خانه » موسیقی » ممنوعیت برگزاری کنسرت در تنها سالن استاندارد کرمان/ مشکلات پابرجاست

ممنوعیت برگزاری کنسرت در تنها سالن استاندارد کرمان/ مشکلات پابرجاست

در حالی که یکی از گروههای برجسته موسیقی کرمان پس از سالها چشم انتظاری موفق به اخذ مجوز برگزاری کنسرت شده تنها سه روز مانده به زمان اجرای برنامه با ...

در حالی که یکی از گروههای برجسته موسیقی کرمان پس از سالها چشم انتظاری موفق به اخذ مجوز برگزاری کنسرت شده تنها سه روز مانده به زمان اجرای برنامه با تقاضای تغییر ساعت اجرای کنسرت مواجه شده است.
به گزارش خبرنگار مهر، این روزها شهروندان کرمانی شاهد تبلیغات گسترده ای در سطح شهر هستند که از برگزاری کنسرت موسیقی توسط “گروه مشتاق” هستند.

“مشتاق” یکی از گروههای موسیقی حرفه ای و جزو افتخارات استان است که کنسرت های این گروه همواره از پرمخاطب ترین اجراها در کرمان و حتی خارج از استان بوده است.

این گروه که تاکنون در جشنواره ها و مسابقات کشوری بسیاری موفق به کسب رتبه های برتر شده، چند سالی است که موفق به برگزاری کنسرت نشده است و گرفتار مسایلی بوده که سایر گروههای موسیقی کرمان برای اجرا درگیر آن هستند؛ در این شرایط، علاقمندان و طرفداران گروه سنتی “مشتاق” سالهاست که چشم انتظار اجرای آن بودند تا اینکه طی چند روز گذشته، آگهی های تبلیغاتی بر روی در و دیوارهای شهر کرمان از برگزاری کنسرت این گروه خبر داد.

این کنسرت قرار شده که در تاریخ دهم، یازدهم و دوازدهم خردادماه جاری از ساعت 20 تا 23 در تالار عماد کرمان برگزار شود اما از سوی مسئولین این تالار، تنها سه روز قبل از برگزاری کنسرت، اعلام شده که ساعت کنسرت را تغییر داده و از ساعت 18 برنامه خود را اجرا کنند.

در حالی از سوی مسئولین تالار عماد این تقاضا به برگزارکنندگان کنسرت داده شده که گروه مشتاق کلیه اقدامات لازم برای این اجرا را انجام داده است.

اجرای کنسرت در خانه شهر کرمان همچنان ممنوع است/ اقدامی غیر کارشناسی که همچنان پابرجاست

این اتفاق در شرایطی در کرمان رخ داده است که گروههای موسیقی کرمانی برای برگزاری کنسرت با مشکلات بسیاری روبرو هستند که از مهمترین آن، نبود سالن استاندارد برای برگزاری کنسرت است. ناگفته نماند تنها سالن نیمه استاندارد کرمان نیز که تالار خانه شهر بوده از سال گذشته برای برگزاری هر کنسرتی ممنوع شده است آن هم به دلیل اتفاقات و حواشی که ضمن برگزاری کنسرت احسان خواجه امیری در کرمان رخ داد.

از آن زمان تاکنون گروههای موسیقی کرمان که به اذعان همگان، در کشور جزو برترینها هستند از برگزاری کنسرت در بین همشهریان خود محروم مانده اند هر چند که گروههای نظیر “مهر وطن” و “مشتاق” با پیگیریهای مداوم سرانجام موفق به اخذ مجوز و رزرو سالن هایی که چندان هم برای برگزاری کنسرت مناسب نیست، در این زمینه اقدام کرده اند اما مشکلات هیچ وقت دست از سر آنهابر نداشته است.

قبل از اجرای گروه مهر وطن، که جزو افتخارات موسیقایی نه کرمان، بلکه کشور محسوب می شود، در اواخر اردیبهشت ماه، باز هم احسان خواجه امیری به کرمان آمد و چون قبل از این گروه اجرا داشت به نوعی کنسرت مهر وطن را تحت تاثیر خود قرار داد.

پس از ان هم، گروه مشتاق که قصد برگزاری کنسرت در اواخر هفته جاری را دارد و برای اجرا، برنامه ریزی و تبلیغات گسترده ای انجام داده با مشکل روبرو شده است.

تنها چند روز به کنسرت ساعت برنامه را تغییر می دهند

درهمین حال، سرپرست گروه مشتاق در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن تایید این مطلب اظهار می دارد: طبق برنامه ای که از قبل تعیین شده، قرار بوده که این گروه در روزهای دهم، یازدهم و دوازدهم خردادماه جاری و پس از حدود پنج سال، کنسرتی را برای علاقمندان موسیقی سنتی در محل تالار عماد شهر کرمان برگزار کند.

امیر اخلاقی می افزاید: اما تنها سه روز مانده به برگزاری کنسرت، از سوی مسئولین تالار به ما گفته شده که ساعت کنسرت را تغییر دهیم.

وی اظهار می دارد: این در حالی است که بیش از 20 هزار تراکت در سطح شهر توزیع شده و بیش از هفت هزار پیامک تبلیغاتی برای اطلاع مردم از اجرای گروه نیز ارسال شده است.

سرپرست گروه مشتاق ادامه می دهد: این تقاضا در شرایطی به ما داده شده که از یک ماه قبل انجمن موسیقی، تالار عماد را که در حال حاضر تنها سالن نسبتا استاندارد برای برگزاری کنسرت است را اجاره کرده است.

اخلاقی می گوید: در حال پیگیری مسئله هستیم تا شاید بتوانیم با رایزنی هایی که انجام می شود مشکل را حل کنیم چرا که برای اجرای گروه، تلاش زیادی صورت گرفته شده و ضمن انجام تبلیغات گسترده، تعداد زیادی بلیط هم به فروش رفته است.

وی بیان می دارد: برای حضور در این کنسرت، تعدادی میهمان از جمله آقای کیوان ساکت، نیز دعوت شده اند که تغییر ساعت اجرا بدون شک تمام برنامه های ما را بر هم زده و گروه را دچار مشکل می کند.

لزوم حمایت از گروههای موسیقیایی کرمان

نبود سالن استاندارد مناسب، گروههای موسیقی کرمان را دچار مشکل کرده است؛ برگزاری کنسرت یکی از بهترین ابزارها برای ارتباط این گروهها با مخاطبان خود است که با وقوع این مشکل، گروههای کرمانی از این فرصت محروم مانده اند. این در حالی است که استاندار کرمان همواره بر استفاده از امکانات موجود در استان تاکید کرده و از رها شدن و بلا استفاده ماندن ساختمانها و سالنهای متعدد در کرمان گلایه مند بوده است.

به نظر می رسد وقت آن رسیده باشد که مسئولین به خصوص شورای شهر کرمان در خصوص برخورد تنبیهی که با موضوع برگزاری کنسرت داشته اند تجدید نظر کرده و با لغو مصوبه ای که بر اساس آن برگزاری کنسرت در تالار خانه شهر را ممنوع کرده اند، سنگی را از جلوی پیشرفت فرهنگ و هنر درخشان این خطه بردارند در عوض، با تشدید نظارت بر برنامه هایی نظیر کنسرت های موسیقی، فرصت سوء استفاده از کسانی که به هر دلیل قصد هنجار شکنی دارند، را بگیرند.

سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 1,450
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 5027

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری