خانه » علمی » درمان نابینایی با تولید بافت شبکیه چشم از سلول‌های بنیادی

درمان نابینایی با تولید بافت شبکیه چشم از سلول‌های بنیادی

محققان ژاپني با توليد بافت شبكيه چشم از طريق سلول‌هاي بنيادي، گام مهمي در بازگشت بينايي افراد نابينا برداشتند. به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دكتر «يوشيكي ساسائي» محقق ...

محققان ژاپنی با تولید بافت شبکیه چشم از طریق سلول‌های بنیادی، گام مهمی در بازگشت بینایی افراد نابینا برداشتند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر «یوشیکی ساسائی» محقق ارشد این تحقیق در مرکز زیست‌شناسی رشد RIKEN‌ ژاپن اعلام کرد: این رویکرد یک نقطه عطف برای استفاده از سلول‌های بنیادی مشتق از بدن انسان محسوب می‌شود که می تواند در مطالعات پزشکی و توسعه داروهای جدید مورد استفاده قرار گیرد.

محققان با استفاده از سلول‌های بنیادی جنینی انسانی (hESC) موفق به شکل‌دهی مناسب حالت سه بعدی و دو لایه ساختار موسوم به اپتیکال کاپ (optic cup)‌، شامل لایه‌ای حاوی تعداد زیادی سلول گیرنده نوری شبکیه (فوتورسپتور) شدند.

دژنراسیون شبکیه باعث تخریب سلول‌های گیرنده نوری می‌شود و بافت مشتق شده از سلول بنیادی جنینی انسانی (hESC) می‌تواند پیوندی ایده‌آل در این بیماران محسوب شده و باعث احیای بینایی در افراد نابینا شود.

به گفته محققان، پیوند بافت‌های مشتق شده از سلول‌های بنیادی جنینی می‌تواند در آینده به بیماران مبتلا به اختلالات بینایی کمک شایانی کند.

این مطالعه همچنین امکان بررسی جنبه‌های مختلف توسعه چشم را که پیش از این محققان قادر به بررسی آن نبودند، از طریق سلول‌های بنیادی فراهم می‌کند.

نتیجه این تحقیق در مجله سلول‌های بنیادی (Stem Cell)‌ منتشر شده است.

شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 728
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 6679

ارسال نظر:

تصویر کپچا
*

عضویت در خبرنامهء خبر شهری