خانه » علمی » فراخوان مورچه‌ها در نخستين تور بين‌المللي ثبت تصاوير سه‌بعدي!

فراخوان مورچه‌ها در نخستين تور بين‌المللي ثبت تصاوير سه‌بعدي!

يك تلاش جهاني براي تصويربرداري سه‌بعدي از تمام گونه‌هاي مورچه در يك تور بين‌المللي آغاز شده كه در موزه‌ها و مجموعه‌های علمي انگلستان به ثبت تصاوير مي‌پردازد. به گزارش سرويس علمي ...

يك تلاش جهاني براي تصويربرداري سه‌بعدي از تمام گونه‌هاي مورچه در يك تور بين‌المللي آغاز شده كه در موزه‌ها و مجموعه‌های علمي انگلستان به ثبت تصاوير مي‌پردازد.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، محققان آكادمي علوم كاليفرنيا به رهبري برايان فيشر اكنون پس از شمارش هزاران گونه مورچه آمريكايي، پروژه «AntWeb» را به كشورهاي ديگر بسط داده‌اند.

همانظور كه تلاشها براي فهرست‌نويسي گونه‌ها ادامه دارد، اين پروژه نسبتا بلندپروازانه بوده و نه تنها به شمارش تمام گونه‌هاي مورچه در جهان پرداخته بلكه از آنها با وضوح بسيار بالا تصاويري تهيه خواهد شد كه به نمايش هر دانه مو، خرطوم، آنتن و چشمهاي آن در جزئيات دقيق مي‌پردازند.

تا مه 2012 اين پروژه تعداد 77 هزار و 510 تصوير را، شامل 18 هزار و 508 نمونه به نمايندگي از 8304 گونه ثبت كرده و هدف آن ثبت 10 هزار تصوير در هر سال است.

در اين پروژه براي نخستين بار از شيوه تصويربرداري سه بعدي استفاده شده كه جزئيات ميكروسكوپي آناتومي بدن مورچه را به نمايش مي گذارد.

تمام گونه‌ها به نمايش گذاشته خواهند شد كه به دليل وجود تفاوتهای ریخت‌شناختی بسيار در طبقه‌هاي مورچگان، يك مسؤوليت عظيم به شمار مي‌رود.

ملكه، كارگر، سرباز و مورچه‌ها در سنين مختلف حتي در صورت وابستگي به يك گونه مرتبط ممكن است از ظاهر بسيار متفاوتي برخوردار باشند.

موزه تاريخ طبيعت انگليس اولين توقفگاه اين پروژه محسوب مي‌شود.

 

مورچه Cephalotes grandinosus

 

گونه: Cephalotes grandinosus

اين مورچه در كاستاريكا، برزيل و بوليوي شناسايي شده و در كاستاريكا موجود نادري محسوب مي‌شود. محل زندگي اين گونه در جنگلهاي استوايي است.

 

مورچه Acanthomyrmex concavus

 

گونه: Acanthomyrmex concavus

اين گونه در جزيره برونئو يافت شده و دگرديس است. يك شكل بزرگتر با سر بزرگ و يك شكل كوچكتر از اين گونه وجود دارد.

 

مورچه Dorylus kohli

 

گونه: Dorylus kohli

مورچه سياه براق در آفريقا، هند، جنوب شرق آسيا و اندونزي سكونت دارد. اين نمونه از ساحل ايووري است.

 

مورچه Titanomyrma lubei

 

گونه: Titanomyrma lubei

فسيل مورچه ملكه غول‌پيكر سال پيش در وايومينگ آمريكا شناسايي شد. اندازه اين مورچه پردار مشابه مرغ مگس‌خوار است.

اين نمونه اولين گونه Titanomyrma كشف شده در نيم‌كره غربي بود كه در حدود 49.5 ميليون سال پيش در عصر ايپرزين زندگي مي‌كرده است.

 

مورچه Ponera pennsylvanica

 

گونه:‌ Ponera pennsylvanica

اين گونه در مركز و شرق آمريكا زندگي كرده و در نزديك خاكهاي مرطوب به وفور يافت مي‌شود. در علفزارها اين مورچه در نزديكي ريشه علفها و در جنگلها در خاك و خاك‌اره نرم و گاهي در بذرهاي كهنه لانه مي‌سازد.

 

مورچه Amyrmex br01

 

گونه: Amyrmex br01

اين موجود كدر در تله‌اي در جنگلهاي پست برزيلي يافت شده است. گونه‌هاي مرتبط با آن در برزيل و آرژانتين زندگي مي‌كنند.

 

مورچه Leptanilloides biconstricta

 

گونه: Leptanilloides biconstricta

هفت گونه از Leptanilloides در رشته كوه آلپ از كلمبيا تا بوليوي شناسايي شده‌اند كه اين گونه در سال 1923 در بوليوي جمع‌آوري شد.

انتهاي پيام

 

کد خبرنگار: 71401
سه شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 2,081
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 6187

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری