خانه » علمی » كشف كرمي شبيه درخت با هزاران اندام

كشف كرمي شبيه درخت با هزاران اندام

محققان موزه و گالري هنري مرز شمالي در استراليا موفق به كشف گونه دومي از يك كرم نادر شده‌اند كه يك قرن و نيم پيش كشف شده بود. به گزارش سرويس ...

محققان موزه و گالري هنري مرز شمالي در استراليا موفق به كشف گونه دومي از يك كرم نادر شده‌اند كه يك قرن و نيم پيش كشف شده بود.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، كشتي چلنجر كه در قرن نوزدهم ميلادي به انجام يكي از اولين ماموريتهاي اكتشافي اقيانوسهاي عميق پرداخته بود در فيليپين موفق به كشف يك كرم عجيب چند شاخه در حفره‌هاي يك اسفنج شدند كه بعدها Syllis ramosa نام گرفت.

اين گونه تا مدتها منحصر به فرد و نادر به نظر مي‌رسيد؛ اما اكنون با كشف گونه دومي از آن به نظر مي‌رسد كه احتمالا گونه‌هاي بيشتري در سواحل استراليا وجود داشته باشند.

كريستوفر گلسبي در سال 2006 با شيرجه در آبهاي كم عمق بندر داروين موفق به جمع‌آوري يك اسفنج Petrosia شد كه حفره‌هاي داخل آن از بدن پرشاخه يك كرم جديد كه Ramisyllis multicaudata ناميده شده، پر بود.

جفت‌هاي كرم و اسفنج معمولا به راحتي قابل شناسايي هستند اما تشريح آنها به دليل شكنندگي اين موجودات بسيار مشكل است.

هر كرم از يك سر برخوردار است كه درون بدنه اسفنج فرو مي‌رود. در زمان رشد اين كرم، بدن آن در پي كانال‌هاي مختلف بسيار درون اسفنج به شكل شاخه شاخه توسعه مي‌يابد. هر شاخه نيز از زيرشاخه‌هايي برخوردار بوده و به همين شكل اين حالت درختي در بدن كرم ادامه مي‌يابد.

در نتيجه هر كرم مي‌تواند از صدها و حتي هزاران اندام برخوردار باشد كه بسياري از آنها از سوراخ‌هاي بدنه اسفنج بيرون زده و به آن ظاهري با دهها شاخك سفيد كركي مي‌دهد.

منبع تغذيه اين كرم‌ها مشخص نبوده و ممكن است به استفاده از بخشهايي از اسفنج بپردازند؛ اما دانشمندان اين احتمال را نيز مطرح كرده‌اند كه احتمالا پوست بدن اين موجود از قابليت جذب مواد آلي محلول در آب برخوردار است.

همچنين ارتباط اين كرم‌ها با ميزبان خود مشخص نيست. ممكن است شاخه‌هاي بدن اين موجود حالت بازدارندگي براي شكارچيان داشته يا رشد اسفنج و مسير جريان آب را از درون آن ارتقا ببخشد.

بررسي‌هاي بر روي اين دو كرم نشانگر ارتباط دور آنها با يكديگر بوده است. همچنين محققان احتمال مي‌دهند كه توانايي شاخه‌اي شدن مستقل اين كرم‌ها احتمالا به صورت غريزي و با يك الگوي جوانه زدن شكل گرفته است.

دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۰
بازدیدها 944
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 622

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری