خانه » علمی » كوچكترين ساختار پنج حلقه‌اي ممكن با الهام از نماد المپيك توليد شد

كوچكترين ساختار پنج حلقه‌اي ممكن با الهام از نماد المپيك توليد شد

تيمي از محققان شركت آي‌بي‌ام موفق به ثبت تصويري از يك مولكول مصنوعي جديد شدند كه شبيه به حلقه‌هاي المپيك است. به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اين مولكول ...

تيمي از محققان شركت آي‌بي‌ام موفق به ثبت تصويري از يك مولكول مصنوعي جديد شدند كه شبيه به حلقه‌هاي المپيك است.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اين مولكول كه تنها يك ميلياردم متر بوده و « olympicene» نام گرفته، كوچكترين ساختار پنج حلقه‌اي ممكن است.

اين مولكول با همكاري محققان دانشگاه وارويك انگليس و دانشمندان آي‌بي‌ام ساخته شده كه در سال 2009 به ابداع شيوه تصويربرداري از مولكول با ميكروسكوپ نيروي اتمي غيرتماسي خود پرداختند.

اين تيم كه در مركز تحقيقياتي آي‌بي‌ام در زوريخ مستقر هستند، اولين موفقيت خود را بر روي مولكولي موسوم به « پنتاسن» اعلام كردند كه شامل حلقه‌هاي شش ضلعي متصل كربن در يك خط بود.

اما پرفسور گراهام رزيچارد، رئيس سابق دپارتمان شيمي دانشگاه آكسفورد و عضو انجمن شيمي براي اولين بار ايده ساخت يك مولكول شبيه به طرح المپيك را مطرح كرد.

محققان وارويك به اجراي وظيفه ساخت يك نسخه شيميايي براي مولكول پرداخته و تصاوير اوليه را از آن با استفاده از شيوه ميكروسكوپ تونلي روبشي ثبت كردند.

اما هيچ رويكردي به ارائه چنين تصاوير دقيقي از مولكولها به شكل ميكروسكوپ نيروي اتمي غيرتماسي نپرداخته كه در آن يك مولكول تك و حتي ريز مونوكسيد كربن به عنوان يك سوزن براي جست‌وجو در شیارهاي مولكول‌ها با وضوح بسيار بالا مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

اين تصاوير به نمايش ساختارهاي حلقه‌اي متصل پرداخته كه يادآور حلقه‌هاي المپيك و بسياري از تركيبات ديگر ساخته شده از حلقه‌هاي اتمهاي كربن از جمله ماده جادويي گرافن هستند.

انتهاي پيام

 

كوچكترين ساختار پنج‌حلقه‌اي ممكن با الهام از نماد المپيك
سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۱
بازدیدها 1,328
دیدگاه ها . نظر
کد خبر 4902

Comments are closed.


عضویت در خبرنامهء خبر شهری