خانه » فناوری » دستگاه هوشمند غیرتماسی کنترل دمای بدن نوزادان براي نخستين بار در جهان ساخته شد

دستگاه هوشمند غیرتماسی کنترل دمای بدن نوزادان براي نخستين بار در جهان ساخته شد

دانشجویان مهندسی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه موفق به طراحی و ثبت نخستين انکوباتور هوشمند با بهره‌گیری از سیستم کنترل غیرتماسی دمای بدن نوزاد براي نخستين بار در جهان شدند. به ...

دانشجویان مهندسی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه موفق به طراحی و ثبت نخستين انکوباتور هوشمند با بهره‌گیری از سیستم کنترل غیرتماسی دمای بدن نوزاد براي نخستين بار در جهان شدند.

به گزارش سرويس علمي ايسنا، در تحقیقات و گزارشات زیادی، به دليل وجود مشکلاتی از قبیل عملکرد نادرست سنسور محفظه و سنسور پوستی نوزاد، عدم نصب سنسور بدن نوزاد به دليل اطمینان به سنسور محفظه، عدم نصب صحیح سنسور بدن نوزاد و حساسیتی که در پوست نوزاد به سبب استفاده از آن ایجاد می‌شود و نیز جدایی این سنسور از بدن به دلیل حرکات نوزاد، حوادث دلخراشی ناشي از افزایش دمای بدن و یا دمای داخل محفظه برای نوزادان بوجود می‌آید.

با توجه به لزوم کنترل دما به عنوان فاکتوری مهم در سلامت نوزاد و برای جلوگیری از اتفاقات جبران‌ناپذیر و نیز اصلاح موارد و نواقص فوق، دانشجویان مهندسی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه موفق به ساخت دستگاه كنترل غيرتماسي دماي بدن نوزاد شدند كه از سیستمی نو، خلاقانه و هوشمند بدون نیاز به سنسور پوستی شدند.

سیستم هوشمند و غیر تماسی کنترل دمای بدن نوزاد در انکوباتور كه توسط مهندس مصطفی تقی‌پور و مهندس بهروز مرادحاصل، طراحي و ساخته شده است، بر خلاف سایر دستگاه‌هاي موجود از چندین سنسور برای کنترل دماي بدن نوزاد استفاده کرده و خطر سوختگی بدن نوزاد را که اغلب در بیمارستان به خاطر مواردی از قبیل عدم کالیبراسیون دستگاه و سهل‌انگاری پرستاران بوجود می‌آمد را تقریبا به صفر رسانده كه این خود گامی بلند برای کاهش حوادث و خطرات مشابه در بیمارستان‌های دنیاست.

این اختراع در مرحله صنعتی شدن است و مذاکرات لازم برای بکارگیری این سیستم در دستگاه‌های تولیدی داخلی و حتی خارجی در حال انجام است که به زودی شاهد بکار گیری آن در دستگاه‌های انکوباتور خواهیم بود.

به گزارش ايسنا کنترل دمای داخلی انکوباتور و بدن نوزاد بوسیله سنسور غیرتماسی و از راه دور، استفاده از این سیستم در تمامی تجهیزات پزشکی مشابه، جلوگیری از ایجاد آسیب و حساسیت پوستی نوزاد به سبب استفاده دایم از سنسور پوستی، اطمینان به عملکرد و ایمنی دستگاه با توجه به کنترل و پردازش دایمی اختلاف دما بصورت دیجیتال، عدم نیاز به نصب سنسور تماسی در جبران سهل‌انگاری و اشتباهات پرسنل درمانی، جلوگیری از اختلال در کنترل دمای بدن به سبب حرکات نوزاد و امکان جداشدن سنسور تماسی، استفاده دایمی و بهینه از سنسور غیر تماسی، کاهش هزینه‌های تعویض پیاپی سنسور پوستی به علت عدم استفاده و نگهداری صحیح آن، جلوگیری از انتقال عفونت به سبب استفاده مکرر از یک سنسور پوستی، خرابی پیاپی سنسورهای پوستی بدلیل بیرون ماندن آنان به هنگام کار دستگاه و آسیب در زمان جابه‌جایی سینی و طلق‌ها از نوآوری‌های موجود در این دستگاه محسوب مي‌شوند.

پنج شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 1,703
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 5204

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری