرايط موجود مجبوريم برنامه‌ي خنثي توليد كنيم كه اگر برنامه به سمت خنثي شدن برود و محدودتر و بسته‌تر شود، ترجيح مي‌دهيم نباشد. اين مسائل و مشكلات، در حالي به وجود آمده كه مديريت وقت صدا پيش از اين تاكيد داشتند برنامه به‌روز باشد. به داغ‌ترين مسائل فرهنگي، سياسي‌ و اجتماعي پرداخته شود،‌ اما متاسفانه ايراداتي كه اخيرا مي‌گيرند و ضريب فشار و محدوديت‌هايي كه اعمال مي‌شود انرژي را در كار از ما سلب مي‌كند.

سعيد توكل در پايان خاطرنشان كرد: فشارهايي كه به بدنه‌ي برنامه وارد مي‌شود، ما را بر سر دو راهي قرار مي‌دهد كه چه كار كنيم اما آن ذهني كه از سال‌هاي پيش در برنامه «جمعه ايراني» ايجاد شده است، فضاي انتقادي تفريحي و طنز است كه مردم نيز به سمت اينها مي‌روند.

اين تهيه‌كننده همچنين از پخش برنامه «جمعه ايراني» در نيمه شعبان به صورت ويژه خبر داد و گفت: روز پنجشنبه به مناسبت نيمه شعبان به مدت دو ساعت و نيم برنامه ويژه خواهيم داشت روز بعد از آن يعني جمعه نيز برنامه‌هاي عادي «جمعه ايراني» را خواهيم داشت.

سه شنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۱
بازدیدها 1,337
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 7637

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری