خانه » علمی » رويكرد تازه محققان در درمان آسيب‌هاي چشمي با استفاده از سلول‌هاي بنيادي

رويكرد تازه محققان در درمان آسيب‌هاي چشمي با استفاده از سلول‌هاي بنيادي

دانشمندان استراليايي موفق به ترميم چشم آسيب‌ديده با استفاده از سلول‌هاي بنيادي شدند. به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در آزمايشات دانشمندان استراليايي، ورقه‌هاي سلول‌هاي بنيادي رشد كرده بر ...

دانشمندان استراليايي موفق به ترميم چشم آسيب‌ديده با استفاده از سلول‌هاي بنيادي شدند.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در آزمايشات دانشمندان استراليايي، ورقه‌هاي سلول‌هاي بنيادي رشد كرده بر روي لنزهاي تماسي، قار به ترميم چشم آسيب‌ديده شدند.

در اين شيوه، نوارهاي كوچك سلول‌هاي بنيادي فرد بزرگسال از لنزهاي تماسي طراحي شده باهدف كمك به بازسازي سطح قرنيه بر روي چشم انتقال داده شد.

در طول آزمايش، سلول‌هاي بنيادي ليمبال كه به طور طبيعي براي درمان چشم عمل مي‌كنند، از لبه قرنيه گرفته شدند و ورقه‌هاي حاوي صدها هزار از اين سلول‌ها بر روي لنزهاي تماسي رشد كردند.

اين سلول‌ها در درون چشم قرار داده شده و چهار روز در اين حالت رها شدند. طي اين مدت سلول‌ها از لنزها به درون چشم آسيب ديده انتقال يافتند.

درمان‌هاي تجربي ديگري با استفاده از مشيمه براي ترميم چشم موجودند اما يافتن منشا بافت اهدايي و همچنين اطمينان يافتن از كيفيت آن با دشواري همراه است.

به گفته «كارل ديويد براون» محقق مركز پژوهش‌هاي چشم استراليا، مزيت تكنيك جديد اين است كه سلول‌ها مي‌توانند از چشم خود بيمار و يا چنانچه آسيب‌ديدگي آنها شديد باشد، از بافت اهدايي گرفته شوند.

اين موفقيت مي‌تواند راه را براي درمان كارآمد سوزش دردناك چشم، سوختگي‌هاي حرارتي و همچنين التهاب شديد چشم هموار كند.

آزمايشات باليني با استفاده از اين رويكرد بر روي انسان بزودي آغاز خواهد شد.

دوشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 2,014
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 6035

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری