خانه » خانواده » هوای خانه آلوده تر از هوای خیابانها است

هوای خانه آلوده تر از هوای خیابانها است

تحقیقات تازه علمی نشان می دهد که آلودگی هوای آشپزخانه و میحط خانه خطرناکتر از آلودگی هوای خیابانها است که ناشی از احتراق سوخت خودروها و آلاینده های کارخانه ها ...

تحقیقات تازه علمی نشان می دهد که آلودگی هوای آشپزخانه و میحط خانه خطرناکتر از آلودگی هوای خیابانها است که ناشی از احتراق سوخت خودروها و آلاینده های کارخانه ها می باشد.

به نقل از خبرگزاری خاورمیانه، تحقیقات علمی محققان دانشگاه شفلد انگیلس نشان می دهد: آشپزخانه های مدرن دارای اجاق گاز  سطح بالایی از آلاینده های سمی را تولید می کند که بیشتر از قرار گرفتن در معرض دود و آلاینده های خودروها در خیابانهای شلوغ است.

محققان دریافتند: هوای آلوده درون خانه ها و ساختمانها به علت خوشبوکننده ها و مواد شوینده و تمیزکننده قوی سه برابر بیشتر از دود و گازهای خارج شده از خودروها و کارخانه ها خطر دارد.

محققان دانشگاه شفلد در جریان تحقیقات، تمرکز خود را روی خطرات آلودگی در محیط های بسته گذاشته و سه خانه را مورد بررسی قرار دادند که اولین خانه، سنگی و دارای یک اجاق پخت و پز برقی در روستای هاثریج بود اما دو خانه دیگر  دارای اجاق گاز بودند که یکی در مرکز شهر و دیگری بالای یک فروشگاه در خیابانی شلوغ قرار داشتند.

این محققان از هوای داخل و خارج از خانه در یک دوره چهار هفته ای متوالی نمونه برداری کردند و مقادیر اندکی گاز بسیار سمی مونو اکسید کربن در آشپزخانه خانه اول که در مناطق روستایی بود، یافته شد اما سطح آن در دو خانه دارای اجاق گاز بسیار بالاتر بود.

اجاق گازها یکی از منابع دی اکسید نیترو‍ن هستند و با قرار داشتن آن در یک آشپزخانه کوچک در مرکز شهر شفلد زیان های آن سه برابر بیشتر بود.

این تحقیقات روی آلاینده های مختلف از جمله ترکیبات آلی فرار و ذرات جامد کوچک تمرکز کرد که برای نفوذ در ریه ها کافی است و بزرگترین خطر برای سالمندان به شمار می رود که از دارای مشکلات تنفسی، قلبی و عروقی هستند.

جمعه ۲۶ خرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 1,174
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 6635

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری