خانه » خانواده » همسرآزاری و طلاق عوارض ازدواج در سنین پایین

همسرآزاری و طلاق عوارض ازدواج در سنین پایین

ازدواج در سنین پایین تحمیلی است و در خانواده های با شرایط خاص رخ می‏دهد و برخی خانواده‌ها با تحمیل شرایط، دختر را بر سر سفره عقد می‌نشانند/در سال ۸۹ ...

ازدواج در سنین پایین تحمیلی است و در خانواده های با شرایط خاص رخ می‏دهد و برخی خانواده‌ها با تحمیل شرایط، دختر را بر سر سفره عقد می‌نشانند/در سال ۸۹ حدود ۴۳هزار نفر ازدواج زیر ۱۵ سال داشته‌ایم که ثبت هم شده است.

ایلنا: رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: متاسفانه در برخی خانواده‌ها ازدواج در سنین پایین انجام می‌شود و در سال ۸۹ حدود ۴۳هزار نفر ازدواج زیر ۱۵ سال داشته‌ایم که ثبت هم شده است. معتقدم ازدواج در سنین پایین عوارضی چون همسرآزاری و طلاق را در پی دارد.

موسوی چلک رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا، با ابراز تاسف از ثبت ازدواج در سنین پایین توسط دفا‌تر ثبت گفت: سن ازدواج در کشور ما برای دختران حداقل ۱۳ سال است و مهم این است که سن اعلام شده هم پایین است چرا که دختر ۱۳ ساله خودش بچه است. نمی‌تواند وظایف مادری و همسری را به درستی ایفا کند.

وی تاکید کرد: چگونه یک کودک می‌تواند خانواده را مدیریت کند، مادر شود و بچه داری کند به همین دلایل ما شاهد کش و قوس‌های زیادی در زمان تصویب این قانون بودیم.

موسوی چلک اظهار داشت: در سال ۸۹ حدود ۴۳هزار نفر ازدواج زیر ۱۵ سال داشته‌ایم که ثبت هم شده است. ممکن است برخی دیر شناسنامه گرفته‌اند و افرادی نیز در خانواده‌هایی با شرایط خاص زندگی می‌کنند.

رییس انجمن مددکاران افزود: این ازدواج‌ها گاهی تحمیلی است و در درون خانواده‌هایی با شرایط خاص رخ می‌دهد و برخی خانواده‌ها با تحمیل شرایط به دختر او را بر سر سفره عقد می‌نشانند.

وی ادامه داد: آنچه مهم است این است که هیچ کس ازدواج در این سنین را تجویز نمی‌کند و کمترین انتظار ما این است که حداقل دفا‌تر ثبت، این ازدواج‌ها را ثبت نکنند. برخی دفا‌تر ثبت حتی قانون را هم رعایت نمی‌کنند و ناظران دفا‌تر ثبت نظارت جدی ندارند.

وی گفت: افراد در سنین پایین نه با حقوق خود آشنایی دارند و نه با حقوق جنس مخالف خود، نه می‌توانند مادر باشند و نه پدر و این موضوع بسیار ناراحت کننده است و اینکه مدیرکل ثبت احوال این خبر را اعلام کردند باید به وی تبریک بگوییم چرا که شهامت انتشار خبر را داشته‌اند و قطعا این خبر دلسوزان اجتماعی و فرهنگی را به حرکت وا خواهد داشت.

وی اضافه کرد: برخی بچه‌ها در خانواده‌هایی زندگی می‌کنند که بدون خواست خودشان ازدواج می‌کنند و این شرایط به آن‌ها تحمیل شده است و طلاق، همسر آزاری، بزهکاری و بسیاری از آسیبهای اجتماعی نتیجه ازدواج در سنین پایین است و لازمه یک ازدواج موفق رسیدن به بلوغ اجتماعی است.

سه شنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۱
بازدیدها 1,842
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 7603

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری