خانه » مطالب جالب » گزارشی از پشت پرده ثروتمندترین و با نفوذترین خانواده آمریکایی

گزارشی از پشت پرده ثروتمندترین و با نفوذترین خانواده آمریکایی

نام «راکفلر» را زیاد شنیده‌ایم اما از پشت پرده این خاندان پرنفوذ آمریکایی چه می‌دانیم؟ از بنیاد راکفلر چه اطلاعی داریم؟ پروژه کنترل ذهن را چه کسانی کلید زدند؟ چرا ...

نام «راکفلر» را زیاد شنیده‌ایم اما از پشت پرده این خاندان پرنفوذ آمریکایی چه می‌دانیم؟ از بنیاد راکفلر چه اطلاعی داریم؟ پروژه کنترل ذهن را چه کسانی کلید زدند؟ چرا اولین قربانیان این پروژه، خود مردم آمریکا بودند؟ برای رازگشایی این سوالات با گزارش ویژه زير همراه شوید…….

 

به گزارش ايسنا به نقل از مشرق، خانواده راکفلر ثروتمندترین و با نفوذترین خانواده از نظر مالی و سیاسی در یکصد سال گذشته آمریکا شناخته شده است. این خانواده در سال ۱۹۱۳ «بیناد راکفلر» را تأسیس کرد که یکی از مهمترین مراکز تعیین‌کننده سیاست و اقتصاد آمریکا محسوب می‌شود.

این بنیاد نفوذ چشمگیری در سیاست‌گذاری‌های داخلی و بین‌المللی کاخ سفید دارد. هر چند در ظاهر در امور مربوط به بهداشت و آموزش در سطح جهانی فعالیت می‌کند اما در واقع یک شرکت تجاری جهانی محسوب می‌شود که به همراه شبکه‌های گسترده مالی و اقتصادی خود، مدیریت بازارهای بین‌المللی را در دست دارد.

بنیاد راکفلر بدنه اجرایی نظام سیاسی آمریکا و مراکز حساس این کشور را از طریق عوامل خود در اختیار دارد؛ بطوریکه گفته می‌شود از سال ۱۹۴۵ تاکنون، اکثر قریب به اتفاق شخصیت‌های آمریکایی که پست‌های مهم سیاسی را به عهده گرفته‌اند مدتی در این بنیاد و یا سازمانهای تابعه آن فعالیت داشته و یا از کمکهای آن استفاده کرده‌اند. بنیاد راکفلر دارای بخشهای مطالعاتی پیشرفته‌ای است که درباره چالشهای آمریکا و تدوین راهبردها و سیاستهای جهانی و اقتصادی آن فعالیت می‌کنند.

کنترل افکار عمومی از مهمترین اهداف دنیای سلطه است

در راستای ترویج ارزش‌ها و نمادهای آمریکایی در کشور های مختلف، بنیاد راکفلر تلاش کرده تا در این کشورها گروههای فعال سیاسی و مدنی مختلفی راه‌اندازی کند. امنیت اقتصادی و اجتماعی از دیگر برنامه‌های مطالعاتی بنیاد راکفلر است. در کل وظیفه اصلی این بنیاد پاسداری از نظام سرمایه‌داری است.

برای انجام همین وظیفه بنیاد راکفلر به طول چندین دهه از برنامه‌ها و مطالعات کنترل اذهان عمومی و مدیریت افکار از طریق رسانه‌ها حمایتهای کلان مالی انجام داده است. در این گزارش به نقش این بنیاد در زمینه مدیریت افکار عمومی و پروپاگاندا خواهیم پرداخت.

– راکفلرها و تحقیقات جنگ روانی

از دهه 30 میلادی، بنیاد راکفلر منبع اصلی جهت دهی به افکار عمومی و تحقیقات جنگ روانی در آمریکا محسوب می شود که تا پایان جنگ جهانی دوم نقش مهمی در کمک به سیاستگذاری‌های اين كشور ایفا کرده است. در آن زمان حمایت دولت از مطالعات مربوط به ساز و کارهای تبلیغاتی و پروپاگاندا محدود بود و بیشتر هزینه‌های مربوط به شکل دهی افکار عمومی و سنجش آن از طریق بنیاد راکفلر تامین می‌شد.

– استفاده از رسانه‌ها به عنوان ابزار به انقیاد کشاندن مردم آمریکا

در واقع برای اجرایی‌کردن برنامه‌های بلندمدت نظام سرمایه‌داری بنیاد به نتایج این مطالعات نیاز داشت. این بنیاد از دو طریق در مورد افکار عمومی کار می‌کرد. «بررسی و تعیین وضعیت روانی مردم آمریکا در مورد درگیری پیش‌بینی شده این کشور در جنگ» و « تامین هزینه جنگ روانی و سرکوب نظرات مخالف در کشورهای خارجی به ویژه در آمریکای لاتین.»

در پی تشخیص ضعف سیاسی دولت فرانکلین روزولت و عدم توانایی او در برنامه‌ریزی برای جنگ در اثر تبلیغات رسانه ای وسیع داخلی و خارجی، بنیاد راکفلر اقدام به تاسیس انستیتوهای تحقیقاتی در دانشگاههای مختلف کرد و مخارج پروژه‌های تجزیه و تحلیل رادیوهای موج کوتاه خارجی را بر عهده گرفت.

– تکنیک‌های شستشوی مغزی و القاء ترس

تحقیقات وسیع در مورد ارتباطات جمعی در آمریکا بدون اعطاهای مالی بنیاد راکفلر هرگز در آن حد قابل توسعه نبود. به همراه هارولد لاسول (Harold Lasswell) استاد علوم سیاسی دانشگاه شیکاگو که در طی جنگ جهانی اول فعالیت رسانه‌ای و تبلیغاتی بزرگی داشت روانشناسی به نام هادلی کنتریل (Hadley Cantril) نیز کار می‌کرد که به اتفاق هم دانش و اطلاعات لازم برای تنظیم برنامه‌های بنیاد راکفلر برای جهت‌دهی تشکیلات تحت کنترل بنیاد در دوران پس از جنگ را تهیه می‌کردند. کانتريل در دهه 20 هم اتاقی نلسون راکفلر در کالج دارتموث بود و در دوره پس از جنگ اطلاعات و تکنیک‌های لازم برای سنجش و مدیریت افکار عمومی توسط بنیاد راکفلر در اروپا، آمریکای لاتین و آمریکا را تهیه و تنظیم می‌کرد. او از دانشگاه هاروارد دکترای روانشناسی دریافت کرده بود و به همراه استاد خود «گوردون آلپورت» کتاب روانشناسی رادیو را در سال 1935 نوشته بود.

در دهه‌های چهل و پنجاه، رادیو و تلوزیون از مهم‌ترین ابزارهای کنترل ذهن جمعی مردم آمریکا بوده است.

بر اساس اسناد به دست آمده آشکار شده است بنیاد راکفلر سال‌های طولانی هزینه تحقیقاتی را تامین کرده است که هدف آنها دستیابی به تکنیک‌های شستشوی مغزی و القاء ترس در جوامع بوده است. برای مثال در دهه‌های چهل و پنجاه محققان دانشگاه ییل آمریکا بودجه‌های کلانی را برای تحقیق در مورد «مکانیسم‌های روانشناختی اعمال تاثیر ارتباطات» از این بنیاد دریافت کرده‌اند.

تمرکز اصلی بر روی پروژه‌هایی بوده است که به دنبال یافتن پاسخی برای نکات نامفهوم چگونگی برخورد افراد با سردرگمی حاصل از ایده‌های پرکشمکشی است که به طور سرسام‌آوری به او ارائه می‌شود. نحوه تاثیر جانبداری احساسی و افکار واهی بر قضاوت و چگونگی تغییر فرایند قضاوت حین مطالعه یک موضوع از یک وضعیت به وضعیت دیگر در فرد از زمینه‌های مورد علاقه تیم روانشناسان و جامعه‌شناسان تحت مدیریت بنیاد راکفلر بود.

– کارگروه علوم اجتماعی در بنیاد راکفلر

بنیاد راکفلر بخش علوم اجتماعی مخصوص به خود را داشته است که کارل هاولند (Carl I. Hovland) از محققان دانشگاه ییل یکی از اعضای این بخش بوده و انجام تحقیقاتی در مورد تغییر رفتار و گرایش گروه‌ها را به عهده داشته است. گلندر تیموتی (Timothy Glander) در کتاب «منشاءهای تحقیقات ارتباطات کلان طی جنگ سرد آمریکا» در مورد هاولند می‌نویسد: هاولند از اعضای کلیدی چندین شورای تخصصی ملی بود. انستیتو تحقیقات منابع انسانی نیروی هوایی، بنیاد فورد، بنیاد راکفلر و بسیاری جاهای دیگر از جمله مراکزی بودند که هاولند در آنها بر روی پروژه‌های کنترل افکار عمومی کار می‌کرد.

بنیاد راکفلر در سال 1948 با این تفکر که درک ارتباطات و تغییر گرایشها برای سیستم آموزشی آمریکا و مدیران سازمان های بزرگ و برای کسانی که نگران عقاید سیاسی و رفتار مردم هستندضروریست، بودجه بزرگی را در اختیار هاولند می گذارد تا تحقیقات وسیعی در این زمینه انجام دهد که به صورت کلی پروژه‌های مربوط به کنترل اذهان عمومی و جهت دهی آن را در بر می‌گیرد.

– جنگ سرد، بمباران تبلیغاتی مردم آمریکا

در روزهای جنگ سرد اغلب واقعیت جار و جنجال رسانه‌ای برای غربیها به صورت رسوایی آشکار بود. از این رو بنیاد راکفلر تشخیص داد که نیاز است کار بیشتری بر روی مردم آمریکا انجام شود و این مردم در معرض اشکال ظریف‌تری از دستکاری‌های ذهن قرار بگیرند تا بتدریج به سوی پذیرش پروژه دولت جهانی که در سالهای بعد قرار بود مطرح شود سوق داده شوند. در گزارش بنیاد در سال 1954 چنین آمده است: «اگرچه اعتقاد بر این است که فیلم‌ها، تلويزیون و کتاب های قصه تصویری موجب بزهکاری نوجوانان در این کشور شده است، ظاهرا این امکانات و دیگر رسانه‌های ارتباط جمعی در ایجاد شهروندان خوب یا اشاعه یک ایدئولوژی دموکراتیک مثبت برای جنگ سرد تاثیر بسیار کمی دارد. ترس آن می‌رود که رسانه‌های ارتباط جمعی شوروی در انتشار عقاید کمونیستی هم در پشت مرزهای آهنین خود و هم در کشورهای خنثی موفق عمل کنند».

رسانه‌های آمریکای سرمایه‌داری طی جنگ سرد همواره خطر کمونیسم را به مردم گوشزد می‌کردند.

بنیاد راکفلر برای رفع نگرانی‌ها در این مورد و برای کمک به توسعه بنیانهای علمی مدیریت تاثیرگذاری رسانه‌های جمعی کمکهای مالی خود به تحقیقات کنترل اذهان عمومی و ارتباطات جمعی را در سال 1954 تا 200 هزار دلار افزایش داد که در آن سال هزینه بزرگی محسوب می‌شد. این بودجه قابل توجه تنها نمونه‌ای از هزینه‌های فراوانی است که بنیاد راکفلر در اختیار محققین علوم اجتماعی قرار داده است تا هنر تلقین افکار را به نحو احسن مطالعه کرده و در مسیر اهداف استعماری بنیاد به کار بندند. یکی از نتایج مطالعات آن‌ها آشکار شدن بعد اجتماعی حس ترس در انسان و سوء استفاده از آن توسط تیم تلقین بنیاد بود. محققان بنیاد دریافتند که ترس، چه القایی و چه به هر صورت دیگر رخ دهد موجب می‌شود شخص به یک قربانی راضی برای طبقه اشراف بدل شود.

هاولند در جایی می‌گوید: «مجبور نیستید برای ایجاد ترس، درد و رنج ایجاد کنید. کورتکس قدامی مغز انسان عملکرد ذاتی برای فکر در مورد ترس را به عهده دارد. ما کاملا مجهز شده‌ایم تا بتوانیم تصور کنیم چه چیزی ممکن است روی دهد و سپس احساسات مقدماتی را تجربه کنیم. این موضوع در تکامل ما موثر بوده است اما می‌تواند موجب مشکلاتی مانند ترس از اتفاقاتی که ممکن است هرگز روی ندهند شود و در نتیجه باعث ایجاد استرس در ما شود که می‌تواند به پذیرش ترغیب از سوی دیگران منجر شود».

در واقع این چند جمله اساس برنامه‌ریزی های کلان نظام آمریکا در بازی با افکار عمومی مردم خویش طی دهه‌های گذشته بوده است. ابتدا یک ترس واهی بزرگ ایجاد می‌شود. سپس این ترس در جامعه از طریق رسانه‌ها تقویت و به استرس و اضطراب و حتی وحشت جمعی منجر می‌شود. آن گاه برنامه‌ریزان کلان وارد گود مي‌شوند و از طریق رسانه‌ها راهکارهای گوناگونی ارائه می‌دهند. سپس مردم وحشت‌زده که در ذهن خود درگیر نتایج خیالی یک تهدید بزرگ هستند به قبول یک یا چند راهکار ترغیب می‌شوند و به این ترتیب سیاست‌های توسعه‌طلبانه و جنگ‌افروزی و لشکرکشی‌های مختلف، سیاستهای اقتصادی استثماری و حتی سیاست‌های ضدبشری و ضدفطری فرهنگی نیز به راحتی راه خود را باز می‌کنند.

-پروپاگاندای مشکلات بزرگ تراژیک

در میانه دهه 70 این مطالعات جنبه کاربردی‌تری نیز به خود گرفت و بنیاد راکفلر شروع به پرداخت رشوه‌های کلان به گزارشگران کرد و تامین منابع مالی رسانه‌های بزرگ را به عهده گرفت تا آنها را در جهت اهداف خود به کار گیرد. بعد از آن بود که موضوعاتی همچون تغییرات آب و هوایی کره زمین به شدت به صورت یک پدیده تراژیک منتج از مداخله بشر در محیط زیست کره زمین در رسانه‌ها مطرح و تبلیغ شد و یا غذاهای تغییریافته ژنتیکی به عنوان داروی شفابخش تمامی بیماریها معرفی شدند.

در واقع بر اساس مطالعات مفصل انجام‌گرفته در بخش علوم اجتماعی بنیاد راکفلر و پس از به دست گرفتن رسانه‌ها، پدیده‌های مختلف طی یک روند بازی‌کننده با احساسات و اذهان عمومی در جهت نیل به اهداف بلندمدت نظام سرمایه داری آمریکا به خورد مردم آمریکا و دیگران داده شد.

 

همکاری دو طرفه

در چندین مورد و در مقالات مختلفی که منتشر شد بنیاد راکفلر آشکارا با سوءاستفاده از رسانه‌ها به رجزخوانی و تبلیغ در مورد برنامه‌های خود پرداخت و از سوی دیگر هیچگاه هیچ ایرادی را متوجه رسانه‌ها نکرد. در واقع یک همکاری بی شرمانه دوطرفه در بازی با اذهان مخاطبان و کنترل افکار آنها شکل گرفته بود.

بنیاد در گزارش سال 1974 از گزارشگر نیویورک تایمز بیل مویرز (Bill Moyers) تمجید می‌کند و از او به عنوان شخص موثر در انتشار اطلاعات ياد می‌نماید.»

« با تهیه گزارش 25 قسمتی در مورد وضعیت غذا در جهان، گزاشگر نیویورک تایمز، بیل مویرز، به فرد مورد اعتمادی برای بنیاد تبدیل شده و روابط صادقانه رو به جلویی را با اکثر کارشناسان ما ایجاد کرده است. کارشناسان ما اطلاعات و ضروریات مورد نیاز برای بیل مویرز در ساختن گزارشهای تلويزیونی‌اش در مورد وابستگی متقابل جهانی تهیه کرده‌اند. این ها فقط گوشه‌هایی از موفقیتهای ما در ایجاد روابط سازنده جدید با افراد شاغل در رسانه‌های جمعی است.»

– ایده دولت جهانی

با هدف غالب کردن ایده دولت جهانی به جامعه، تحقیقات اجتماعی انجام گرفته توسط تیم کارشناسان بنیاد راکفلر بسیار ارزشمند بود. همانطور که می‌بینیم تکنیکهای کشف شده تا به امروز کارایی خود را حفظ کرده و هم اکنون نیز مورد استفاده هستند.

بر اساس اصول روانشانختی دسته‌جمعی، نظام آمریکا همواره در دوره‌های مختلف مردم این کشور را با ترسهای گوناگون درگیر می‌کند تا براحتی ایشان را به قربانیان اهداف خود تبدیل کند. در یک دوره خطر شوروی، بعد از آن خطر صدام، سپس القاعده و به دنبال آن هم اکنون نیز تروریسم و اسلام هراسی از طریق رسانه‌های تحت کنترل سیاست مداران سرسپرده به اقسام راکفلرها به عنوان ابزار ایجاد ترس در مردم آمریکا مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند.

منابع و مآخذ:

www.changingminds.org

http://www.rockefellerfoundation.org/

http://changingminds.org/techniques/general/articles/fear_persuasion.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/Rockefeller_family

http://www.crossroad.to/Quotes/brainwashing/rockefeller-mind-control.htm

http://www.theforbiddenknowledge.com/hardtruth/mind_control_index.htm

http://illuminatimindcontrol.com/category/rockefellers/

http://www.infowars.com/rockefellers-engaged-in-mass-mind-control-infowars-nightly-news/

 

انتهاي پيام

پنج شنبه ۱ تیر ۱۳۹۱
بازدیدها 1,418
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 7003

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری