خانه » موسیقی » جشن تولد لوريس چكناواريان

جشن تولد لوريس چكناواريان

فستيوال موسيقي تهران كه به‌مدت 14 شب با اجراهاي متنوع اركستر مجلسي ارمنستان ترتيب يافته بود، شب گذشته با برگزاري جشن تولدي براي لوريس چكناواريان در تالار وحدت پايان يافت.   به ...

فستيوال موسيقي تهران كه به‌مدت 14 شب با اجراهاي متنوع اركستر مجلسي ارمنستان ترتيب يافته بود، شب گذشته با برگزاري جشن تولدي براي لوريس چكناواريان در تالار وحدت پايان يافت.

 

به گزارش خبرنگار موسيقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اركستر مجلسي ارمنستان كه از 19 خرداد 91 هر شب با اجراي متفاوتي از آرام خاچاطوريان، هايدن، چايكوفسكي، ساراسات، دورژاك، موتزارت، باخ، چكناواريان، هوشنگ كامكار، ارسلان كامكار، شاهين فرهت، محمد ميرزماني، ويوالدي، هرمز فرهت، گريك، بيزه و اشتراوس را با رهبري لوريس چكناورايان در اين تالار به صحنه برده بود، ديشب با اجرايي متفاوت و شاد به 14 شب اجراي خود در تهران پايان داد.

در ابتداي اجراي شب گذشته، درحالي‌كه گفته شد اين يك مراسم غافلگيرانه است، با حضور حجت‌الله ايوبي ـ رييس مؤسسه فرهنگي اكو ـ، عليرضا حسيني ـ مدير عامل بنياد رودكي ـ و رسول صادقي ـ معاون توليد و مدير روابط عمومي اين مجموعه ـ كيك تولد 75 سالگي چكناواريان به روي صحنه حمل شد.

سپس صادقي درباره تاريخ تولد رسمي اين هنرمند ايراني ـ ارمني در مهرماه (به تقويم خورشيدي) سخن گفت و اين‌كه طبق باورهاي كهن مردان متولد اين ماه بسيار جذابند.

در ادامه حجت‌الله ايوبي ـ رييس مؤسسه اكو ـ كه اين برنامه‌ها با حمايت مؤسسه تحت مديريت او اجرا شده بود در سخنان به خاطره خود از اجراي باشكوه چكناواريان در پاريس در زمان وقوع زلزله بم سخن گفت و از زبان مولانا براي او و هنرش دعا كرد.

عليرضا حسيني ـ مدير بنياد رودكي ـ نيز با اشاره به مصاحبه مطبوعاتي چكناواريان به‌منسبت اين فستيوال، به بخشي از آن اشاره كرد كه چكناواريان گفته بود آثار بسياري دارد كه هنوز اجرا نشده‌اند و آرزو دارد روزي آن‌ها را به صحنه ببرد.

اين مدير هنري ابراز اميدواري كرد كه با همكاري همگان اين اتفاق محقق شود.

در ادامه چكناواراريان كه با تشويق حضار همراه با آهنگ «تولدت مبارك» گروه اركسترش مواجه شده بود، در سخنان با اشاره به اين‌كه به‌تازگي رهبري اركستر را ياد گرفته‌ام و هنوز حرف زدن را خوب بلد نيستم، گفت: 75 سال مثل 75 ثانيه سپري شد. نفهميدم كي شروع شد و چگونه به اينجا رسيد. به هر حال امروز به اينجا رسيده‌ام كه آمده‌ام گروه را رهبري و از محبت‌هاي شما تشكر كنم.

او با لحن شوخي كه مورد توجه حاضران واقع شده بود گفت: آقاي صادقي به جذابيت اشاره كردند، يادم آمد وقتي جوان بودم دو متر قد داشتم و هيكل و موهاي متفاوتي، وقتي در خيابان راه مي‌رفتم مردم از فرط توجه بيهوش مي‌شدند، آمدم خانه رفتم جلو آينه ببينم كه موضوع از چه قرار است، ديدم كه خيلي جذابم، پس خانه‌ام را از آينه پر كردم، اما هر سال يكي از اينه‌ها افتاد و شكست، تا امروز كه چشم‌هاي شما آينه‌ي من است.

در ادامه رازميك اوحانيان، دستيار چكناواريان و مدير برنامه‌ريزي هنري گروه، با تبريك به او گفت كه ما جز فراگيري علم موسيقي از شما انسانيت، عطوفت و عشق به مردم را هم آموخته‌ايم.

در اين لحظه چكناواريان گفت كه هر بار با شنيدن كلمه‌ي «عشق» يادم مي‌آيد در اين دنيا فقط يك چيز را بلدم و آن‌هم عشق است.

در ادامه پس از بريدن كيك تولد، ديانا آداميان، دختر هنرمند 12 ساله قطعه‌اي را با همراهي گروه به چكناواريان تقديم كرد و سپس برنامه شب پاياني فستيوال موسيقي تهران در حالي اجرا شد كه در جاي جاي آن چكناواريان از حاضران مي‌خواست با دست زدن، او و گروهش را همراهي كنند.

 

به گزارش ايسنا، هنرمنداني چون رويا تيموريان، مسعود رايگان و حسن پورشيرازي از مهمان اجراي لوريس چكناواريان بودند.

شنبه ۳ تیر ۱۳۹۱
بازدیدها 1,339
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 7068

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری