خانه » مطالب جالب » مبتكرانه‌ترين سازه‌هاي بلند 2012

مبتكرانه‌ترين سازه‌هاي بلند 2012

هر ساله گروه غیر انتفاعی شورای ساختمانهای بلند و زیستگاه شهری (CTBUH) در موسسه فناوري ايلينويز به معرفي ساختارهايي از سراسر جهان مي‌پردازند كه نمايشگر تركيبي از پايداري، ابتكار فناوري ...

هر ساله گروه غیر انتفاعی شورای ساختمانهای بلند و زیستگاه شهری (CTBUH) در موسسه فناوري ايلينويز به معرفي ساختارهايي از سراسر جهان مي‌پردازند كه نمايشگر تركيبي از پايداري، ابتكار فناوري و طراحي ظاهري است.

به گزارش سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، برندگان امسال اين شورااز استراليا، كانادا، ايتاليا، قطر و ابوظبي هستند كه موفق به كسب جوايز اول ابتكار از سوي گروهي از داوران بين‌المللي براي رجوع به رقابت نهايي در شيكاگو شده‌اند.

در اين دوره رقابتها، با تكميل 88 ساختمان بالاي 200 متر در سال گذشته در سراسر جهان و ثبت نام 78 ورودي، داوران با چالش بزرگي روبرو بودند.

كانادا

 

برجهاي مطلق

 

برجهاي مطلق

اين دو برج موسوم به ساختمان مريلين‌مونرو كه در اونتاريوي كانادا واقع شده، قرار است تا ماه آينده تكميل شود. اين دو سازه مسكوني منحني پس از تكميل به سه برج قديمي‌تر ديگر براي شكل‌گيري پروژه 470 ميليون دلاري مي‌پيوندند.

اين دو سازه ماده، از يك پيچ 209 درجه برخوردار است و بيش از نيمي از بودجه كلي اين پروژه براي شيارهاي موجي آنها مصرف شده است.

هر طبقه و واحد با ديگري متفاوت است و براي مثال ابعاد ديوارها و ستونهاي حائل براي استقرار طبقه مجاور اصلاح شده‌اند. همچنين از آن جا كه نماي بيروني منحني ساختمان مانع از كاربرد بالابرهاي سنتي است، مهندسان از يك جرثقيل ساختماني داخلي براي انجام اين كار در زمان مناسب استفاده كرده‌اند.

همچنين آب‌وهواي سخت منطقه نيز مزيد بر علت شده و چالش ديگري براي طراحان براي جلوگيري از اتلاف بيهوده سرمايشي و گرمايشي در بالكنهاي طولاني طبقات ايجاد كرده بود كه اين مشكل با شيوه جديد جداسازي آنها از طبقات اصلي با شكافهاي حرارتي كه مي‌تواند يك ابداع جديد محسوب شود، رفع شد.

شركت طراح اين دو سازه MAD Architects ، ارتفاع برج اول 179.5 متر، برج دوم158 متر، تعداد طبقات برج اول 56 و برج دوم 50 طبقه است.

 

مبتكرانه‌ترين ساختمان بلند آسيا و استراليا

 

خيابان بلاي 1

 

خيابان بلاي 1

 

نماي دهليز داخلي خيابان بلاي 1

 

اين ساختمان اداري بيضوي 170 ميليون دلاري كه بهار سال گذشته به پايان رسيده، به بندرگاه سيدني مشرف بوده و از ويژگي‌هاي خاصي برخوردار است كه باعث كسب موقعيت شش ستاره سبز از شوراي ساختمان سبز استراليا شده است.

از تصفيه‌خانه زيرزميني اين سازه كه 90 درصد از بازيافت مواد ساختمان را برعهده دارد، تا صفحات خورشيدي روي سقف و سيستم تهويه هواي پرتوي سرد آن، مي‌توان دريافت كه طراحان نهايت سعي خود را براي كاهش نشانه هاي كربني در اين سازه داشته‌اند.

 

سازه بلاي 1 همچنين اولين آسمان‌خراش اصلي استراليا با نماي خارجي دو پوستي داراي حائل روزنه‌دار خارجي است كه بطور همزمان قادر به حفظ انرژي و همچنين حذف تابش‌هاي آسماني است. براي بهره‌وري بيشتر اين سيستم، جهت تيغه هواكش به سمت خورشيد در تمام طول روز تنظيم شده است. اين ساختمان اولين سازه استراليايي است كه توسط شوراي CTBUH انتخاب شده است.

شركت طراح اين ساختمان ingenhoven architects و Architectus، ارتفاع آن 135 متر و داراي 28 طبقه است.

بهترين ساختمان بلند اروپا

 

پلازوي لومبارديا

 

پلازوي لومبارديا

اين مجموه اداري بزرگ در ميلان كه اولين سازه ايتاليايي برنده شوراي CTBUH بوده، قرار است سكونتگاه دولت محلي لومباردي باشد. اين پروژه 505 ميليون دلاري در اوايل سال 2011 تكميل شده و از ويژگيهاي فراواني برخوردار است كه به آن لقب دوستدار محيط زيست را مي‌دهد.

برج نسبتا باريك 161 متري اين اداره، با يك مجموعه 14 متري از هفت تا 9 رشته خطوط منحني عرض به زمين متصل مي‌شود كه همه با ديوارهاي فعال آب‌وهوايي پوشيده شده‌اند. اين ديوارها از دو لايه شيشه با فاصله يك متر از تيغه‌هاي عمودي چرخان در ميان آنها برخوردار است كه مي‌تواند براي ايجاد سايه داخلي جهت صرفه‌جويي غیر فعال انرژي مورد استفاده قرار گيرد.

تيغه‌هاي ريز سوراخدار درون آنها كه با رايانه كنترل مي‌شوند براي توقف نور مستقيم خورشيد به چرخش در مي‌‌آيند. در زمان قرار گرفتن در زواياي كمتر از 90 درجه نسبت به شيشه، اين سوراخهاي ريز در حقيقا به نمايش فضاي خارجي مي‌پردازد.

كاربرد آگاهانه سلولهاي خورشيدي در بخش جنوبي صفحات شيشه‌اي برج به كاهش مصرف كلي ساختمان كمك خواهد كرد.

در يكي از نوآوري‌هاي غيرمعمول اين سازه، نزديكي اين پروژه به يك رودخانه زيرزميني به طراحان اجازه داده تا يك سيستم پمپاژ براي استفاده از ظرفیت تبادل حرارت از آب قنات نيز تعبيه كنند.

شركت طراح اين ساختمان Pei Cobb Freed & Partners است . همچنين اين ساختمان، 161 متر ارتفاع دارد و داراي 40 طبقه است.

– بهترين ساختمان بلند خاورميانه و آفريقا

 

برج دوحه

 

برج دوحه

برج دوحه قطر، برج اداري گرد، با يك گنبد در راس آن است. اين پروژه 126 ميليون دلاري كه در غرب خلیج ولسوالی قرار گرفته، ماه مارس گذشته به پايان رسيد و از نمای خارجی متشکل از لایه‌هایی از آلومینیوم با برشهاي پیچیده برخوردار است. ظاهر بيروني اين برج با لايه‌اي از شيشه انعکاسی در زير آن و پرده‌هاي غلتكي در ميان آن منجر به كاهش هزينه‌ها با حفاظت ساختمان در برابر حرارات داغ كويري شده است.

با ستوني بودن اين ساختمان در عرض مقطعي، هر طبقه به ارائه يك نمایش پانورامايي مي‌پردازد. ادارات مشرف به شرق از منظره خليج،‌ جنوب از منظره بندر،غرب از چشم‌انداز شهر دوحه و شمال از افق كوير داغ برخوردارند.

برج دوحه همچنين به عنوان اولين ساختمان بلند از ستونهاي شبکه‌های مورب متقابل بتون تقویت شده برای پشتیبانی سازه برخوردار است كه نياز به يك هسته مركزي را از بين مي‌برد. اين ابتكار نه تنها به بهينه سازي فضاي در دسترس براي ساكنان پرداخته بلكه همچنين به ساخت يك دهليز شيشه‌اي 27 طبقه‌اي تاثيربرانگيز منجر شده است.

شركت طراح اين برج Ateliers Jean Nouvel، ارتفاع آن 238 متر و شامل 46 طبقه است.

برجهاي البهار

 

برجهاي البهار

 

 

اين برجهاي اداري دوقلو در ابوظبي امارات متحده عربي كه چندي پيش به مرحله تكميل رسيده، به عنوان اولين برنده جايزه ابتكار CTBUH انتخاب شده است. نماي مبتكرانه اين برجها مانند برج دوحه به كاهش نيمي از نور دريافتي از خورشيد با ساختاري پرداخته كه شبيه به طرح مشبك صحرايي در ساختمانهاي كل منطقه است. لبه‌هاي صفحات خورشيدي در سقفهاي رو به جنوب هر دو برج به ارائه حدود پنج درصد از ملزومات انرژي كلي خود و نيروي باز و بسته كردن سيستم سايه ديناميك مرتبط با نما مي‌پردازند.

شركت طراح اين برج Aedas Architects Ltd، ارتفاع آن 145 متر و داراي 26 طبقه است.

انتهاي پيام

 

کد خبرنگار: 71401
پنج شنبه ۱ تیر ۱۳۹۱
بازدیدها 2,069
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 7020

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری