خانه » موسیقی » مردی که از “سلطان و شبان” تا “ولایت عشق” آهنگ ساخت

مردی که از “سلطان و شبان” تا “ولایت عشق” آهنگ ساخت

بابک بیات هنرمندی است که با ساخت ملودی های دلنشین خاطره های زیبایی از دوران زندگی هنری خود را به عنوان نوستالژی برای علاقمندان به سینمای و موسیقی ایران به ...

بابک بیات هنرمندی است که با ساخت ملودی های دلنشین خاطره های زیبایی از دوران زندگی هنری خود را به عنوان نوستالژی برای علاقمندان به سینمای و موسیقی ایران به جا گذاشت؛ تا جائیکه پس از شش سال از کوچ زود هنگامش هنوز سالروز تولد این هنرمند در ذهن و دل مخاطب باقی مانده است.
به گزارش خبرنگار مهر، بابک بیات در سال 1325 در تهران به دنیا آمد. در 19 سالگی به اپرای تهران رفت و زیر نظر اولین باغچه بان، ثمین باغچه بان و نصرت الله زابلی با موسیقی کلاسیک آشنا شد و حدود پنج سال به این همکاری خود ادامه داد . اما آشنایی او با محمد اوشال آهنگساز و رهبر ارکستر جاز فلکوریک مسیر فعالیت هنری اش را تغییر داد و در ادامه راه تمرکز موسیقایی خود را بر موسیقی ترانه گذاشت و ترانه های بسیاری چون”غریبه”،”جنگل”،”بن بست” و ….را آهنگسازی کرد.

این آهنگساز ساخت نخستین موسیقی فیلم را در “غریبه” تجربه کرد و پس از پیروزی انقلاب فعالیت خود در عرصه موسیقی را با ساخت موسیقی برای اساس زندگی نامه صمد بهرنگی به صورت ترانه های کودکانه با کاست “قاصدک” آغاز کرد. پس از این تجربه کاست های دیگری چون” خروس زری پیرهن پری” ، “چیدن سپیده دم” و “سکوت سرشار از ناگفته هاست” را با صدای احمد شاملو آهنگسازی کرد.

این آهنگساز و نوازنده پیانو ساخت موسیقی فیلم را پس از انقلاب با فیلم “مرگ یزدگرد” ساخته بهرام بیضایی ادامه داد و در سالهای بعد فیلم های” نقطه ضعف”، “ریشه در خون”،”شاید وقتی دیگر”،”مسافران”، سریال “سلطان و شبان”،”کشتی آنجلیکا” ، “عروس”،” پرده آخر”،”طلسم”، “مرسدس” ،”جهان پهلوان تختی”،”دستهای آلوده”،”اتوبوس”،”قرمز”،”دو زن” و “شیدا” را ساخته است.

بابک بیات آخرین اثر موسیقایی که ساخت موسیقی برای سریال “ولایت عشق” به کارگردانی مهدی فخیم زاده بود. اما دیگر اجل مهلت نداد و کوچ زود هنگام این هنرمند خیلی زود آغاز شد.

این هنرمند در طول زندگی خود کاندید موسیقی فیلم های بسیاری شد و در نهایت در سال 1369 سیمرغ بلورین بهترین موسیقی فیلم برای فیلم عروس را دریافت کرد. همچنین جایزه بهترین موسیقی فیلم را برای فیلم “ساحره” به کارگردانی داود میرباقری از خانه سینما کسب کرد.

بابک بیان در طول زندگی خود شاگردان بسیاری را در حوزه آهنگسازی و آواز موسیقی پاپ تعلیم داده است که از آن جمله می توان به محمد اصفهانی ، حامی، مانی رهنما، نیما مسیحا اشاره کرد.

این هنرمند موسیقی پس از یک عمر فعالیت مستمر در عرصه موسیقی سرانجام در تاریخ 5 آذرماه سال 1385 براثر ناراحتی کبد دیده از جهان فروبست و ملودی های زیبای این هنرمند برای همیشه در ذهن باقی ماند.

دوشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 1,514
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 6060

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری