خانه » شهر من » تنباكوهاي معسل يا ميوه‌اي حاوي هزاران ماده سمي و كشنده

تنباكوهاي معسل يا ميوه‌اي حاوي هزاران ماده سمي و كشنده

كارشناس بهداشت محيط گروه سلامت محيط و كار مركز بهداشت استان هرمزگان گفت: اسانس‌ها و مواد معطر استفاده شده در تنباكوهاي معسل يا ميوه‌اي حاوي هزاران ماده سمي و كشنده ...

كارشناس بهداشت محيط گروه سلامت محيط و كار مركز بهداشت استان هرمزگان گفت: اسانس‌ها و مواد معطر استفاده شده در تنباكوهاي معسل يا ميوه‌اي حاوي هزاران ماده سمي و كشنده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خلیج فارس، “اكرم احمدي‌زاده فيني”،در یک نشست خبری گفت: بر خلاف تصور برخي افراد كه دود حاصل از قليان كم‌خطر است، بلكه دود ناشي از مصرف قليان حاوي مواد سرطان‌زا و سمي بي‌شماري است كه سبب سرطان‌هاي ريه، لب و حفره‌هاي دهاني، بيماري‌هاي قلبي عروقي و ديگر بيماري‌ها و سرطان‌ها مي‌شود.

وي با اشاره به خطرات ناشي از مصرف مواد دخاني و قليان افزود: خطر ابتلا به سرطان ريه در افرادي كه قليان و ساير مواد دخاني مصرف مي‌كنند 5 برابر افراديست كه مصرف‌كننده اين مواد نيستند.

كارشناس بهداشت محيط گروه سلامت محيط و كار مركز بهداشت استان هرمزگان ادامه داد: هر فرد سيگاري به طور متوسط روزانه 8 تا 12 نخ سيگار مصرف مي‌كند و به طور متوسط با 40 تا 75 پك در روز حدود 5 تا 6 ليتر دود استنشاق مي‌كند.

احمدي‌زاده تصریح کرد: مصرف‌كننده قليان در هر پك 15 دهم تا يك ليتر دود استنشاق مي‌كند و به عبارتي از نظر مواجهه و استنشاق دود، هر فرد مصرف‌كننده قليان در هر وعده مصرف معادل 80 تا 100 نخ سيگار دود دريافت مي‌كند.

وي خاطر نشان كرد: در حالي كه آب مقدار بسيار كمي از نيكوتين موجود در توتون را جذب مي‌كند، مصرف‌كننده قليان با توجه به حجم دود دريافتي، به اندازه كافي نيكوتين دريافت مي‌كند كه به آن معتاد مي‌شود.

كارشناس بهداشت محيط گروه سلامت محيط و كار مركز بهداشت استان هرمزگان با اشاره به اينكه تنباكو و توتون مورد استفاده در قليان معمولاً از بي‌كيفيت‌ترين و نامرغوب‌ترين است، يادآور شد: اسانس‌ها و مواد معطر استفاده شده در تنباكوهاي معسل يا ميوه‌اي حاوي هزاران ماده سمي و كشنده است.

چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 1,546
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 5664

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری