خانه » سینما و فیلم » گفته‌هاي خسرو ملكان؛ يادآوري «طاهره خانم چنگال به دست» و ساخت سريالي جديد پس از 22 سال

گفته‌هاي خسرو ملكان؛ يادآوري «طاهره خانم چنگال به دست» و ساخت سريالي جديد پس از 22 سال

خسرو ملكان اولين سريال مناسبتي تلويزيون كه مربوط به سال 69 مي‌شد را ساخته است؛ سريالي به نام «ميهمان» با بازي پروين سليماني كه مرحوم سليماني در آن نقش «طاهره ...

خسرو ملكان اولين سريال مناسبتي تلويزيون كه مربوط به سال 69 مي‌شد را ساخته است؛ سريالي به نام «ميهمان» با بازي پروين سليماني كه مرحوم سليماني در آن نقش «طاهره خانم» را ايفا و با چنگال درها را باز مي‌كرد.

ملكان 22 سال پس از آن سريال بار ديگر مجموعه‌اي مناسبتي با نام «چمدان» را براي تلويزيون آماده مي‌كند. او در كل ساخت كارهاي مناسبتي را سخت مي‌داند و مي‌گويد: زماني كه عجله در ساخت اين كارها باشد هيچ گاه خوب از آب درنمي‌آيد.

ملكان سريال «چمدان» را براي پخش در ماه رمضان شبكه دو آماده مي‌كند؛ او گفت: برخلاف ساير كارهاي مناسبتي، ساخت اين سريال با عجله و شتابي همراه نبود.

تهيه‌كننده،‌ كارگردان و نويسنده سريال «چمدان» در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس تلويزيون خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، افزود: فضاي سريال «چمدان» حال و هواي افطار و سحر را دارد و به صورت اپيزوديك تهيه شده است.

اين مجموعه،‌ موضوعي طنز و ملودرام را دربرمي‌گيرد؛ يعني برخي جاها مخاطب را مي‌خنداند و بر عكس جاهايي هم است كه گريه‌ي تماشگر را درمي‌آورد ولي كليت فضاي آن بيشتر شاد و كمدي است.

وي درباره‌ي دليل توقف سريال «چمدان» از سال گذشته تا به امسال يادآور شد: اين سريال يكي از گزينه‌هاي پخش ماه رمضان سال گذشته شبكه دو سيما بود ولي به خاطر مشكلات مالي و كمبود بودجه با وجود اينكه كار از نيمه گذشته بود و فقط شش قسمت پاياني‌اش باقي مانده بود، متوقف شد تا اينكه از بهمن سال 90 تصويربرداري آن را ادامه داديم تا ماه رمضان امسال پخش شود.

او در پاسخ به اينكه با توجه به مناسبتي بودن سريال «چمدان» آيا عجله و شتابي در ساخت آن ديده مي‌شود؟ خاطرنشان كرد: از اين لحاظ كه وقفه‌اي در اين مجموعه به وجود آمد، خوب بود؛ چرا كه هميشه همه كارهاي مناسبتي كه براي عيد نوروز و ماه رمضان هستند معمولا در عرضه دو تا سه ماه تهيه مي‌شوند و شتابزدگي و عجله در آنها به چشم مي‌خورد اما اين مجموعه به خاطر وقفه‌اي كه داشت موجب شد تا عجله و شتابي در آن ديده نشود.

تهيه‌كننده و كارگردان سريال «چمدان» در ادامه‌ي گفت‌وگوي خود با ايسنا با اشاره‌ي كوتاهي به داستان اين مجموعه توضيح داد: موضوع اصلي اين سريال، داستان يك چمدان است كه دست به دست مي‌چرخد و مي‌توان گفت اين چمدان به دست همه افراد جامعه كه قشرهاي گوناگوني هستند مي‌رسد و ماجراهايي را پشت سر مي‌گذارد، فكر مي‌كنم موضوع اين سريال براي مخاطبان جذاب باشد و ارتباط خوبي با آن برقرار كنند.

در واقع كاراكتر اصلي ما در اين مجموعه چمدان است و مي‌خواهيم ببينم زماني كه به دست افراد مي‌رسد در خلوت خود با او چه مي‌كنند و چه آرزوهايي دارند.

او اضافه كرد: چنين داستاني شخصا براي خودم خيلي جالب بود چرا كه از بچگي دوست داشتم يك روز با يك چمدان در بسته مواجه شوم و كنجكاو بودم كه چه چيزي در آن است.

وي در پاسخ به اينكه ايده اوليه داستان چمدان از خودتان بود يا نويسنده؟ خاطر نشان كرد: طرح و ايده اين داستان به 10 سال پيش بر مي‌گردد كه من پيشنهاد ساخت آنرا دادم تا اينكه سال گذشته به دستور آقاي دكتر دارابي (معاون سيما) كار توليدش را آغاز كرديم.

ملكان با اشاره به په بازيگر بودن سريال چمدان و سختي‌هايي كه دارد گفت: از كميت روند كار راضي هستم و ولي جمع كردن بازيگران كنار يكديگر كارخيلي سختي است ولي با تمام اينها اميدوارم كار خوبي از آب در بيايد.

همچنين او درباره لوكيشن سريال چمدان خاطر نشان كرد: لوكيشن اوليه اين مجموعه در دماوند بود و بيشتر سكانس‌ها در همان جا گرفته شد ولي در حال حاضر تصوير برداري مابقي آن در تهران است. اين سريال حدود 80 لوكيشن دارد و يكي از پرلوكيشن ترين كارهايي است كه تا به حال انجام دادم و همين امر سختي‌هاي خاص خودش را دارد.

ملكان در پايان درباره تصميم مديران شبكه‌هاي تلويزيوني در راستاي شادتر كردن فضاي سريال‌ها،‌به ايسنا گفت: من از نزديك صحبت‌هاي دكتر دارابي را شنيدم و مي دانم كه اين طرح تصميم اياشن است چرا كه خيلي دوست دارند فضاي تلويزيون را شادتر كنند تا مخاطبان بيشتري جذب شوند اميدوارم روند خوبي باشد چرا كه با پيگيري‌هاي معاونت سيما اين طرح به اينجا رسيد.

به گزارش ايسنا، سريال «چمدان» به تهيه‌كنندگي كارگرداني و نويسندگي خسرو ملكان براي ماه رمضان امسال تهيه مي‌شود و قرار است در 26 قسمت از شبكه دو سيما به روي آنتن برود.

بازيگراني همچون مهران غفوريان، شهره لرستاني،‌ فتحعلي اويسي، اكرم محمدي،‌ ارژنگ اميرفضل، فلور نظري، عزت‌الله رمضاني‌فر، يوسف صيادي، محسن قاضي مرادي، رضا بنفشه‌خواه، مهوش بقايي، فلامك جنيدي، اشكان اشتياق، هوشنگ توكلي،‌ عنايت بخشي، تورج نصر، احمدرضا اسدي، شيوا خنياگر، عباس محبوب،‌ مير طاهر مظلومي، شهين تسليمي، مريم خدارحمي،‌ حشمت آرميده، داريوش اسدزاده، فريبا و آزيتا تركاشوند، متين ستوده، محمدرضا حقگو، جمشيد جهان‌زاده و… در اين مجموعه ايفاي نقش مي‌كنند.

شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 3,378
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 5917

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری