خانه » فناوری » جراحي غيرلمسي بيماران با فرامين صوتي!

جراحي غيرلمسي بيماران با فرامين صوتي!

جراحان از اين پس قادر خواهند بود با استفاده از فناوري غيرلمسي، در حين عمل جراحي، تصاوير آناتومي بدن بيمار را از طريق فرامين صوتي و حركتي مورد بررسي قرار ...

جراحان از اين پس قادر خواهند بود با استفاده از فناوري غيرلمسي، در حين عمل جراحي، تصاوير آناتومي بدن بيمار را از طريق فرامين صوتي و حركتي مورد بررسي قرار دهند.

به گزارش سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، فناوري جديد غير لمسي (touchless)‌ كه عملكردي مشابه حسگر حركتي كينكت مايكروسافت دارد، توسط محققان كينگز كالج و دانشگاه لنكستر انگليس و مهندسان شركت مايكروسافت طراحي شده است.

جراحان در حين عمل جراحي از تصاوير سه بعدي آناتومي بيمار، تصاوير دو بعدي زواياي مختلف بدن و مجموعه‌اي از تصاوير سه بعدي كه با استفاده از حركات دست و فرامين صوتي عمل مي‌كنند، بهره مي‌برند.

با استفاده از اين فناوري جراح مي‌تواند براحتي و بدون نياز به كمك تيم مراقبت و پرستاري و از فاصله دور، تصاوير را بدون نياز به صفحه كليد يا موس و تنها از طريق فرامين صوتي و حركات دست، مورد بررسي قرار دهد.

امكان جابه جايي سريع تصاوير، زوم كردن بر روي يك ناحيه، چرخاندن تصوير، قفل كردن بر روي يك نقطه خاص در تصوير تنها از طريق فرامين صوتي و حركت دست جراح امكانپذير مي‌شود.

اين شيوه آزادي عمل و استقلال بيشتري به جراح مي‌دهد و از احتمال بروز خطا در حين عمل جراحي مي‌كاهد.

هم اكنون فناوري جديد غير لمسي‌ در جريان عمل پيچيده و ظريف آنوريسم آئورت در بيمارستان سنت توماس لندن با موفقيت مورد آزمايش قرار گرفته است.

چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 961
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 6222

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری