خانه » علمی » دانشمندان جديدترين آلبوم «گونه‌هاي حيواني دنياي علم» را رونمايي كردند

دانشمندان جديدترين آلبوم «گونه‌هاي حيواني دنياي علم» را رونمايي كردند

دانشمندان به مناسبت بيستمين سال فهرست‌نوسي خود از 1300 گونه‌ جديد حيواني كشف شده در دنياي علم، 20 گونه جديد را معرفي كردند. به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، البته ...

دانشمندان به مناسبت بيستمين سال فهرست‌نوسي خود از 1300 گونه‌ جديد حيواني كشف شده در دنياي علم، 20 گونه جديد را معرفي كردند.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، البته از ميان 1300 گونه شناخته شده، تنها حدود 500 مورد توسط آرايه‌شناسان از لحاظ طبقه‌بندي و نامگذاري توصيف شده‌اند.

با اينكه برخي از اين موجودات مانند نوعي ماهي كه رنگهاي درخشان چشمك‌زن در زمان جفت‌گيري دارند و از چشم‌انداز زيبايي برخوردارند، ساير آنها مانند عقرب بزرگ آبي يا مورچه‌هايي كه در زمان بروز تهديد با نيشهاي تيز به هم متصل مي‌شوند، بسيار جالبترند.

بزرگترين عنكبوت شناخته‌شده در جهان

در ميان اين موجودات عجيب نوعي عنكبوت غول‌پيكر موسوم به theraphosa blondi، عنوان بزرگترين عنكبوت جهان را با وزن 170 كيلوگرم و طول پاي 30 سانتيمتر در اختيار دارد.

اين موجود توسط دانشمندان در سال 2006 در گينه شناسايي شد.

برخلاف نام فريب دهنده اين موجود، بی مهرگان و پستانداران كوچكي مانند مارمولكها و مارهاي سمي بخش اعظم غذاي آن را تشكيل مي‌دهند.

مكانيزم دفاعي اين موجود در موهاي روي بدن آن است. اين عنكبوت در زمان خطر به مالش پاهاي خود بر شكم و انتشار ابري از نيش ميكروسكوپي مي‌پردازند كه در پوست و مخاط مهاجم فرو رفته و ايجاد درد و سوزش طولاني‌مدت مي‌كند.

 

عقرب امپراطور(Pandinus imperator)

اين در حاليست كه عقرب امپراطور با نام علمي Pandinus imperator و بدن 20 سانتيمتري‌اش يكي از بزرگترين عقرب‌هاي جهان است.

اين موجود در سال 2006 در غنا مشاهده شد. برخلاف ظاهر بسيار بزرگ آنها، اين عقربها بيشتر از موريانه‌ها و ديگر بي‌مهرگان كوچك تغذيه كرده و سم آن براي انسان مهلك نيست.

سم اين موجود مورد آزمايش قرار گرفته و تركيبات آن براي داروهاي احتمالي جهت كنترل آريتمي مفيد است. همچنين بتاكربولينهاي درخشان آبي روي پوست اين جانور نيز كه تنها در نور فرابنفش قابل مشاهده است، براي درك بهتر انحطاط پروتئين‌هاي درون عدسي چشم انسان مورد مطالعه قرار گرفته كه منجر به نابينايي در اثر آب‌مرواريد مي‌شود.

 

مورچه قلاب ماهي

در ميان اين گونه‌ها نوعي مورچه قلاب ماهي با اندازه 1.5 سانتيمتر مشاهده مي‌شود كه استخوانهاي منحني آنها براحتي درون پوست فرو رفته و تا مدتها باقي مي‌ماند. اين گونه براي اولين بار در سال 2007 در كامبوج شناسايي شد.

اين مورچه‌ها در گروههاي بزرگ در لانه‌هايي درون تنه درختان مرده زندگي كرده و در زمان مورد حمله قرار گرفتن توسط مهاجمان به يكديگر متصل شده و دستيابي به يكي از افراد را براي مهاجم مشكل مي‌كنند.

 

مورچه strumigenys tigris

 

گونه ديگراين فهرست يك مورچه strumigenys tigris است كه در لاشبرگهاي جنگلهاي پاپوآ گينه‌نو زندگي مي‌كند.

اين مورچه كوچك دو ميليمتري با آرواره باز حركت كرده تا بتواند بي‌مهرگان ريز را به سرعت شكار كند. طرح رنگي آن با شاخه‌هايي كه روي آنها زندگي كرده، هماهنگي داشته از اين رو جمعيت آنها در برابر شكارچيان حفظ مي‌شود.

 

قورباغه عظيم‌‌لجثه Nyctimystes

 

گونه قورباغه Nyctimystes حدود 15 سانتيمتر بوده و از چشمان بسيار بزرگي برخوردار است. اين گونه در سال 2008 در پاپوآ گينه نو كشف شد.

قورباغه كشف شده به گونه‌اي تعلق داشته كه از طرح غيرمعمولي وريدي بر پلك چشمها برخوردار است و بچه‌هاي آن داراي اندام مكنده بسيار بزرگي هستند.

 

مارمولك دم برگي شيطاني

مارمولك دم برگی شیطانی Uroplatus phantasticus در سال 1998 در ماداگاسكار مشاهده شد اما براي اولين بار در سال 1888 توصيف شده بود.

اين مارمولك در ميان 12 گونه عجيب مارمولكهاي دم برگي از همه كوچكتر بوده و شب‌زيست است. شيوه استتار اين جانور نيز بسيار مرموز بوده و گونه‌هاي بزرگ آنها از بيشترين دندان در ميان گونه‌هاي مهره‌داران روي خاك برخوردارند.

 

خفاش ميوه دماغ‌لوله‌اي nyctimene

خفاش ميوه بيني لوله‌اي nyctimene در گينه نو شناسايي شده است.

 

كوسه قدم زن hemiscyllium galei

كوسه قدم زن hemiscyllium galei در سال 2006 در اندونزي كشف شد اما بر خلاف نام آن كاملا قادر به شنا است. اگرچه اين جانور بيشتر مايل به راه رفتن در بخشهاي صخره‌هاي مرجاني با باله‌هاي خود بوده و از ميگوها، خرچنگها، مارهاي آبي و ماهيهاي كوچك تغذيه مي‌كند.

 

موش درختي چين‌چيلا يادگار دوره اينكاها

موش درختي چين‌چيلا در كوهستان ويلكابامبا در نزديكي محوطه باستاني ماچوپيچو در پرو شناسايي شده است. رنگ اين موجود خاكستري روشن بوده و از قامت كوتاه و درشت و آرواره بزرگ با يك نوار سفيد در روي سر خود برخوردار است.

راست بال طاووسي

حشره راست بال طاووسي با نام علمي Pterochroza ocellata در سال 2006 در گينه مشاهده شد.

اين حشره بزرگ گرمسيري از دو استراتژي موثر براي حفاظت از خود در برابر شكارچيان استفاده مي‌كند. در نگاه اول اين حشره مانند يك موجود مرده يا يك برگ آسيب ديده بنظر مي‌رسد اما در حالت تهديد ناگهان به نمايش يك جفت لكه چشم درخشان بر روي بالهاي خود مي‌پردازد و شروع به پرش مي‌كند كه شبيه به سر يك پرنده بزرگ خواهد بود.

انواع نر اين گونه به توليد صداي بسيار بلند كه البته براي انسان قابل شنود نيست، مي‌پردازند.

 

راست بال RAP

گونه راست بال brachyamytta rapidoaestima برنامه ارزیابی سریع RAP كه در سال 2002 در غنا و گينه كشف شده، يك گونه جديد بوده كه با پنهان شدن در ميان برگها به شكار حشرات ريز مي‌پردازد.

 

سنجاقک platycypha eliseva

سنجاقک platycypha eliseva در سال 2004 در كنگو كشف شده و از تركيب رنگي منحصربفردي برخوردار است كه با گونه‌هاي ديگر متفاوت است. شكم اين موجود زرد رنگ و استخوان تیبیاي آن سفيد و قرمز است.

اين گونه نشانه خوبي براي آب با كيفيت خوب است چرا كه بيشتر در اطراف آبهاي تميز سكونت و از حشرات و موجودات ريز آبزي تغذيه مي‌كند. بسياري از لاروهاي سنجاقكها به شكار لاروي پشه پرداخته و از اين رو در برنامه‌هاي سلامت انسان براي كنترل پشه‌هاي ناقل بيماري مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

 

ماهي نر paracheilinus nursalim

ماهي paracheilinus nursalim از مراسم خواستگاري بسيار زيبايي برخوردار است چرا كه براي جذب ماده‌ها به نمايش رنگهاي درخشان چشمك زن بر روي بدن خود مي‌پردازد. اين اجرا هر روز عصر اتفاق افتاده كه تا غروب خورشيد به طول مي‌انجامد.

دهان و لبهاي اصلاح شده اين موجود به تغذيه، تنفس و اتصال به زيرلايه‌ها از طريق مكش كمك مي‌كند.

 

مرغ عسل‌خوار

گونه‌اي جديد مرغ عسل‌خوار نيز در جزيره گينه نو شناسايي شد. اين موجود در ارتفاع 1650 متري سطح آب دريا در كوهستان فوجا سكونت دارد. اين پرنده از منقار كوتاه سياه و چشماني با بخشهاي نارنجي در اطراف پوست عريان برخوردار است . اين خصوصيات آنرا از ديگر مرغهاي عسل‌خوار متمايز كرده است.

علاوه بر آن اين موجود بسيار ساكت بوده و به ندرت از خود صدايي بروز مي‌دهد. منبع غذايي اين پرنده شهد و گلهاي گرده‌افشان و گاهي حشرات است.

 

قورباغه پينوكيو

از ديگر موجودات حاضر در اين ليست مي‌توان به قورباغه درختي نرlitoria sp. nov. اشاره كرد كه به دليل برآمدگي خاص روي بيني آن به قورباغه پينوكيو موسوم است. اين گونه در سال 2008 در گينه نو كشف شد.

 

برآمدگي روي بيني اين موجود در زمان صدا درآوردن آن به سمت بالا متمايل شده و در زمان سكوت به سمت پائين مي‌ماند.

 

سمندر bolitoglossa

در آخر اين فهرست سمندر ET با نام علمي bolitoglossa قرار دارد كه در سال 2009 شناسايي شده است. اين گونه نادر از سمندر بوده كه از پاهاي تاردار براي بالا رفتن از ارتفاعات برخوردار است. اين گونه همچنين از شش برخوردار نبوده و از طريق پوست به تنفس مي‌پردازد.

انتهاي پيام

 

 

 

بزرگترين عنكبوت شناخته‌شده در جهان

 

 

عقرب امپراطور

 

 

مورچه قلاب ماهي

 

 

مورچه strumigenys tigris

 

 

قورباغه عظيم‌الجثه Nyctimystes

 

 

مارمولك دم برگي شيطاني

 

 

خفاش ميوه دماغ‌لوله‌اي

 

 

كوسه قدم زن

 

 

موش درختي چين‌چيلا

 

 

 

راست بال طاووسي

 

 

 

راست بال RAP

 

 

سنجاقک platycypha eliseva

 

 

مرغ عسل‌خوار

 

 

قورباغه پينوكيو

 

 

ماهي نر paracheilinus nursalim

 

 

 

سمندر bolitoglossa

 

 

کد خبرنگار: 71401
شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 1,758
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 6685

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری