خانه » شهر من » زبان اشاره جالب مسافران ورانندگان در ورامین وقرچک

زبان اشاره جالب مسافران ورانندگان در ورامین وقرچک

از سال 1357 تاکنون با بالا رفتن جمعیت در شهرستان ورامین یک رفتار اجتماعی جالب و منحصر به فرد در بین هزاران مسافر و رانندگان مسافربر شکل گرفته است. ایلنا: شهرستان ...

از سال 1357 تاکنون با بالا رفتن جمعیت در شهرستان ورامین یک رفتار اجتماعی جالب و منحصر به فرد در بین هزاران مسافر و رانندگان مسافربر شکل گرفته است.

ایلنا: شهرستان ورامین در 20کیلومتری کلان شهر تهران قرار دارد و این شهرستان درطی صده ها و ده های گذشته در ادوار مختلف پذیرای مهاجران و سر ریز جمعیت تهران بوده است و بسیاری از شهروندان شهرهای ورامین و قرچک با توجه به این که محل کارشان در تهران می باشد به پایتخت سفر می کنند و بعد از پایان ساعت کاری به شهرستان ورامین باز می گردند که ای موضوع هزاران سفر را پدید می آورد.

مقصد های این مسافران هر روزه را به پایتخت سه ایستگاه اصلی تشکیل می دهد و شامل 1- میدان بسیج(سه راه افسریه) 2- شهرستان ری (ایستگاهای متروی شهرری ، جوانمرد قصاب، سه راه ورامین ومیدان اصلی شهر ری) 3- میدان شوش و ایستگاهای قبل از آن4-در شبها از ساعت 9 شب به بعد یک مقصد دیگر ی نیز وجود دارد میدان میوه و تره بار تهران که بسیاری از شهر ورامین به خصوص قرچک به آنجا رفته و اشتغال به کار دارند.

در شهرستان ورامین نیز مراکز دانشگاهی متعددی وجودارد مانند دانشگاه پیام نور ، دانشگاه آزاد و دانشگاه علمی کار بردی وهمچنین مراکز صنعتی و تولیدی وشهرکهای صنعتی در دست ساخت یا فعال و همچنین در حوزه کشاورزی و صنایع تبدیلی کشاورزی و همچنین در حوزه تولیدات گوشت قرمز و سفید (مرغ) ، شیر و کارخانجات تولیدات محصو لات لبنی فعالیت های خوب و کارخانجات معروفی در این شهرستان وجود دارد. که باعث سفرهای زیادی نیز از کلان شهر تهران به شهرستان حاصل خیز ورامین می شود.

این هجم زیاد سفر و تقا ضای سفردر شهرستان ورامین با حمل و نقل عمومی به دو صورت انجام می شود 1- سواری های شخصی و تاکسی 2- مینی بوس و اتو بوس که سازمانهای تاکسیرانی و اتوبوسرانی ورامین و قرچک و همچنین تعاونی و مینی بوس و اتوبوسرانی ورامین پاسخوی نیاز به سفرهای بسیار روزانه هستند .

از سال 1357 تاکنون با بالا رفتن جمعیت در شهرستان ورامین یک رفتار اجتماعی جالب و منحصر به فرد در بین هزاران مسافر و رانندگان مسافربر شکل گرفته و اگر شما به شهر ستان ورامین آمدید و قصد استفاده از سیستم حمل ونقل خودروئی در این شهرستان رادا شتید در هر کجا از مسیر شهر های ورامین تا قرچک برای سفر به تهران یا یک سفر کو تاه داخل شهری نیاز به وسیله نقلیه داشتید نیاز نیست به نوشته های روی خودروهای عمومی یا مسافر بر های شخصی تو جه کنید یا با صدا زدن تقاضای ایستادن ماشین را بنمائید فقط کافی است این علائم را به خاط داشته باشد .

اگر قصد سفر به شهرری (حرم حضرت عبدالعظیم،ایستگاههای متروی شهرری ،جوانمردقصاب وسه راه ورامین) را دشته باشید کا فی است بدون نیاز به صحبت کردن به سمت ماشین های عبوری ایستاده و دست خود را کمی بالا گرفته و فقط انگشت اشاره خود را به سمت راست خود تکان دهید مطمئن باشد اتفاق جالبی برای کسانی که اولین بار به این شهرستان سفر کرده اند خواهد افتاد و ماشینهای خط شهر ری برای سوار کردن شما متوقف خواهند شد و حالا اگر قصد رفتن به میدان شوش را دارید همان کار قبلی را انجام داده وفقط با یک تعغیر جزئی لازم است انگشت اشاره خود را به سمت چپ خود حرکت دهید و حالا اگر می خواهید به میدان بسیج ( سراه افسریه ) بروید کافیست اینبار سه انگشت یک دست خود را بالا گرفته و دو انگشت دیگر خود را جمع کنید و حالا اگر می خواهید از ورامین به سمت قرچک بیائید ود ر قرچک کاری دارید اینبار دست خود را کمی جلو آورده آرنج خود را خم کنیدانگشت اشاره خود را به سمت پائین تکان دهید واگر می خواهید از قرچک به ورامین بروید لازم است اینبار دست خود را کمی جلو آورده و آرنج خود را خم کرده وانگشت اشاره خود را از پائین به صورت 90 درجه به سمت جلوتکان دهید .

شهرستان ورامین دارای جذابیتهای گردشگری فراوان مانند ابنیه های تاریخی و مناظرطبیعی و… زیادی است و جای خوبی برای سرمایه گزاریهای اقتصادی است. ورامین فرهنگی هزاران ساله با مردمی خون گرم مهربان و تاریخ ساز دارد
این مردم همیشه ساده ترین راه حل ها را برای نیازهای خود پیدا می کنند و این رفتار جالب برای مردم که درسال شاید هزاران بار این کار را انجام می دهند یک مو ضوع عادی است اما برای کسانی اولین بار به شهرستان ورامین سفر می کنند یک موضوع جالب و پرسش بر انگیز است .

در پایان می توان به این پدیده به عنوان یک پیشنهاد فکر کرد که چه گونه می توان این موضوع را در کل کشور به عنوان زبان اشاره و با علائم مختلف با استفاده از دست فراگیر کرد و باید توجه داشت این علائم باعث آرامش رانندگان و مسافران میشود و به راحتی می توانند تقاضای خود را بدون فریاد زدن و ایجاد آلودگی صوتی یار رفتار های غلط دیگر و توقف های بی دلیلی که باعث ترافیک میشود مطرح کنندو شاید دها حسن خوب دیگر به کار گیری علائم اشاره با دست داشته باشد که باید بصورت یک پروژه تحقیقاتی حتی در اندازه یک پایانامه دانشجوئی به آن پرداخته شود .

گزارش و عکس

غلامرضا فرجیان

پنج شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 1,605
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 5162

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری