خانه » فرهنگ و ادب » سختگيري روي آثار من بسيار زياد است

سختگيري روي آثار من بسيار زياد است

"افسانه شاعر مرده" جديدترين اثر محمدعلي سپانلوست. اين كتاب پس از مدت‌ها و با حذفيات زياد، موفق به دريافت مجوز انتشار شد و به زودي در بازار نشر عرضه مي‌شود. ایلنا: ...

“افسانه شاعر مرده” جديدترين اثر محمدعلي سپانلوست. اين كتاب پس از مدت‌ها و با حذفيات زياد، موفق به دريافت مجوز انتشار شد و به زودي در بازار نشر عرضه مي‌شود.

ایلنا: كتاب “افسانه شاعر مرده” بعد از مدت‌ها، به زودي منتشر مي‌شود.

به گزارش خبرنگار ايلنا،‌ محمدعلي سپانلو؛ در مورد جديدترين اثر درحال انتشارش؛ “افسانه شاعر مرده” گفت: به دليل اهميت اين اثر براي من،‌ كار تهيه آن در حدود 14 سال طول كشيد. نسخه ارائه شده به ارشاد براي كسب مجوز، حدود 130 صفحه بود. پس از طي زماني طولاني، نهايتآ‌ با حذف حدود 30 صفحه از كتاب، مجوز انتشار آن صادر شد و انتشارات افق كار انتشار آن را برعهده دارد.

وي درمورد بخش‌هاي حذف شده گفت: اين حذفيات به هيچ وجه مبناي منطقي و قانوني نداشته است. من حقوقدان بازنشسته هستم و قطعآ كار خلاف قانون انجام نمي‌دهم. در سير مميزي، بدون درنظر گرفتن محتواي نوشته و صرفآ به دليل وجود بعضي كلمات، از متن اشكال گرفته مي‌شد. البته من مي‌توانستم تنها كلمات و سطور مورد نظر را حذف يا با جملات ديگري جايگزين كنم،‌ اما براي برهم نخوردن نظم كار تصميم به حذف كل آن بخش‌ها گرفتم. به دليل همين حذفيات و كم شدن محتواي كتاب، تصميم به انتشار ‌آن با اسم “گزيده‌ي منظومه‌ي افسانه‌ي شاعر گمنام” گرفتم.

سپانلو ادامه داد: من حاضر شدم بخش‌هاي موردنظر را حذف كنم تا كتاب چاپ شود. تنها دليل اين كار، اين بود كه اگر بعدها فرصتي پيش آمد و كل كتاب منتشر شد،‌ خوانندگان متوجه شرايط و فشارها و سخت‌گيري‌هاي اين دوره بشوند. البته من اين كار را تنها در مورد آثاري كه خودم خلق كردم انجام مي‌دهم و به هيچ وجه حاضر به تغيير در آثار ترجمه‌اي نمي‌شوم. مثلآ در چاپ مجدد كتاب “فصلي در دوزخ” نوشته “آرتور رمبو” به بخش‌هايي از كتاب ايراد گرفته شد. اما من حاضر به تغيير اين بخش‌ها نشدم و چاپ مجدد كتاب انجام نشد.

اين شاعر و مترجم در مورد اعمال سليقه‌اي مميزي گفت: در بررسي آثار افراد مختلف سليقه‌هاي مختلف اعمال مي‌شود. مشخصآ در مورد كتاب‌هاي من،‌ سختگيري‌ها بسيار بيشتر است. پيش آمده كه كتابي با ترجمه من موفق به دريافت مجوز نشده است، اما همان كتاب با ترجمه شخص ديگري مجوز دريافت كرده و چندين نوبت هم تجديد چاپ شده است.

سپانلو درمورد وضعيت جسماني و سلامت خود گفت: آخرين آزمايش‌هاي من نشان دهنده كنترل شدن بيماري سرطان است،‌ اما در مورد سرطان به هيچ چيزي نمي‌شود اميدوار بود.

سه شنبه ۶ تیر ۱۳۹۱
بازدیدها 1,295
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 7235

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری