خانه » تحلیل » استاد حسن كسايي درگذشت

استاد حسن كسايي درگذشت

استاد «حسن كسايي»، نوازنده‌ي پيشكسوت ني، امروز 25 خردادماه پس از سال‌ها دست‌وپنجه نرم كردن با بيماري سرطان درگذشت. به گزارش خبرنگار بخش موسيقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، حسن كسايي كه ...

استاد «حسن كسايي»، نوازنده‌ي پيشكسوت ني، امروز 25 خردادماه پس از سال‌ها دست‌وپنجه نرم كردن با بيماري سرطان درگذشت.

به گزارش خبرنگار بخش موسيقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، حسن كسايي كه در سال‌هاي آخر عمر خود در كما به سر مي‌برد و در منزل خود بستري شده بود، توان صحبت كردن و غذا خوردن نداشت، سرانجام اين هنرمند پيشكسوت در سن 84 سالگي ديده از جهان فروبست.

او آواز و گوشه‌های موسیقی ایران را نزد استاد تاج اصفهانی و ادیب خوانساری آموخت و نِی را از «مهدی نوایی» فرا گرفت.

كسايي در سن ۲۰ سالگی نخستین اجرای تکنوازی نی خود را در دستگاه همایون در تئاتر اصفهان به صحنه برد و یک سال بعد قطعه‌ي معروف «سلام» را در دستگاه چهارگاه ساخت که از معروف‌ترین قطعات موسیقی ایرانی به شمار مي‌آيد.

اين هنرمند در سال ۱۳۲۹ برای نخستين‌بار نی را به ارکستر برد و با ارکستر رادیو ارتش اصفهان همکاری خود را آغاز کرد. در سال‌های بعد با ارکسترهای متعدد رادیو به سرپرستی هنرمندانی چون ابوالحسن صبا، حسین یاحقی، حبیب‌الله بدیعی، محمد میرنقیبی، همایون خرم و دیگران به فعالیت خود در این زمینه ادامه داد.

از سال ۱۳۴۶، فضای کاری کسايی ابعادی جهانی پیدا می‌کند و یک صفحه‌ي دورو در مایه‌های شور و ماهور از نوازندگی نی او به همراه تنبک جهانگیر بهشتی توسط کمپانی C.B.S فرانسه ضبط و در سال ۱۳۵۴ در نقاط مختلف جهان پخش شد.

کسايی در دهه‌ي 60، به کشورهای آلمان، انگلستان، فرانسه و هلند سفر کرد و در چند برنامه رادیویی، به اجرای برنامه پرداخت. در سال ۱۳۶۹، تندیس او در گالری مفاخر هنری جهان در لندن نصب شد.

از کارهای اخیر حسن کسايی، می‌توان به آلبوم «دختر گلفروش» با تنظیم مهرداد یزدانی و آواز علی جهاندار و گفت‌وگوی «نی و تار» که حاصل همنوازی وی با شهرام میرجلالی است، اشاره کرد.

پنج شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 2,564
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 6598

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری