خانه » خانواده » چربي لباس خود را با الماس بشوييد!

چربي لباس خود را با الماس بشوييد!

شيميدانان دپارتمان شيمي دانشگاه وارويك با همكاري دانشمندان دانشگان آستون در اقدامي جالب براي پاك‌كنندگي بهتر و موثرتر، دانه‌هاي ريز نانوالماس را به پودرهاي لباسشويي افزودند. به گزارش سرويس علمي خبرگزاري ...

شيميدانان دپارتمان شيمي دانشگاه وارويك با همكاري دانشمندان دانشگان آستون در اقدامي جالب براي پاك‌كنندگي بهتر و موثرتر، دانه‌هاي ريز نانوالماس را به پودرهاي لباسشويي افزودند.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، اين تكه‌هاي كوچك كربن با قطر يك 10 هزارم موي انسان مي‌توانند بطور موثرتري كثيفي را حتي در دماي 15 درجه سانتيگراد پاك كنند.

دانشمندان در يكي از آزمايشات خود با استفاده از خاك الماس توانستند دو برابر چربي را در دماي 25 درجه سانتيگراد از بين ببرند.

به عقيده اين محققان، سطح سخت الماس مي‌تواند در پاكسازي روغن و چربي از مواد كمك كند.

آنها اميدوارند اين كشف آنها بتواند شستن لباسها را در دماهاي پايين‌تر امكان‌پذير سازد.

به گفته دكتر اندرو مارش، رهبر اين پژوهش، اين يافته‌ها مي‌تواند مشكل آن دسته از مصرف‌كنندگاني را كه مجبور به شستن برخي از لباسهاي خود در دماي بين 60 تا 90 درجه بيش از 80 بار در سال هستند، حل كند.

مارش افزود: حتي با پورهاي لباسشويي بيولوژيكي مدرن نيز برخي از چربي‌ها و كثيفي‌ها در دماي پايين كه بسياري براي شست‌وشوهاي هفتگي خود ترجيح مي‌دهند ، از بين نمي‌روند.

با استفاده از اين نانوالماسها حتي مي‌توان در دماهايي مانند 15 درجه سانتيگراد نيز چربي‌ها را از بين برد. اين پژوهش در مجله American Chemical Society, Applied Materials and Interfaces منتشر شده است.

نانوالماسها از انفجار الماس‌هاي مصنوعي براي ساخت ذرات ريزي ايجاد شده كه از يك مولكول دي‌ان‌اي بزرگتر نيستند.

محققان در آزمايشات خود مقدار بسيار كوچكي از اين نانوالماسها را به پاك‌كنندهاي پودر لباسشويي افزودند.

به گفته مارش، پنج الماس نانومتري توانستند رفتار پاك‌كننده‌ها را در دماي 25 درجه سانتيگراد تغيير داده و ميزان دو برابر چربي را از بين ببرند.

سه شنبه ۶ تیر ۱۳۹۱
بازدیدها 1,051
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 7225

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری