خانه » علمی » لحظاتي پس از انفجار بزرگ در روايت تصويري جديد تلسكوپ «اسپيتزر»

لحظاتي پس از انفجار بزرگ در روايت تصويري جديد تلسكوپ «اسپيتزر»

تلسكوپ فضايي «اسپيتزر» در جديدترين تصاوير خود به نمايش لحظاتي پس از انفجار بزرگ در حدود 13.7 ميليارد سال پيش پرداخته است. به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، به گفته ...

تلسكوپ فضايي «اسپيتزر» در جديدترين تصاوير خود به نمايش لحظاتي پس از انفجار بزرگ در حدود 13.7 ميليارد سال پيش پرداخته است.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، به گفته ستاره‌شناسان اين تصاوير نشان‌دهنده نورهاي درخشان توسط تلسكوپ فضايي اسپيتزر در حقيقت اولين ستارگاني هستند كه پس از رويداد بزرگ مهبانگ به وجود آمده‌اند.

اين اجسام كم نور احتمالا ستاره‌هايي غول‌پيكر يا سياه‌چاله‌هاي بسيار حريص هستند.

اگرچه به دليل مسافت بسيار زياد آنها نمي‌توان اين اجسام را به طور جداگانه تشخيص داد اما اسپيتزر به ثبت شواهد جديد و متقاعدكننده‌اي از آنچه شبيه به يك طرح جمعي از نور مادون قرمز آنها بوده، پرداخته است.

اسپيتزر ابتدا نشانه‌هايي از اين طرح نور دورافتاده را كه «اشعه مادون قرمز زمينه كيهاني» نام داشته، در سال 2005 و سپس به طور دقيقتر در سال 2007 كشف كرد.

اكنون اين تلسكوپ در دوره تمديد شده ماموريت خود قرار داشته كه در آن به مطالعات عمقي‌تر در بخش‌هاي خاصي از آسمان مي‌پردازد.

به گفته الكساندر كاشلينسكي از مركز پرواز فضايي گودارد ناسا، اين اجسام فوق‌العاده درخشان بوده‌اند.

كاشلينسكي در مقاله خود كه در مجله Astrophysical Journal منتشر شده، نوشته است: هنوز نمي‌توان به شكل مطمئن منابع اسرارآميز اين نور را كه ممكن است از يك كهكشان نزديك باشد، تعيين كرد؛ اما اكنون احتمال اين امر زياد است كه ننشانه‌هايي از اوائل ايجاد جهان بدست آورده باشيم. اسپيتزر در حال ايجاد يك نقشه مسير براي تلسكوپ آينده ناسا موسوم به جيمز وب است كه به تعيين دقيق ماهيت اين اجسام خواهد پرداخت.

به گفته اين دانشمند ناسا، اين تصاوير مي‌توانند در گشايش برخي از اسرار انفجار بزرگ كمك كنند.

تلسكوپ اسپيتزر به نظارت و بررسي تايش مادون قرمز تابيده شده از اجسام در منظومه شمسي و وراي آن مي‌پردازد.

اين تلسكوپ يك رصدخانه فضايي مادون قرمز بوده كه در سال 2003 به فضا پرتاب شد و از آن زمان در فضاي عميق در مدار خورشيد مي گردد.

اسپيتزر با يك آينه 85 سانتيمتري و يه ابزار علمي قادر به بررسي اجسام درون منظومه شمسي و همچنين اجسام دورتر است.

در ماه مارس بيش از 35 هزار علاقه‌مند به ستاره‌شناسي در يك پروژه آنلاين موسوم به «پروژه راه‌شيري» به بررسي داده‌هاي اسپيتزر پرداخته و موفق به شناسايي حبابهايي شدند كه توسط ستاره‌هاي داغ و جوان به سمت گاز و غبار اطراف آنها توليد و منتشر مي‌شد.

پروژه راه شيري اسپيتزر براي كشف حبابهاي فضايي ستارگان

تلسكوپ فضايي اسپيتزر
انتهاي پيام

کد خبرنگار: 71401

دوشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 1,133
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 6038

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری