خانه » فرهنگ و ادب » شعر » محمدكاظم عليپور : «بخش زيادي از مردم شعر را سرگرمي تلقي مي‌كنند»

محمدكاظم عليپور : «بخش زيادي از مردم شعر را سرگرمي تلقي مي‌كنند»

يك شاعر و منتقد ادبي با بيان اين‌كه در بين مردم، مسؤولان و عامه مخاطبان، نگاه به شعر برخلاف گذشته عميق نيست، گفت: بخش عمده‌اي از مردم امروز، شعر را ...

يك شاعر و منتقد ادبي با بيان اين‌كه در بين مردم، مسؤولان و عامه مخاطبان، نگاه به شعر برخلاف گذشته عميق نيست، گفت: بخش عمده‌اي از مردم امروز، شعر را سرگرمي تلقي مي‌كنند.

محمدكاظم عليپور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، افزود: بخشي از شاعران متأثر از برخي جريان‌هاي ادبي، غالبا به فرم گرايش يافتند و به همين دليل، بخشي از مخاطبان، بخصوص مخاطبان عام خود را از دست دادند.

او اظهار كرد: امروز، دغدغه‌هاي شاعران، دغدغه‌هاي عميقي نيست. اهل فرهنگ امروزه به دليل روزمرگي‌هاي كاذب و غم نان مجبورند كم‌تر مطالعه كنند؛ در صورتي كه شعر حاصل رنج روح آدمي و مستلزم اين است كه بخشي از وقت شاعر به مطالعه و تعميق نگاه او به هستي بگذرد؛ اما متأسفانه در بسياري موارد اين‌گونه نيست.

اين شاعر در ادامه با اشاره به اين‌كه سطح مطالعه در بين اهل فرهنگ نيز كم شده است، عنوان كرد: شاعر بزرگ زماني بزرگ مي‌شود كه مطالعه خود را بر فرهنگ سرزمين و ديارش متمركز كند و حتا فراتر رود و فرهنگ دنيا را بشناسد و با آن آشنايي پيدا كند. آن زمان است كه مي‌تواند شاعر بزرگ و اثرگذاري شود.

او با بيان اين‌كه مردم امروز، شعر را سرگرمي تلقي مي‌كنند، خاطرنشان كرد: در گذشته، افراد در لحظه‌هاي فكري و عميق به خواندن شعر مي‌پرداختند تا از آنات و لحظات‌شان لذت ببرند؛ اما امروز حتا شاعران با ادبيات جدي برخورد نمي‌كنند و از اين‌رو در پس شعرشان، رنج، غم و خوشحالي، زندگي و فرهنگ مردم را نمي‌توان ديد.

عليپور با اشاره به بحران مخاطب در شعر، اظهار كرد: يكي از دلايل بسيار مهم و اصلي كمبود مخاطب را بايد اينترنت، ماهواره و رسانه‌هاي غول‌پيكري كه باعث شده‌اند افراد با آن‌ها سرگرمي‌هاي عجيب و غريبي داشته باشند و بيش‌تر وقت خود را با آن‌ها سپري كنند و از كتاب‌هاي شعر و ادبيات فاصله بگيرند، جست‌وجو كرد. اگرچه غربت شعر و شاعران را نيز نمي‌توان در اين امر بي‌تأثير دانست.

از محمدكاظم عليپور بيش از 15 كتاب در زمينه‌هاي شعر، نقد ادبي و پژوهش به چاپ رسيده است.

سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 1,378
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 5000

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری