خانه » خانواده » مـخـالـفـت مـجـلـس بـا ثـبـت ازدواج مـوقـت

مـخـالـفـت مـجـلـس بـا ثـبـت ازدواج مـوقـت

نمايندگان مجلس در خلال بررسي ماده 22 لايحه حمايت خانواده در مورد ازدواج موقت با پيشنهاد ستار هدايت‌خواه مبني بر حذف شرايط سه‌گانه براي ثبت اين ازدواج مخالفت كردند. به ...

نمايندگان مجلس در خلال بررسي ماده 22 لايحه حمايت خانواده در مورد ازدواج موقت با پيشنهاد ستار هدايت‌خواه مبني بر حذف شرايط سه‌گانه براي ثبت اين ازدواج مخالفت كردند.

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، ستار هدايت‌خواه سخنگوي كميسيون فرهنگي مجلس در خلال بررسي ماده 22 لايحه حمايت خانواده در مورد ازدواج موقت پيشنهادي مبني بر حذف شرايط سه‌گانه ثبت اين نوع ازدواج و الزام به ثبت نكاح موقت را مطرح كرد.

وي با اشاره به شرايط سه‌گانه ثبت ازدواج موقت مبني بر باردار شدن زوجين، توافق طرفين و شرط ضمن عقد در ذيل ماده 22 لايحه حمايت خانواده گفت: عدم الزام به ثبت نكاح موقت به معناي سوء استفاده از مجوز شرعي و قانوني است و مشكلاتي را به وجود مي‌آورد.

اين عضو فراكسيون انقلاب اسلامي با تاكيد بر ثبت نكاح موقت بدون وجود هيچ شرطي، گفت: هدف اسلام از اجازه دادن به نكاح موقت، جلوگيري از گرايش به فساد و گناه بوده است، از اين رو مطمئنا ازدواج موقت به استحكام بنيان خانواده منجر مي‌شود. بر اين اساس مي‌توان گفت كه عدم ثبت آن و نبود الزامي براي اين كار باعث وارد شدن لطمه به زندگي افراد و متضرر شدن خانم‌ها و در مقابل سود بردن برخي از مردان هوسران مي‌شود.

هدايت‌خواه هم‌چنين پيشنهاد كرد كه ثبت نكاح موقت الزامي شود و براي آن راهكاري همچون تهيه كارت‌هايي را ارائه كرد.

محمد دهقان عضو كميسيون حقوقي و قضايي در مخالفت با اين پيشنهاد، با تاكيد بر اين‌كه مسائل خانوادگي به ويژه نكاح از خصوصي‌ترين مسائل زندگي افراد است و قانون‌گذار نمي‌تواند در مسائل خصوصي به اين حد دخالت كند، افزود: مطمئنا الزام براي ثبت نكاح قانوني، امر قانون را لوث مي‌كند چرا كه اين امر در عمل اجرايي نخواهد شد و افراد به راحتي از كنار قانون مي‌گذرند.

وي الزام به ثبت نكاح موقت را مغاير مصالح روابط خصوصي افراد دانست و گفت: بر اين اساس كميسيون حقوقي و قضايي در بررسي اين لايحه به اين موضوع تاكيد داشته كه تا زماني كه روابط خصوصي افراد به خودشان مربوط مي‌شود قانون‌گذار حق دخالت ندارد، اما اگر به مواردي همچون باردار شدن زوجه و يا توافق طرفين منتهي شد بايد اين ازدواج موقت ثبت شود.

اين عضو كميسيون حقوقي و قضايي مجلس هم‌چنين با اين اعتقاد كه اصل ازدواج موقت به علني شدن آن نيست، افزود: در بسياري از موارد طرفين تمايل به خصوصي و پنهان ماندن نكاح موقت دارند از اين رو گذاشتن الزام براي ثبت اين نوع ازدواج كار درستي به شمار نمي‌آيد.

مهرداد لاهوتي نماينده لنگرود نيز در موافقت با پيشنهاد حذف شرايط سه‌گانه و به دنبال آن، الزامي كردن ازدواج موقت، گفت: نبود الزام براي ثبت ازدواج موقت لطمه شديدي به زندگي افراد مي‌زند و به تعبيري جامعه را به سوي ازدواج موقت و دوري از زندگي دائمي سوق مي‌دهد.

به گفته وي، ثبت نشدن ازدواج موقت به كانون خانواده لطمه و آسيب شديدي وارد مي‌كند.

به گزارش ايسنا، نماينده دولت نيز در توضيحات تكميلي با تاكيد بر اين‌كه ازدواج موقت از جهت شرعي ممنوع نيست، گفت: البته نكاح موقت با ازدواج دائم تفاوت‌هايي دارد كه اقتضاي آن، آشكار نشدن اين ازدواج است. از اين رو اگر الزامي براي ثبت ازدواج موقت وجود داشته باشد و از آن رو به اين نوع ازدواج نيز قائل باشيم اين دو موضوع با يكديگر مغايرت داشته و نمي‌تواند در يك ظرف بگنجد.

هم‌چنين كميسيون حقوقي و قضايي با حذف اين سه شرط مخالفت كرد.

پس از اين توضيحات سرانجام نمايندگان با 30 راي موافق، 59 راي مخالف و 24 راي ممتنع از مجموع 195 نماينده حاضر با پيشنهاد حذف شرايط سه‌گانه و به دنبال آن، الزامي شدن ثبت نكاح موقت مخالفت كردند.

دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۰
بازدیدها 1,247
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 635

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری