خانه » تحلیل » خانه سینما آمادگي خود را براي اصلاح اساسنامه با سازوکارهای قانونی اعلام كرد

خانه سینما آمادگي خود را براي اصلاح اساسنامه با سازوکارهای قانونی اعلام كرد

در پي انتشار اظهارات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و گزارش جلسه شوراي عالي سينما با حضور رييس‌جمهور مبنی بر نگارش اساسنامه جديد برای خانه سینما، هیأت مدیره و ...

در پي انتشار اظهارات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و گزارش جلسه شوراي عالي سينما با حضور رييس‌جمهور مبنی بر نگارش اساسنامه جديد برای خانه سینما، هیأت مدیره و مدیرعامل اين نهاد پيش‌تر منحل اعلام شده، بيانيه‌اي صادر كرد.

در اين بيانيه هرچند بر برخي مواضع مود مناقشه با معاونت سينمايي تاكيد شده اما درنهايت آن براي اصلاح اساسنامه كه مورد اشاره وزير ارشاد نيز بوده، اعلام آمادگي شده است.

به گزارش گروه دريافت خبر ايسنا، در بند نخست اين بيانيه چهار بندي آمده است: « خانه سینما نهادی است که به موجب تصریح حکم دیوان عدالت اداری بر اساس مجوز تشکیل شده و صاحب شخصیتی حقوقی است. بدیهی است چنین مؤسساتی را تنها با حکم مراجع قضایی یا بر اساس تصمیم مجمع عمومی می‌توان منحل کرد. لذا این نهاد همچنان پابرجاست و هیأت مدیره در مهلت قانونی به حکم جدید تعطیلی دائم که از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده اعتراض کرده و همه مساعی خویش را برای ابطال آن از طریق مراجع قضایی به کار خواهد بست».

اين بيانيه در بند دوم تاكيد كرده است: «همان‌گونه که اصناف نمی‌توانند تشکل‌های دولتی تأسیس کنند، مدیران دولتی هم نمی‌توانند نهاد صنفی تأسیس کنند. بنابر این هیچ تشکل دولتی نمی‌تواند جایگزین تشکل‌های غیر دولتی از جمله خانه سینما یا صنوف سینمایی شود . مصادره این عناوین نیز امری غیر قانونی است. بدیهی است راه‌اندازی باشگاه های فرهنگی، با هر نام و عنوانی، با تشکیلات صنفی ارتباطي ندارد و بلامانع است».

بند سوم بيانيه در عين حال تصريح دارد: «رئیس هیأت مدیره خانه سینما در نامه‌ای به وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی پیشنهاد کرده است برای برون‌رفت از دور کنونی، خانه سینما آماده است تا در مورد اصلاح اساسنامه و انطباق آن با سازوکارهای قانونی مورد ادعا اقدام کند. با توجه به اینکه در حکم صادره وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تنها در 2 بند به اساسنامه اشکال وارد شده است، برطرف کردن آنها به تشکیل هیأت هفت‌نفره نگارش اساسنامه نياز ندارد. فارغ از آن‌که جایگاه قانونی نهاد تأییدکننده اساسنامه در بین مدیران دولتی هنوز محل مناقشه و تردید است، ناگفته پیداست که انجام هر اصلاحی در اساسنامه خانه سینما تنها به عهده اعضای آن است و رسمیت یافتن اصلاحات نیز موکول به تصویب مجمع عمومی خانه سینما خواهد بود.»

اين بيانيه در انتها مي‌افزايد: « تناقضات موجود در نقل یا تفسیر یا مصادره به مطلوب بیانات ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران در جلسات اخیر شورای عالی سینما توسط برخی از اعضای این شورا مایه نگرانی است. آنچه از مصاحبه و نقل و قول مستقیم بیانات ایشان از زبان دیگر اعضای شورا برمی‌آید، حاکی از تصریح ایشان در مورد اصلاح اساسنامه توسط اعضای خانه سینماست، که در این صورت خانه سینما هم‌چنان آمادگی خود را برای همکاری در این روند اعلام می‌کند.»

به گزارش ايسنا، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي هفته‌ي گذشته در نشستي با معاون اجتماعي ناجا كه تعدادي از اعضاء هيات مديره خانه سينما هم حضور داشتند به اصلاح اساسنامه خانه سينما اشاره كرده و گفته بود: « در هر صورت هميشه اختلاف وجود دارد. انشاء الله همه مسائلي كه رخ داده و هر چه كه بوده و گذشته را ناديده بگيريم و در كنار هم بر مبناي قانون خدمت كنيم… در همه زمينه‌ها تلاش كرديم كه در خدمت همه هنرمندان باشيم كه البته جمع كردن همه افكار و انديشه‌ها كاري دشوار است… ما به دنبال همگرايي هستيم نه تشتت. بر همين مبنا در جلسات اخير شوراي عالي سينما روي مباحثي مانند فعال شدن صنف‌هاي هنري تاكيد شد.»

چند روز بعد هم شوراي عالي سينما با حضور رييس جمهور جلسه داشت و طبق اعلام پايگاه اطلاع رساني دولت، «محمود احمدي‌نژاد با اشاره به ضرورت توجه خاص به تدوين اساسنامه خانه سينما تصريح كرد: بايد در عرصه سينماي كشور بنياني گذاشته شود و ايده‌هايي در انديشه‌ها و عمل افراد جاي گيرد كه اگر در آينده برخي افراد از مسئوليت خود كنار رفتند، آن ايده تغيير نکند. اين وظيفه سينماگران است تا با همفكري يكديگر در اين راستا گام بردارند.»

جواد شمقدري ـ رييس سازمان سينمايي و معاون وزير ارشاد ـ نيز درباره بحث اخير پيرامون خانه سينما در شوراي عالي سينما در گفت‌وگو با ايسنا گفت: «در اين جلسه، مصوب شد هياتي هفت نفره متشكل از سه نفر از سينماگران جامعه اصناف مرتبط با خانه سينما‌، دو نماينده از سازمان سينمايي كشور و دو نماينده از كميته سامان‌دهي صنوف سينمايي تشكيل شده و اساسنامه تشكل جديد جايگزين خانه سينما را بررسي و تصويب كند.»

شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 2,369
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 6732

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری