خانه » خانواده » احتمال ابتلا به سرطان حنجره در مردان چهار برابر بیشتر از زنان

احتمال ابتلا به سرطان حنجره در مردان چهار برابر بیشتر از زنان

امروزه متخصصین سرطان در مواردی از سرطانهای حنجره می‌توانند با استفاده از ترکیب پرتودرمانی و شیمی درمانی، حنجره بیمار را حفظ و با عث کاهش عوارض ناشی از برداشت حنجره ...

امروزه متخصصین سرطان در مواردی از سرطانهای حنجره می‌توانند با استفاده از ترکیب پرتودرمانی و شیمی درمانی، حنجره بیمار را حفظ و با عث کاهش عوارض ناشی از برداشت حنجره و بهبود کیفیت زندگی این بیماران شوند.

ايلنا: احتمال ابتلا به سرطان حنجره در مردان چهار برابر بیشتر از زنان است.

به گزارش ايلنا، عضو مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه سرطان حنجره از شایع‌ترین سرطانهای سر و گردن است و سالانه تعداد زیادی از افراد در سراسر دنیا به این بیماری مبتلا می‌شوند، اظهار داشت: تشخیص هر چه سریع‌تر این بیماری در مراحل اولیه باعث مو فقیت بیشتر درمان و کاهش عوارض آن می‌شود.

علی تقی‌زاده افزایش سن بالا‌تر از ۵۵ سال، مصرف دخانیات، مصرف الکل، سابقه ابتلا به سرطانهای سر و گردن، تماس مستقیم با با غبار اسید سولفوریک، نیکل و آزبست و بیماران مبتلا به ریفلاکس معدی مروی از جمله عواملی برشمرد که ریسک ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: خشونت صدا یا هر گونه تغییر در صدا، وجود توده در گردن، گلودرد یا احساس انسداد در گلو، سرفه‌ای که بهبود نمی‌یابد، تنفس بدبو، درد گوش و کاهش وزن از جمله علائم این بیماری به شمار می‌رود و در صورت بروز این علائم افراد باید به پزشک متخصص مراجعه کنند.

متخصص رادیو تراپی و انکولوژی در خصوص اقدامات تشخیصی و بررسی وسعت این بیماری اظهار داشت: پزشکان با معاینه بالینی تیرویید، گردن و غدد لنفاوی، لارنگوسکوپی غیر مستقیم (که به وسیله ابزاری مجهز به آینه برای بررسی حنجره استفاده می‌شود)، لارنگوسکوپی مستقیم، سی تی اسکن و نمونه برداری می‌توانند بیماری و وسعت آن را تشخیص و اقدامات درمانی را آغاز کنند.

علی تقی‌زاده با اشاره به اینکه مراجعه به موقع به پزشک نقش موثری در نتیجه درمان بیماران دارد، تصریح کرد: برای درمان بیماران مبتلا به سرطان حنجره از روشهایی شامل برداشت کامل یا نیمه کامل حنجره پرتو درمانی (Radiation Therapy) و استفاده از اشعه ایکس یا گاما با انرژی بالا برای نابود ساختن سلولهای سرطانی، شیمی درمانی استفاده می‌شود.

عضو گروه رادیوتراپی و انکولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: امروزه متخصصین سرطان در مواردی از سرطانهای حنجره می‌توانند با استفاده از ترکیب پرتودرمانی و شیمی درمانی، حنجره بیمار را حفظ و با عث کاهش عوارض ناشی از برداشت حنجره و بهبود کیفیت زندگی این بیماران شوند.

به منظور بررسی و راهکارهای پیشگیری و درمان سرطان، نشست بین المللی سرطان شهریور ماه امسال در دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار می‌شود. این نشست با حضور دانشمندان کشور و دیگر کشورهای از جمله کانادا، فرانسه، ترکیه، آلمان و آمریکا برگزار می‌شود و علاقمندان تا سی‌ام خرداد مهلت دارند نسبت به ارسال مقاله به پایگاه اطلاع رسانی همایش به نشانی http: //congress. mums. ac. ir/imcc اقدام کنند.

یکشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 1,555
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 6022

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری