خانه » علمی » نخستين فضاپيماي خصوصی جهان به زمين بازگشت

نخستين فضاپيماي خصوصی جهان به زمين بازگشت

نخستین فضاپیمای خصوصی جهان پس از یک هفته اقامت در ایستگاه فضایی بین‌المللی امروز پنجشنبه از این آزمایشگاه مدارگرد جدا شده و با محموله‌ای از تجهیزات اضافی به زمین بازگشت. به ...

نخستین فضاپیمای خصوصی جهان پس از یک هفته اقامت در ایستگاه فضایی بین‌المللی امروز پنجشنبه از این آزمایشگاه مدارگرد جدا شده و با محموله‌ای از تجهیزات اضافی به زمین بازگشت.

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دراگون در ساعت 9:49 به وقت گرینویچ (14:19) امروز از ایستگاه فضایی 100 میلیارد دلاری در بالای قاره آفریقا جدا شده و قرار است در ساعت 15:44 به وقت گرینویچ در حدود 900 کیلومتری جنوب غرب لس آنجلس در اقیانوس آرام فرود بیاید.

این فضاپیما که اولین خودروی خصوصی جهان در ایستگاه فضایی بوده، توسط شرکت اسپیس ایکس ساخته شده و در روز جمعه پنج خرداد توسط ساکنان این مدارگرد با استفاده از بازوی روباتیک با موفقیت به ایستگاه ملحق شده بود.

شرکت اسپیس ایکس در دسامبر 2010 با موفقیت توانسته بود در اولین پرواز آزمایشی این فضاپیما، آن را با موفقیت در زمین فرود آورد.

آمریکا در پی پایان برنامه شاتلهای فضایی ناسا در سال گذشته برای ارسال محموله های خود به ایستگاه فضایی به فضاپیماهای روسیه متکی بود. ناسا بجای ساخت و اجرایی کردن یک جایگزین دولتی، به سرمایه گذاری بر روی شرکتهای خصوصی مانند اسپیس ایکس با هدف خرید جا برای محموله های خود و در نهایت فضانوردان بر روی فضاپیماهای خصوصی به عنوان یک جایگزین ارزانتر پرداخته است.

انتظار می رود که این پرواز آزمایشی موفق به اسپیس ایکس اجازه آغاز قرارداد 1.6 میلیاردی برای 12 پرواز به سوی ایستگاه را بدهد.

همچنین قرار است یک فضاپیمای خصوصی دیگر از سوی شرکت اوربیتال ساینسز در سال جاری به سوی ایستگاه پرتاب شود.

این شرکت از یک قرارداد مشابه برای انتقال محموله به ایستگاه فضایی با ارزش 1.9 میلیارد دلار برخوردار است.

پنج شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 1,158
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 5210

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری