خانه » علمی » موفقيت دانشمندان در ساخت استخوان انسان با سلولهاي چربي

موفقيت دانشمندان در ساخت استخوان انسان با سلولهاي چربي

دانشمندان موفق به پرورش استخوان انسان از سلول‌هاي بنيادي چربي در آزمايشگاه شدند. به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)،‌ اين دستاورد به گشايش راهي براي ترميم يا تعويض استخوان‌هاي شكسته ...

دانشمندان موفق به پرورش استخوان انسان از سلول‌هاي بنيادي چربي در آزمايشگاه شدند.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)،‌ اين دستاورد به گشايش راهي براي ترميم يا تعويض استخوان‌هاي شكسته بيماران با استخوانهاي كاملا جديد كه در خارج از بدن در آزمايشگاه پرورش يافته‌اند، منجر خواهد شد.

محققان از سلولهاي بنيادي بدست آمده از بافتهاي چربي استفاده كرده و پس از حدود يك ماه آنها را به شكل بخشهايي از استخوانهاي زنده انساني كاملا شكل گرفته تا چندين سانتيمتر پرورش دادند.

اولين كارآزمايي اين شيوه در بدن بيماران قرار است در سال جاري انجام گيرد.

به گفته پروفسور آوينوام كادوري، رئيس هيات مشاوره شركت Bonus BioGroup، در حال حاضر براي جراحات و عملهاي جراحي به استخوانهاي مصنوعي نياز است. ما از ساختارهاي سه بعدي براي ساخت استخوان در جايگاه و هندسه درست استفاده مي‌كنيم. اين استخوانها را مي‌توان خارج از بدن انسان پرورش داده و سپس در زمان مناسب درون بدن بيمار پيوند زد.

كادوري افزود: با اسكن ناحيه استخواني آسيب‌ديده، كاشت بايد به درستي در مكان خود قرار گرفته و با بافت اطراف خود ادغام شود. همچنين مشكل رد اين كاشتها توسط سيستم ايمني بدون وجود نداشته چرا كه از بدون خود بيمار تامين شده‌اند.

اين فناوري از اسكنهاي سه‌بعدي از استخوان آسيب‌ديده براي ساخت يك چارچوب ژل مانند كه با شكل آن منطبق است، استفاده مي‌كند.

اين سلولهاي بنيادي كه به سلولهاي بنيادي مزانشیمی موسوم و از ظرفيت لازم براي تبديل به انواع ديگر سلولهاي بدن برخوردار است، از چربي بدن بيمار با استفاده از ليپوساكشن به دست مي‌آيند.

اين سلولها سپس به شكل يك سلول زنده بر روي يك چارچوب درون يك راكتور زيستي پرورش پيدا مي‌كنند. راكتور زيستي يك دستگاه خودكار بوده كه به ارائه شرايط مناسب براي تبديل سلولهاي بنيادي به استخوان مي‌پردازد.

در حال حاضر اين آزمايشات با موفقيت بر روي حيوانات انجام شده و آنها موفق به دريافت كاشت استخواني شده‌اند. دانشمندان قادر به قرار دادن يك استخوان آزمايشگاهي حدودا يك اينچي در بخش مياني استخوان پاي يك موش شدند كه با موفقيا با باقي مانده استخوان حيوان ادغام شده است.

اين شيوه در نهايت به پزشكان اجازه خواهد داد تا استخوانهايي را كه در اثر تصادف خرد شده را جايگزين كرده، نقايص بوجود آمده در اثر نقص استخوان مانند شكاف كام را پر كرده يا جراحي هاي پلاستيك ترميمي را اجرا كنند.

به گفته كادوري همچنين دانشمندان در تلاش براي پرورش غضروف نرم در انتهاي استخوانها بوده كه در صورت رشد استخوان در آزمايشگاه به آنها نياز خواهد بود.

گرافت استخواني در حال حاضر شامل برداشتن تكه‌هاي استخوان از بخشهاي ديگر بدن بيمار و كاشت آنها در منطقه آسيب‌ديده براي ترميم آن است.

اين شيوه نيازمند دو جراحي تروماتيك بر روي بيمار است. در موارد ديگر، استخوان موردنظر از اهداكنندگان تامين شده اما ممكن است توسط سيستم ايمني بدن رد شود.

اين در حاليست كه به دليل استفاده از سلولهاي بنيادي بدن خود بيمار در توليد اين استخوانها، امكان رد آن توسط بدن بسيار كم خواهد بود.

دوشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 1,258
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 6041

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری