خانه » موسیقی » معرفی موسیقی محلی ایران در برنامه گروه‎های موسیقی قرار بگیرد

معرفی موسیقی محلی ایران در برنامه گروه‎های موسیقی قرار بگیرد

اصفهان - خبرگزاری مهر: نوازنده و آهنگساز اصفهانی گفت: گروه‎های موسیقی باید موسیقی کار و محلی ایران را نیز در برنامه‎های خود بگنجانند و به جهان معرفی کنند. مهرداد آریا فر ...

اصفهان – خبرگزاری مهر: نوازنده و آهنگساز اصفهانی گفت: گروه‎های موسیقی باید موسیقی کار و محلی ایران را نیز در برنامه‎های خود بگنجانند و به جهان معرفی کنند.
مهرداد آریا فر در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: موسیقیهای آوازی و پاپ طرفداران خود را در سطح گسترده دارد، که این مخاطبین عام هستند اما این موسیقی عام گونه باعث نمی‎شود که موسیقی خاص طرفداران خود را نداشته باشد.

وی افزود: یکی دیگر از موسیقی‎هایی که طرفداران خود را دارد موسیقی بی کلام است و یک نوازنده و آهنگ‌ساز موسیقی بی‎کلام خود را از حس نشأت گرفته از درونیاتش می‎سازد که شاید بر اساس فلسفه‎ای که غیر مستقیم بر آن تأثیر گذاشته است، ساخته شده است.

نوازنده و آهنگ‌ساز اصفهانی در ادامه بیان داشت: یکی از مشکلاتی که موسیقی ایران با آن دست و پنجه نرم می‎کند، منابع و متدهای موسیقی در کشور است که بسیار ناچیز است و متدها و کتابهای هم که در کشور وجود دارد متدهای خوبی هستند، اما اغلب در دسترس همه نیست.

وی گفت: هر آهنگساز باید با نوازندگان قدیمی و تکنیک‎های آنها بیشتر آشنا شود و زیرا وارد شدن در دنیای هنر بدون در نظر گرفتن تاریخچه آن بی‎فایده است.

آریا فر افزود: بسیاری از مخاطبان طبیعتا مخاطب خاص موسیقی هستند و جزو طرفداران این شکل موسیقی هستند و مسلم است که به مخاطب باید حق انتخاب داد.

وی با اشاره به اینکه موسیقی ایرانی توسط گروه‎های موسیقیایی حضور پررنگی در سطح بین‌المللی دارد، گفت: گروه‎های موسیقی باید موسیقی کار ایران را نیز در برنامه‎های خود بگنجانند و به جهان معرفی کنند.

این نوازنده و آهنگساز با بیان اینکه باید این آوازها بازشناسی شود و به زندگی‎های امروز بازگردد، گفت: تمام نوازندگان موسیقی کار در نقاط مختلف کشور از اقوام متنوع به نیایش و شکرگزاری خداوند می‌پرداختند، مانند موسیقی و رقص محلی لری که از زمان صنعتی شدن کشاورزی قسمتهای اعظمی از این موسیقی کار از بین رفت.

وی با اشاره به اینکه قسمتهایی از موسیقی کار استان خراسان در یونسکو ثبت شده، گفت: مسئولان و به ویژه حوزه هنری باید در جهت ثبت کردن جهانی موسیقی کار ایران تلاش زیادی انجام دهند زیرا ایران دارای گنجینه‎ای با ارزش در این خصوص است که نباید در دل فراموشی سپرده شود.

شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 1,472
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 5892

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری