خانه » فرهنگ و ادب » ادبیات » يك کارشناس ادبيات عرب: بسياري از واژگان کاربردي در بغداد ريشه در بيان اهالي ايلام دارد

يك کارشناس ادبيات عرب: بسياري از واژگان کاربردي در بغداد ريشه در بيان اهالي ايلام دارد

يك کارشناس ارشد ادبيات عرب گفت: تحقيقات انجام شده نشان مي‌دهد که بسياري از واژگان کاربردي در بغداد، ريشه در بيان اهالي ايلام دارد که عامل مهمي در عمق يابي ...

يك کارشناس ارشد ادبيات عرب گفت: تحقيقات انجام شده نشان مي‌دهد که بسياري از واژگان کاربردي در بغداد، ريشه در بيان اهالي ايلام دارد که عامل مهمي در عمق يابي بسياري از تحولات بويژه تحولات مثبت ميان اهالي دو شهر محسوب مي‌شود.

فرح صفري در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) افزود: اين تحقيقات که در زمينه ادبيات انجام شده، نشان داده که اهالي بغداد گاهي عبارت‌هايي را به‌کار مي برند که ريشه آن‌را مي‌توان در طرز بيان اهالي ايلام يافت.

وي اظهار کرد: اين فرآيند ادبياتي در واقع پيش درآمدي بر روند دوستي‌هاي اهالي اين دو شهر است که در نهايت نشان از يک قالب فرهنگي با شاخصه‌هاي سرزمين ايران دارد که لازم است در تمام ابعاد از جمله همکاري‌هاي فرهنگي دو طرف مورد توجه بسيار قرار گيرد.

اين کارشناس ارشد ادبيات عرب با اشاره به برخي نمودهاي واژگان کاربردي در ادبيات اهالي بغداد و ريشه يابي آن در طرز بيان اهالي ايلام، تاکيد کرد: به خاطر همين قرابت در بيان است که مي‌شود ملاحظه کرد، بسياري از اهالي بغداد در سفر به ايران پيش از رسيدن به هر نقطه‌اي، ايلام را کانون آمد و شدهاي خود قلمداد مي‌کنند.

صفري افزود: براساس نمودار پژوهشي در سطح مناطق مختلف، کاربرد يکسان گويش‌ها از جمله شاخص ترين و محکم ترين پايه ريزي‌هايي است که مي‌توان به کمک آن روابطي را راهبردي کرد.

وي با اعلام اين‌که خلاء استفاده از امتياز ادبيات مشترک زبان در جهت تقويت بيشتر روابط جامعه دو همسايه يعني ايلام و بغداد حس مي‌شود، تاکيد کرد: ريشه يابي فلسفه بيان مشترک واژگان ميان اهالي دو شهر نشان مي‌دهد ريشه خويشاوندي بسياري از مردم بغداد با ايلامي‌ها قابل جستجو است وهمين نمودار در بافت جمعيتي مي‌تواند عامل مهمي در کوتاه کردن فاصله‌ها و بهره گيري بيشتر ما از آن به حساب آيد.

صفري بيان كرد: مرور تاريخچه روابط فرهنگي بخشي از اهالي بغداد و ايلام نشان داده که واژگان استان ايلام بر روند گويش و طرز بيان مردم پايتخت عراق تاثيرگذار بوده است. بنابراين مي‌توان نتيجه گرفت که کاربرد يکسان زبان مي‌تواند از جمله عناصر ادبياتي بسيار ارزاني باشد که در اختيار تصميم گيرندگان در چرخه روابط دو کشور قرار مي‌گيرد.

دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۰
بازدیدها 1,300
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 618

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری