خانه » خانواده » اسباب بازی‌های غیر استاندارد عامل ایجاد کم شنوایی دائمی در کودکان

اسباب بازی‌های غیر استاندارد عامل ایجاد کم شنوایی دائمی در کودکان

به منظور انجام کار تحقیقاتی، اسباب بازی‌هایی را در سطح شهر تهران از فروشگاه‌های مختلف جمع آوری کردیم و بعد از بررسی‌ها مشخص شد که برخی ازآن‌ها غیر استاندارد و ...

به منظور انجام کار تحقیقاتی، اسباب بازی‌هایی را در سطح شهر تهران از فروشگاه‌های مختلف جمع آوری کردیم و بعد از بررسی‌ها مشخص شد که برخی ازآن‌ها غیر استاندارد و از سطح آلودگي صوتي بالا و خارج از حد مجاز برخوردار هستند.

ایلنا: عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: اسباب بازی‌های در سطح جامعه توزیع می‌شوند که به دلیل تولید صدای خارج از حد مجاز شنوایی کودکان را تخریب می‌کند.

“احمد کشانی” در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا گفت: به منظور انجام کار تحقیقاتی اسباب بازی‌هایی را در سطح شهر تهران از فروشگاه‌های مختلف جمع آوری کردیم و بعد از بررسی‌ها مشخص شد که برخی ازآن‌ها غیر استاندارد و از سطح آلودگي صوتي بالا و خارج از حد مجاز برخوردار هستند.

وی اثرات مخرب اسباب بازی‌های غیر استاندارد را ایجاد کم شنوایی دائمی در کودکان ذکر کرد و افزود: البته اسباب بازی‌هایی که صداهاي خارج از حد مجاز دارند اثرات دیگری نیز از جمله ایجاد اختلال در خوب کودکان را به دنبال دارد.

این شنوا‌شناس ادامه داد: به طور مثال کودکی که قبل از خواب با یک اسباب بازی پرسرصدا همانند جغجغه سروکار داشته باشد به طور حتم خواب خوبی را نخواهد داشت.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر اینکه منابع زیادی از آلودگي صوتي در سطح جامعه وجود دارد که تحت کنترل نیستند افزود: مهد کودک و مدرسه‌ای که در مجاورت خیابان یا کارگاه قرار دارند بر روی یادگیری و مهارت‌های کلامی کودکان و همچنین حافظه دانش آموزان تاثیر می‌گذارد.

کشانی با اشاره به اینکه اسباب بازی‌های بی‌کفیتی در بازار وجود دارد که هیچ مارک و برچسب شناسايي برروی آنها وجود ندارد، افزود: البته این اسباب بازی‌ها هم ساخت داخل هستند و هم از کشورهای دیگر وارد می‌شوند.

کشانی ادامه داد: این در حالی است که در خارج از کشور اسباب بازی‌هایی که تولید سر و صدا می‌کنند از استاندارد لازم برخوردار هستند و بر روی آن‌ها برچسب‌هایی وجود دارد که شدت صدا را نشان می‌دهد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بر اساس بررسی‌های انجام شده، کودکان در یک فضای کوچک با آْلودگي صوتي بالا نسبت به کودکان دیگر در محیط‌هایی با آلودگي صوتي پائین تر، بازی‌های هدفمند کمتری را انجام می‌دهند.

جمعه ۱۹ خرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 1,211
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 5798

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری