خانه » شهر من » آنچه آلودگی هوا در دو ساعت بر سر قلب می‌آورد!

آنچه آلودگی هوا در دو ساعت بر سر قلب می‌آورد!

آيا مي‌دانيد آلودگی هوا در دو ساعت بر سر قلب شما چه می‌آورد؟ به گزارش ايسنا به نقل از خبر آن لاين، تحقیقات جدیدی که توسط مجله سرکولیشن انجام شده نشان ...

آيا مي‌دانيد آلودگی هوا در دو ساعت بر سر قلب شما چه می‌آورد؟

به گزارش ايسنا به نقل از خبر آن لاين، تحقیقات جدیدی که توسط مجله سرکولیشن انجام شده نشان می‌دهد آلودگی‌ هوا، به ويژه نوع همراه با ازن آن، بسیار سریع‌تر از آن‌چه فکرش را بکنید بدن ما را مورد تهدید قرار می‌دهد.

در اين تحقیق از گروهی داوطلب جوان، که سلامت بودند و هیچ گونه سابقه بیماری قلبی هم نداشتند، خواسته شد تا به مدت دو ساعت در حالی که گاز ازن را استنشاق می‌کنند، ورزش کنند.

تغییرات ایجادشده در بدن این داوطلبان ، پس از گذشت تنها دو ساعت بسیار ناخوشایند بود. این تغییرات شامل التهاب و خروش در فرآیند پمپاژ قلب و همچنین بوجود آمدن لخته در رگهای خونی آنها بود؛ علائمی که می‌توانند اثباتی بر وجود رابطه‌ای تنگاتنگ بین بیماری‌های قلبی و هوای آلوده باشند.

 

این مطالعات از اولین تحقیقاتی محسوب می‌شود که تغییرات فیزیولوژیکی را که در اثر گاز ازن ایجاد می‌شود بررسی می‌کند. این نوع خطرناک از آلودگی، زمانی که گازهای آلی فرار با زباله‌های صنعتی ترکیب می‌شود و یا نور خورشید به دود اگزوز ماشین می تابد، بوجود می‌آید. در مطالعات قبلی صورت‌گرفته ارتباط قرارگرفتن در معرض گاز ازن با بیماریهای قلبی مشخص شده بود اما میزان دقیق این اثر و اینکه تا چه حد این گاز می‌تواند به طور مستقیم و به سرعت بر سلامت قلب و ریه اثر بگذارد مشخص نشده بود.

 

در این تحقیق از 23 داوطلب جوان خواسته شد دو ساعت به طور متناوب در یک آزمایشگاه ابتدا در معرض هوای تمیز و در مرحله بعدی در هوایی که 0.3 میلیون ازن (که از متوسط میزان ازنی که در شهرهای آمریکا وجود دارد کمتر اما تقریبا هم اندازه با میزان ازنی است که در شهرهای آلوده دنیا نظیر پکن و مکزیکوسیتی در زمان اوج آلودگی وجود دارد، است) در آن وجود داشت، ورزش کنند. بعد از آن محققان نتایج نشانه‌های بیولوژیکی عملکرد قلب و ریه را بین این دو جلسه مورد بررسی قرار دادند، تا از اثرات دقیق لایه ازن آگاه شوند. در داوطلبان تقریبا یک پرش 99 درصدی در میزان فاکتور اینترلوکین 8، که نشان‌دهنده التهاب در رگهای خونی است و همچنین یک افت 42 درصدی هم در میزان پلاسمینوژن، که توانایی بدن را در از بین بردن لخته‌های خونی کاهش می‌دهد، مشاهده شد.

 

این مطالعات نتایج بدست آمده از داوطلبان را تنها تا 24 ساعت پس از انجام آزمایش نشان می‌داد و تغییرات بوجود آمده موقت و برگشت‌پذیر بودند. زمانی که داوطلبان از اسنشاق هوایی که در آن ازن بود دست کشیدند، نشانه‌های آنان به حالت هم اولیه خود بازگشت.

اما این تحقیقات نشان می‌دهد که ازن قابلیت داشتن اثرات بسیار مخرب و حتی کشنده بر قلب را دارد. محققان می‌گویند:” این تحقیق توضیحات قابل توجهی را در رابطه با ارتباط بین استنشاق ازن و مرگ بیان می‌کند” و در ادامه اضافه می‌کنند که”این تحقیقات خطراتی را که آلودگی برای افرادی که از قبل مشکلاتی را در رگهای قلبشان داشته‌اند، پررنگ می‌کند؛ زيرا ازن می‌تواند موجی از التهاب را در رگهای منتهی به قلب بوجود آورد و رها کند”.

همچنین محققان هدف خود از این تحقیق را این گونه بیان می‌کنند : “با توجه به مشخص شدن میزان خطری که ازن برای قلب دارد و ما توانسته‌ایم آنرا در این تحقیق اثبات کنیم، امیدوارم افراد بیشتری را نسبت به این خطرات آگاه کنيم تا در رابطه با التهاب قلبی خودآگاهی داشته باشند و آن را کنترل کنند”.

نتايج این تحقیق همچنین توصیه می‌کند افراد از بیرون رفتن در روزهایی که درصد ازن موجود در هوا بالا بوده و همچنین قرار گرفتن در معرض دود سیگار خودداری کنند.

یکشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۱
بازدیدها 1,216
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 7383

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری