خانه » خانواده » پدر که باشي …

پدر که باشي …

پدرم، فرقي نمي‏‌کند که 5 دهه از عمرت را پشت سر گذاشته و پدربزرگ شده باشي يا هنوز در دهه سوم زندگي‎ات به سر ببري و تازه طعم پدر شدن ...

پدرم، فرقي نمي‏‌کند که 5 دهه از عمرت را پشت سر گذاشته و پدربزرگ شده باشي يا هنوز در دهه سوم زندگي‎ات به سر ببري و تازه طعم پدر شدن را چشيده باشي، در پير يا جوان بودنت حرفي نيست، پدر بودنت را مي‌ستايم.

 

 

به گزارش خبرنگار اجتماعي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) – منطقه خراسان، در اين روزها که من و تو در تکاپوي مراسمي براي تقدير از پدران و پدربزرگانمان هستيم، مرداني هستند که تازه طعم پدر بودن را مزه مزه مي‎کنند و اولين بار است که فرزندي به نام‌شان ثبت مي‌شود. مرداني که تازه صاحب فرزند شده‏‌اند، پدر بودن برايشان نه شغل است، نه تفريح و نه حتي وظيفه. پدر بودن براي آن‌ها يک احساس است، يك حس عميق و پر شور، مسئوليتي پر دغدغه و پايان ناپذير، هرچند همه آن‌ها اين مسئوليت را شيرين و دوست داشتني مي‌دانند.

آنچه در پي مي‌آيد صحبت‌ها و دغدغه‌هاي پدراولي‌ها قبل از اولين بازديد و به آغوش گرفتن فرزندشان است؛

پدراولي‌ها و احساس‎هاي بي انتهايشان

مجيد شهرستاني يكي از همين پدرها كه قبل از به دنيا آمدن پسرش استرس زيادي را تجربه كرده است، درباره احساسش مي‌گويد: پدر شدن خيلي عالي است، آدم از خوشحالي در پوست خود نمي‌گنجد.

يک متخصص ارتوپد که فرزندش چند ساعت پيش متولد شده در بيان احساسش از پدر شدن عنوان مي‌كند: حس جديدي دارم که پيش از اين هيچ‏‌گاه تجربه نکرده بودم، خوشحالي‌ام قابل توصيف نيست.

محمدعلي جلائيان ساماني با بيان اين‌که نام پسرش را به دليل ايام ولادت حضرت علي(ع)، اميرعلي گذاشته است، پدر شدن خود را اين‌گونه توصيف مي‎کند: پدر شدن شور و شعفي فراوان همراه با استرس دارد، به دنيا آمدن نوزاد تنها بيماري‌اي است که بيمار و همراهان او پس از مراجعه به بيمارستان، احساس شادماني مي‌کنند.

علي کنويسي پدر جواني که زمان به دنيا آمدن دخترش در بيمارستان حضور نداشت و پس از خبردار شدن، خود را به سرعت به بيمارستان رسانده است، درباره حس پدرانه‌اش مي‌گويد: خوشحالم از اين‌که پدر شدم و فرزندم در ايام ولادت مولا علي(ع) به دنيا آمده است، استرس زيادي داشتم و پس از شنيدن خبر تولد دخترم آن قدر احساس خوشحالي کردم که در راه رسيدن به بيمارستان 5 دقيقه‌اي از ذوق پدر شدن و سالم بودن همسر و فرزندم، اشک‌هايم جاري شد. پدر شدن و مسئوليت‌هاي بي انتهايش

مصطفي غفارکلاهي که براي اولين بار پدر يک دختر کوچولو شده است با تاكيد بر نگراني‎هايي که براي تربيت فرزندش دارد، اظهار مي‌كند: بايد براي تربيت فرزندم برنامه‌‎ريزي داشته باشم و در اين راه از توصيه‎هاي ائمه اطهار(ع) و تجربيات بزرگ‏ترها نيز استفاده کنم.

وي هم‌چنين تاكيد مي‌كند: پدر بودن حس بسيار خوب و در عين حال پرمسئوليتي است.

پزشک ارتوپدي که براي نخستين بار طعم پدر بودن را مي‏‌چشد درباره اين مسئوليت بزرگ مي‏‎گويد: تمام فکر و ذکرم قبل از بچه‌دار شدن اين بود که بتوانم براي آينده‏‌اش امکانات مناسبي فراهم کنم تا پسرم به جايي برسد و براي جامعه مفيد باشد.

علي کنويسي، پدر اولي جوان و خندان نيز در اين باره مي‌گويد: پدر بودن آن قدر مسئوليت سنگيني دارد که مرا از هم اکنون به فکر جهيزيه دخترم مي‎اندازد.

حسين دباغان درباره مسئوليت خطير پدر شدن و پدر بودن خاطرنشان مي‌كند: آدم قبل از پدر شدن بايد فکر همه چيز را کرده باشد، البته 50 درصد مسائل به آينده بستگي دارد و دست خداست، اما بايد برنامه‏‌ريزي لازم را براي پيشرفت فرزندانمان داشته باشيم.

محمدعلي جلائيان ساماني نيز در اين باره به شرايط اجتماعي کنوني اشاره مي‎کند و ادامه مي‌دهد: براي تربيت فرزندان بايد طوري تلاش کرد که به رشد فکري و عقلي مناسب در جامعه امروزي دست پيدا کنند.

پدر چندمي‌ها و احساس شيرين و بي‌انتهايشان

سيدرضا تبادکاني که براي دومين بار طعم پدر شدن را مي‌چشد درباره حس پدر بودنش، مي‏‎گويد: پدر بودن حس بسيار عالي و خوبي دارد، مخصوصا اين‌که فرزند اول من دختر بوده و دختر با پدر روابط صميمانه‎تري دارد.

وي با تاكيد بر نگراني‌هايي كه براي تربيت فرزندانش با آنها مواجه است، اضافه مي‎کند: براي تولد فرزندم و سلامتي او و مادرش نگراني زيادي داشتم اما به جرات مي‎‏گويم اين اضطراب براي فرزند اولم بيشتر بود. جواد عباس‎زاده نيز پدر 40 ساله‎اي است که سومين پسرش با فاصله سني حدود 11 سال از برادر قبلي خود به دنيا آمده است، وي احساسش را اين‌گونه توصيف مي‌کند: براي فرزند سومم نيز به اندازه دو پسر قبلي ام ذوق داشتم، هنوز نديدمش اما صدايش را شنيدم و خيلي خوشحال شدم.

تازه‎پدرها و پدرانشان

حسين دباغان که خود را براي پدر شدن کاملا آماده مي‎داند، در مورد پدر خودش مي‌گويد: من هميشه عصاي دست خانواده‎، مخصوصا پدرم بوده‏‌ام.

محمدعلي جلائيان ساماني با بيان اين‌که اکنون زحمات پدر خود را بيشتر درک مي‏‌کند، مي‌گويد: واقعا بايد دست پدرم را ببوسم، با اين‌که فرزندم تازه از راه رسيده است و هنوز خيلي چيزها را متوجه نشده‌ام، اما احساس مي‏‌کنم بايد زودتر زحمات پدرم را جبران کنم.

پدري که متخصص ارتوپد است نيز در اين باره عنوان مي‏‌کند: ديروز قبل از متولد شدن پسرم، از پدرم راجع به زمان تولد خودم پرسيدم و فهميدم او نيز دقيقا حس و حال و استرس و نگراني امروز مرا داشته است، حالا بيشتر او را درک مي‎‏کنم.

مجيد شهرستاني با اشاره به اين‌که قبل از به دنيا آمدن فرزندش نيز زحمات پدرش را درک مي‌کرد، عنوان مي‌كند: اکنون بيشتر از قبل مسئوليت پدر بودن پدرم را مي‌فهمم و قدر زحماتش را بيشتر مي‎دانم.

سيدرضا تبادکاني، با اين‌که براي دومين بار پدر شده است، در مورد پدرش مي‌گويد: سعي مي‌کنم تا جايي که امکان دارد پدرم را درک کنم و هميشه قدردان زحماتش باشم، حال اين‌که تا چه اندازه در اين راه موفق باشم، خدا مي‎داند.

پزشکان و توصيه‌هايشان به نو پدرها

دکتر حميدرضا رفاهي، متخصص بيماري‏هاي نوزادان و کودکان، با اشاره به اين‌که مسئوليت پدر بودن دو قسمت دارد، توضيح مي‎‏دهد: بار عاطفي و بار مالي دو مسئوليت بر دوش پدران است و بايد توجه داشته باشند که در سال‌هاي ابتدايي زندگي کودکان‌شان، بار عاطفي نقش مهم‏‌تري دارد.

مسئول بخش نوزادان بيمارستان سينا ضمن تبريك به مرداني که براي اولين بار پدر شده‌اند، مي‌افزايد: بايد با تدوين برنامه‌هايي به دنبال ايجاد كلاس‌هاي آموزشي براي نوپدرها باشيم، تحقق اين امر بهبود روابط خانوادگي مردان را براي ماه‌هاي ابتدايي تولد فرزندشان در پي خواهد داشت، چراکه مردان پس از تولد فرزندشان در ماه‏‌هاي نخست بدون شناخت از نوزاد و شرايط همسرشان با موجودي مواجه مي‎شوند که همه توجهات را به سمت خود مي‏‌کشد و ديگر کسي متوجه مرد خانه نيست و در عين حال توقعات بالايي از او وجود دارد، اين مساله گاهي باعث عکس‌العمل‎هاي نامناسبي از تازه پدرها مي‏‌شود که با ارايه آموزش‌هاي لازم قابل كنترل است.

دکتر شهرزاد نوذري، متخصص زنان و زايمان نيز در مورد مهم‌ترين مسئوليت پدرها مي‌گويد: به نظر من اولين وظيفه يک پدر حمايت از همسرش است، وقتي مردي مادر فرزندش را حمايت کند، حداقل همسرش سختي‎هاي ناشي از زايمان را فراموش مي‎کند و بهتر مي‏‌تواند از فرزندش نگهداري کند.

وي ادامه مي‌دهد: مرداني که براي اولين بار پدر شده‌اند قدر اين موهبت الهي را بدانند و از همين روزهاي نخست پدر شدن براي تربيت فرزندانشان در آينده برنامه‎ريزي کنند.

دکتر محمدابراهيم اکبري، جراح عمومي، که خود پدر سه فرزند است درباره احساس پدر شدن و مسئوليت بزرگ آن اظهار مي‌كند: وقتي مردي پدر مي‎شود، زندگي براي خودش تمام و همه را وقف فرزندانش مي‎كند، اين احساس مسئوليت مسلما خوب است و اگر اين‌طور نباشد نسل بشر منقرض مي‌شود.

وقتي پدري لبخند مي‌زند

سوزان شيرانزايي، سرپرست بخش نوزادان بيمارستان سينا از بهترين و زيباترين لحظه‎اي که در 18 سال سابقه کاري خود در بيمارستان ديده است اين‌گونه سخن مي‏‎گويد: تاکنون نوزادان زيادي را ديده‌ام، اما در همه اتفاقاتي که اينجا افتاده، زيباترين لحظه زماني است که نوزاد سالمي را براي اولين بار تحويل پدرش مي‌دهيم و آن زمان لبخند را نه تنها در چهره آن پدر، بلکه در چشمانش نيز مي‌بينيم. شايد من و تو هيچ‌گاه اولين لبخند پدرمان را در اولين ديدارش با خودمان به ياد نداشته باشيم، اما بايد تلاش کنيم که؛ نه تنها در روز پدر بلکه در تمام روزهاي سال، نقش لبخند از چهره پدرانمان پاک نشود.

تقديم به همه پدران سرزمينم گزارش از خبرنگار اجتماعي ايسنا – منطقه خراسان: سيده زهرا واعظي

دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 2,024
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 5440
برچسب:

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری