خانه » علمی » جلوه‌هاي متفاوت اسكن مغز در رايانه‌هاي مختلف!

جلوه‌هاي متفاوت اسكن مغز در رايانه‌هاي مختلف!

مطالعات جديد دانشمندان آلماني حاكي از آن است كه اسكن‌هاي‌ مغز در رايانه‌هاي مختلف به اشكال متفاوتي ظاهر مي‌شوند. به گزارش سرويس پژوهشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، نرم‌افزار كاربردي در تحليل ...

مطالعات جديد دانشمندان آلماني حاكي از آن است كه اسكن‌هاي‌ مغز در رايانه‌هاي مختلف به اشكال متفاوتي ظاهر مي‌شوند.

به گزارش سرويس پژوهشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، نرم‌افزار كاربردي در تحليل تصاوير پزشكي مغز بسته به اين كه بر روي يك رايانه شخصي PC يا سيستم عامل Mac متعلق به اپل قرار گيرد، نتايج متفاوتي را نشان مي‌دهد.

اين يافته‌ها نگراني‌هاي جديدي را در رابطه با مشكلات بالقوه ناشي از تحليل‌هاي نرم افزاري به دنبال داشته‌اند.

در اين پژوهش داده‌هاي حاصل از 30 اسكن مغز با استفاده از بسته‌ نرم‌افزاري تصويربرداري MRI مغز موسوم به FreeSurfer به رايانه‌ها داده شد. اين نرم افزار يكي از برنامه‌هاي اصلي تحليل تصاوير پزشكي بوده كه براي اندازه‌گيري سايز بخش‌هاي مختلف مغز به كار مي‌رود.

اين تيم تحقيقاتي FreeSurfer را بر روي ويندوز، سيستم عامل Mac و نسخه‌هاي به روز Mac نصب كردند با نتايج متفاوت روبرو شدند.

هر بار كه نرم‌افزار اندازه و ضخامت ساختارهاي مختلف مغز را اندازه مي‌گرفت، سطح تفاوت بين رايانه‌ها بسته به مكان مغز تغيير مي‌كرد.

اين تفاوت براي Mac و ويندوز نزديك به دو تا پنج درصد بود اما براي نسخه‌هاي به روز شده خود Mac نيز تغيير 15 درصدي گزارش شد.

دانشمندان هنوز دليل اين تفاوت را توضيح نداده‌اند.

چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 1,171
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 6962

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری