خانه » فناوری » ساخت نسل جديد كلاه ايمني با الهام از مايع مغزي

ساخت نسل جديد كلاه ايمني با الهام از مايع مغزي

يك شركت سوئدي با الهام از مايع مغزي، كلاه ايمني طراحي كرده است كه ميزان صدمات به سر را به شدت كاهش مي‌دهد.  مغز انسان داخل جمجمه توسط مايع مغزي نخاعي ...

يك شركت سوئدي با الهام از مايع مغزي، كلاه ايمني طراحي كرده است كه ميزان صدمات به سر را به شدت كاهش مي‌دهد.

 مغز انسان داخل جمجمه توسط مايع مغزي نخاعي احاطه شده است كه از صدمات شديد به مغز جلوگيري مي‌كند.

يك شركت سوئدي در طراحي نسل جديد كلاه ايمني از مايع مغزي الهام گرفته است. در سيستم حفاظتي ضربه چندجهتي (MIPS) از مايع استفاده نشده است؛ اما يك لايه از ماده كم اصطكاك بين پوسته خارجي و بخش داخلي كلاه تعبيه شده است كه نيروي وارد به سر را كاهش مي‌دهد و همانطور كه مغز درون مايع مغزي شناور است، سر نيز درون اين كلاه حالت شناور دارد.

كارآيي اصلي اين كلاه در حالت مايل و برخورد سر با زمين بصورت زاويه دار است. آزمايشات صورت گرفته نشان مي‌دهد، در زمان ضربه به سر در زاويه 45 درجه فشار وارده به مغز در اين كلاه تا 40 درصد در مقايسه با ساير كلاه ها كمتر است و كارآيي آن در ضربه‌هاي عمودي مشابه كلاه هاي ايمني متداول است.

در اكثر كلاه‌هاي ايمني استاندارد تنها ضربات عمودي به سر مورد توجه قرار گرفته‌اند؛ اما بسياري از ضربات به سر به صورت مايل و زاويه‌دار هستند كه اين نكته در طراحي سيستم MIPS مدنظر قرار داده شده است.

در حال حاضر از اين تكنولوژي براي طراحي كلاه ايمني دوچرخه سواران، اسنوبورد سواران و سواركاران استفاده مي‌شود و بزودي اين محصول براي كاربران ديگر نيز عرضه خواهد شد.

دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۰
بازدیدها 1,108
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 631

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری