خانه » میراث فرهنگی » مرمت 11 خانه تاریخی در خوسف آغاز شد

مرمت 11 خانه تاریخی در خوسف آغاز شد

بیرجند - آغاز مرمت 11 خانه تاریخی در خوسف و آمادگی مجتمع آب درمانی خوسف برای پذیرائی از مسافران تابستانی از مهمترین عناوین خبری میراث فرهنگی خراسان جنوبی است. به گزارش ...

بیرجند – آغاز مرمت 11 خانه تاریخی در خوسف و آمادگی مجتمع آب درمانی خوسف برای پذیرائی از مسافران تابستانی از مهمترین عناوین خبری میراث فرهنگی خراسان جنوبی است.
به گزارش خبرگزاری مهر، مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوسف از آغاز مرمت 11خانه تاریخی در شهر خوسف و خور این شهرستان خبر داد.

محمدرضا ملاکی افزود: مرمت این بناها که از ابتدای خرداد ماه جاری آغاز شده در راستای حفظ و صیانت از مواریث فرهنگی و جلوگیری از تخریب آثار با ارزش تاریخی است.

وی گفت: اکثر این خانه های در بافت تاریخی خوسف و خور واقع شده و دارای مالک خصوصی هستند.

وی اضافه کرد: در این مرحله، مرمت بناهایی که مالکین آن تفاهمنامه دو جانبه با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری امضا کرده اند، آغاز شده است.

ملاکی افزود: در نحوه تنظیم قرارداد، 50 درصد هزینه مرمت بنا به عهده مالک و 50 درصد باقیمانده را اداره کل میراث فرهنگی تقبل می کند.

وی تصریح کرد: مالکینی که تاکنون موفق به امضای تفاهمنامه نشده اند می توانند به نمایندگی اداره کل در شهر خوسف مراجعه و فرمهای مربوطه را پر کنند تا نسبت به انعقاد قراداد با آنها اقدام شود.

وی ادامه داد: مصالح ساختمانی مورد نیاز جهت مرمت، خریداری شده و مرمت بناهای ذکر شده از پیشرفت فیزیکی خوبی برخوردار است و پیش بینی می شود کار مرمت بیشتر آنها تا پایان تیر ماه به اتمام برسد.

وی گفت: شهرستان خوسف با دارا بودن 82 اثر ثبتی بیشترین آثار تاریخی ثبت شده را در استان خراسان جنوبی بعد از بیرجند را دارا است.

وی بیان داشت: بجز آثار موجود در شهر خوسف و روستای خور دیگر آثار در روستاها به صورت پراکنده و در فاصله زیاد از یکدیگر واقع شده اند.

وی اظهار داشت: مرمت این آثار همت همه مسئولان شهرستان و استان را در جهت تامین نیروی انسانی کار آمد و منابع مالی مورد نیاز می طلبد.

مجتمع آب درمانی “لوت” آماده پذیرائی از مسافرین تابستانی

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: مجتمع توریستی و تفریحی آب درمانی “لوت” یکی از کانونهای طبیعی گردشگری استان آماده پذیرایی از مسافرین تابستانی است.

مرتضی عربی افزود: این آبگرم معدنی در 75 کیلومتری شهر خوسف واقع شده و هر ساله تعداد زیادی گردشگر و مسافر را به خود جذب می‌ کند.

وی گفت: این مجتمع توریستی و تفریحی در راستای پرکردن اوقات فراغت و بهینه سازی فرصتهای سفر، آماده پذیرایی از مسافران و گردشگران است.

وی فضاهای اداری، نمازخانه، ساختمان اصلی مجتمع و استخر سرپوشیده زنانه و مردانه که استفاده عمومی دارند و اتاقهای متعدد مجهز به وان که برای استفاده خصوصی ایجاد شده است را از جمله فضاهای این مجتمع ذکر کرد.

عربی افزود: آبگرم لوت دارای خواص درمانی فراوانی از جمله درمان بیماریهای رماتیسم مزمن، امراض عضلانی، درد مفاصل، تسکین دهنده دردهای عصبی، معالجه امراض پوستی است.

سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 1,162
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 6953

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری