خانه » سلامت » کنسروخورها روزانه چقدر حشره می‌خورند؟

کنسروخورها روزانه چقدر حشره می‌خورند؟

مضرات کنسروها جدا از مواد نگهدارنده آن که پیش از این اثرات نامطلوب آن‌ها بر روی بدن انسان اثبات شده، به دلایل دیگری نیز توصیه نمی‌شود. یکی از این دلایل ...

مضرات کنسروها جدا از مواد نگهدارنده آن که پیش از این اثرات نامطلوب آن‌ها بر روی بدن انسان اثبات شده، به دلایل دیگری نیز توصیه نمی‌شود. یکی از این دلایل مهم، وجود برخی حشرات در این قوطی‌هاست.

به گزارش ايسنا به نقل از سايت مشرق، مردم کشورهای مختلف دنیا با مصرف غذاهای کنسروی و به لطف بی‌توجهی به دستورهاي سازمانهای بهداشتی و غذایی جهان، بخشی از معده خود را در اختیار حشرات قرار می‌دهند.

بدن انسان روزانه نیازمند دریافت مقدار مشخصی از پروتئین است. حتما شما هم در وعده صبحانه تخم‌مرغ، برای وعده نهار مرغ سوخاری و فیله ماهی را برای شام ترجیح می‌دهید.

در برخی بخش‌های جهان یکی از منابع تامین پروتئین مورد نیاز بدن، حشرات هستند. در واقع خوردن حشرات جزئی از برنامه غذایی روزانه آنهاست. اما برای خیلی از ما تهوع‌آور است که حشرات را با لذت فراوان بخوریم یا چنگالمان را در بشقابی پر از لارو فرو ببریم. به همین دلیل مطمئنا اگر از وجود انواع و اقسام حشرات ریز و درشت یا خزنده در غذای مردم دنیا مطلع شوید، تعجب خواهید کرد.

به عنوان مثال تخمین زده شده هر آمریکایی به طور میانگین سالانه حدود یک پوند (نیم کیلوگرم) حشره می‌خورد.

در زیر تعدادی از حشراتی را که در بسیاری کنسروهای تولیدی در دنیا وجود دارند و بر اساس گزارش سازمان غذا و داروي آمریکا (FDA) بسیاری از مردم بی‌توجه به هشدار متخصصان درباره مضرات مصرف غذاهای کنسروی، آنها را می‌بلعند معرفی شده است:

– آفت‌ها

در هر 2.54 سانتی متر از یک کنسرو کره سیب، مارچوبه فریز یا کنسرو شده و کرم بروکلی فریز شده، این انگلهای کوچک و بالدار حضور دارند.

شته‌ها

این حشرات سبز یا مشکی رنگ قادرند یک دسته گل زیبا را نابود کنند. شته‌ها می‌توانند در سبزیجات فریز شده به خصوص اسفناج و کلم بروکلی نفوذ کنند. بسیاری از شرکتهای مواد غذایی در دنیا ادعا می‌کنند در بسته‌بندیهای خود از قوانین بهداشتی تبعیت می کنند. اما در بسیاری موارد اینگونه نیست.

کنه‌ها

این موجودات کوچک و سفید در گندم و سایر غلاتی که به مدت طولانی نگه داشته شده‌اند، حضور دارند. البته پیدا کردن آنها در سبزیجات فریز شده هم کار چندان سختی نیست. هر فرد علاقه مند به محصولات کنسروی باید این انتظار را داشته باشد که تعدادی از آنها را در وعده نهار بخورد.

کرم‌ها

مطمئنا بسیاری از مردم دنیا تا بحال با مصرف غذاهای کنسروی، مقدار قابل توجهی کرم را هم به همراه آنها میل کرده‌اند! این موجودات چندش آور در مواد غذایی مانند کنسرو قارچ، کنسرو گوجه، سس گوجه، سس پیتزا و همچنین در آب آلبالوی تازه یا فریز شده به وفور یافت می‌شوند.

از بین این مواد غذایی، قارچ سرشار از پروتئین کرم است؛ در هر 100 گرم از کنسرو قارچ، 20 عدد کرم وجود دارد، این در حالی است که در هر 500 گرم از محصولات گوجه‌ای، 1 تا 5 کرم را می‌خورید. البته سازمان غذا و داروی آمریکا این مقدار از پروتئین کرم را در مواد غذایی کنسرو شده مجاز می‌داند.

حشرات میوه

شما می‌توانید حشراتی را که روی یک میوه جا خوش کرده‌اند، بشویید و بعد میوه را بخورید. اما بسیاری از اهالی این کره خاکی با خرید یک قوطی آبمیوه، به همراه هر 0.0295 لیتری که از آن می نوشند، 5 حشره میوه را هم قورت می‌دهند. خوردن یک مشت پر کشمش به منزله خوردن 35 تخم حشره است.

کرم ذرت

پرورش ارگانیک ذرت کار بسیار دشواری است، چرا که این گیاه به شدت مستعد هجوم حشرات و آفتهاست. کرم‌ها اغلب در ساقه ذرت پنهان می‌شوند و از نخهای ابریشمی ذرت تغذیه می‌کنند. فقط کافیست دانه‌های ذرت را از روی ساقه آن جدا کنید. اما انسان ها با خوردن ذرت کنسرو شده انواع مختلفی از لاروها را هم نوش جان می‌کنند.

کرم لوبیا چشم بلبلی

اگر مردم بدانند محتویات برخی لوبیا چشم بلبلی‌های فریز یا کنسرو شده چیست، مطمئنا از خرید آن خودداری می‌کنند. یک قوطی کنسرو نخود، و یا لوبیا چشم بلبلی ممکن است محتوی 5 یا تعداد بیشتری لارو باشد. این لاروها بعدها تبدیل به سوسک‌های ریز یا شپشهای قهوه‌ای رنگی می‌شوند که قادرند انواع حبوبات را آلوده کنند.

کرم‌های پروانه

همه ما می‌دانیم کرم‌های پروانه زشت و کرکی اگر به همراه اسفناج خورده نشوند، روزی به پروانه‌های زیبایی تبدیل می‌شوند. اما مردم کشورهای مختلف در کنار کرم‌ها، آفت‌ها و انگل‌ها، از این نوع کرم هم در مواد غذایی تغذیه می‌کنند.

یکشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 1,185
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 6000

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری