خانه » علمی » موفقيت دانشمندان در درمان آرتروز زانو با استفاده از غضروف بيني

موفقيت دانشمندان در درمان آرتروز زانو با استفاده از غضروف بيني

دانشمندان سوئيس موفق به ترميم آسيب‌ديدگي‌ مفاصل زانو با استفاده از غضروف بيني شدند. به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دانشمندان سوئيس از غضروف نوك بيني براي تسكين دردهاي ...

دانشمندان سوئيس موفق به ترميم آسيب‌ديدگي‌ مفاصل زانو با استفاده از غضروف بيني شدند.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دانشمندان سوئيس از غضروف نوك بيني براي تسكين دردهاي ورم مفاصل بيني بهره بردند.

اين تكنيك مي‌تواند در ترميم منفذهاي موجود در پوشش مفاصل زانو موفق عمل كرده و در برخي موارد نيز قادر به ترميم روزنه‌هايي تا اندازه هشت سانتي‌متر مربع باشد.

شيوه نوين شامل ايجاد وصله غضروف با رشد دادن سلول‌هاي غضروف بيني درون يك لايه نازك است. اين وصله سپس بر روي منفذ غضروف موجود قرار داده مي‌شود.

در اين درمان، يك نمونه بسيار ريز غضروف، با دو ميلي‌متر قطر، از درون بيني گرفته مي‌شود. اين نمونه به قدري كوچك است كه هيچ نوع بخيه يا آسيب‌ديدگي به زانو را به دنبال نخواهد داشت.

سلول‌هاي استخراج‌شده قبل از كاشت در درون زانوي فرد با هدف پوشش و ترميم آسيب‌ديدگي، در آزمايشگاه به مدت چندين روز در لايه‌يي مسطح رشد داده شده مي‌شوند.

به اين دليل كه وصله مزبور از سلول‌هاي خود فرد گرفته مي‌شود، هيچ نوع خطر پس زدن پيوند در اين درمان وجود ندارد. اين موفقيت مي‌تواند به بيماران مبتلا به آرتروز شديد زانو و همچنين تاخير در نياز به جايگزيني مفصل به مدت چند سال كارآمد باشد.

پزشكان اين شيوه را بر روي ده بيمار با آسيب‌ديدگي در ناحيه غضروف زانو از دو تا هشت سانتي‌متر مربع آزمايش خواهند كرد.

طي ماه‌‌هاي آينده آن‌ها از تصويربرداري رزونانس مغناطيسي براي نظارت بر اين پيوند بيني و چگونگي رشد آن در مقايسه با غضروف موجود در زانو بهره خواهند برد.

پروفسور «آنتوني هولاندر» متخصص مهندسي بافت و روماتولوژي دانشگاه باسل اين موفقيت را هيجان‌آور توصيف كرده است.

به باور محققان، سلول‌هاي غضروف بيني بسيار سريع رشد كرده و آسيب‌ديدگي‌ها را در مقايسه با بافت‌هاي گرفته شده از ساير اعضاي بدن به شكل كارآمدتري ترميم مي‌كنند.

پنج شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 1,297
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 6564

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری